10. miesiąc życia dziecka

3 min
Dziecko probuje chodzic wspierajac sie o komode z telewizorem

Jak rozwija się Twoje dziecko w 10. miesiącu życia?

Co znajdziesz w tym artykule:
  1. 1.Ekspert radzi
  2. 2.Wzajemne zrozumienie
Dziecko probuje chodzic wspierajac sie o komode z telewizorem
Dziecko probuje chodzic wspierajac sie o komode z telewizorem

  • Każdego dnia widzisz jak zmienia się Twoje dziecko – wzrasta jego sprawność fizyczna, jest coraz bardziej ciekawe świata. Zaczyna intensywnie podróżować po mieszkaniu „na czworakach”, odkrywa nowe przedmioty, dotyka je, podnosi i opuszcza.
  • Coraz chętniej przebywa w pozycji stojącej – czy to przy pomocy opiekuna, czy podpórki w postaci ściany lub mebli. Może jeszcze mieć problemy z siadaniem z tej pozycji, ale nie poddaje się i z determinacją ponawia próby.
  • Niemowlę stara się porozumieć z dorosłymi – zaczyna rozumieć, w jaki sposób osiągnąć to, czego chce. Gdy trzymasz go na rękach może np. wskazywać rączką lub główką kierunek, w którym chce się przemieścić.
  • Dziecko w tym wieku może jeszcze niechętnie odnosić się do nieznajomych osób. W dużym gronie niekiedy czuje się zawstydzone i szuka schonienia w ramionach mamy – to naturalne. Oswajaj malucha z innymi ludźmy stopniowo, mów do niego uspokajającym tonem. Dzięki temu wizyty dalszej rodziny czy przyjaciół Twoje dziecko będzie kojarzyło jedynie z przyjemnymi chwilami.

Ekspert radzi

  • Bądź czujna. Dziecko nieśmiało próbuje poruszać się bokiem przy pomocy mebli, coraz częściej podejmuje próby stawania, z radością odkrywa zakamarki mieszkania. Poświęć dużo uwagi maluchowi i zadbaj, aby w każdym miejscu w domu było bezpiecznie.
  • Rozmawiaj jak najwięcej. Nie wstydź się gaworzyć z niemowlęciem – Twoja pociecha może urozmaicić rozmowę efektowną gestykulacją. Zapisz pierwsze wypowiedziane słowa, kiedyś wrócicie razem do tych momentów z sentymentem. Już teraz możesz usłyszeć pierwsze „mama” lub „tata” z ust dziecka.
  • Zapewniaj różne doznania. Wymyślaj ciekawe zabawy, które będą rozwijające dla dziecka. Gdy poszerzasz jego dietę o nowe produkty, zachęć je do spróbowania np. przez kolorowe udekorowanie jedzenia.
  • Nie szczędź pochwał. Dziecko doskonale to wyczuwa i czeka na uznanie ze strony rodziców. Niemowlę uczy się upuszczać i rzucać przedmioty – z każdym dniem robi to bardziej precyzyjnie. Lubi zabawę w chowanego. Kiedy się odnajdujecie, następuje eksplozja radości. Nagradzaj je za każdy drobny postęp, próby wstawania – to zachęci go do kolejnych podejść.

Wzajemne zrozumienie

Z radością obserwujesz kroki milowe w rozwoju Twojego dziecka, możesz także aktywnie uczestniczyć i stymulować jego zdolności fizyczne i społeczne. Pamiętaj – trening czyni mistrza. Rozmawiaj dużo z dzieckiem, czytaj mu ulubione bajki. Choć może wydawać Ci się, że jeszcze niewiele z Twoich słów zrozumie, to z czasem zobaczysz pozytywne efekty codziennych pogawędek. Pomagaj dziecku odkrywać otoczenie, opowiadaj o tym co widzi, pozwól mu dotykać przedmiotów.
W tym wieku Twoje dziecko powoli zaczyna także rozumieć sens prostych poleceń. Poproś dziecko, aby podało Ci klocek, a jeśli to zrobi – pochwal. Dzięki takim prostym zadaniom ćwiczysz zarówno intelekt dziecka, jak i rozwijasz w nim rozumienie relacji przyczyna-skutek. Okazuj niemowlęciu jak najwięcej ciepła i uczucia, przytulaj i doceniaj. Takie działania sprawiają, że jeszcze bardziej umacnia się między Wami niezwykła więź.


Może się zdarzyć, że dziecko w tym wieku zacznie tracić zainteresowanie pokarmem z piersi. Stopniowo rozszerzasz jego dietę, a maluch smakuje nowych potraw. Może to być także doskonała okazja do zabawy. Opowiadaj dziecku o tym, co mu podajesz, bądź pełna entuzjazmu. Udzielą mu się Twoje pozytywne emocje. Jeśli masz jakieś wątpliwości związane z karmieniem, skonsultuj się z lekarzem, który odpowie na wszystkie pytania.

Dowiedz się więcej o rozwoju i żywieniu niemowląt po 6. miesiącu życia. Pobierz bezpłatny poradnik

Oceń ten artykuł: