Zabawy wspierające rozwój mózgu małego dziecka

3 min
Dziewczynka bawi sie zabawkami w piaskownicy

Najintensywniejszy rozwój mózgu odbywa się już w życiu płodowym i w trakcie pierwszych lat życia. Po 1. urodzinach ten proces wciąż przebiega bardzo dynamicznie, a dziecko coraz więcej potrafi.

Dziewczynka bawi sie zabawkami w piaskownicy
Dziewczynka bawi sie zabawkami w piaskownicy

Właśnie dlatego mama, oprócz wspierania doskonalenia funkcji „supernarządu” poprzez komponowanie prawidłowej diety, może angażować dziecko w zabawy stymulujące rozwój mózgu.

1. Spacer po linii

Krawędź dywanu, linie łączące chodnik, krawężnik – to wszystko może stać się wyjątkowym wyzwaniem dla dziecka, a jednocześnie może ćwiczyć jego koordynację ruchową oraz koncentrację. Warunek? Musi iść prosto po linii i uważać, aby nie wykroczyć poza nią. Jeśli na początek to zadanie okaże się zbyt trudne, można trzymać Juniora za rękę lub zmienić zasady gry – nie można nadepnąć na linię, ale ją obchodzić lub przeskakiwać. Ta zabawa nie znudzi się dziecku na pewno przez długi czas.

2. Zielone światło – czerwone światło

Linia dywanu lub próg pokoju może służyć za granicę chodnika z ruchliwą ulicą. Sygnalizacją świetlną mogą być rodzice. Kiedy maluch usłyszy „czerwone światło”, musi stać. Dopiero po usłyszeniu „zielone światło” może przekroczyć linię. To nauczy go samokontroli i zahamuje impulsywność, co dla dziecka po 1. roku życia stanowi duże wyzwanie.

3. Czytanie bez obrazków

Junior lubi oglądać obrazki podczas czytania mu książki? Raz na jakiś czas warto zasłonić ilustracje do bajki, dzięki czemu dziecko skupi się na historii bez podpowiedzi oraz skoncentruje na słuchaniu i sensie opowieści. Dzięki temu będzie uważniejsze. To także świetne ćwiczenie na pamięć. Po skończeniu czytania warto zapytać malucha o szczegóły opowieści i porozmawiać z nim o bohaterach.

4. Zagadki

W domu, na wakacjach, w podróży, podczas spaceru – zawsze jest dobra okazja do zadawania zagadek, które zmuszą mózg dziecka do myślenia i nauczą obserwacji. Warto wybrać sobie jeden, dobrze rozpoznawalny obiekt, np. samochód, i opisać go za pomocą charakterystycznych cech. Dziecko może zadawać pytania, na które uzyska odpowiedzi „tak” lub „nie”. Oczywiście na początku zagadki powinny być proste, jednak z czasem mogą być coraz trudniejsze i podchwytliwe.

5. Tor przeszkód

Dom pełen jest przedmiotów, które mogą posłużyć za przeszkody, które trzeba pokonać. Pod warunkiem, że będą bezpieczne i dziecko, omijając je, nie zrobi sobie krzywdy. W pokoju można rozłożyć koc, a na nim ustawić poduszki, fotel czy zabawki, a za nimi wyznaczyć metę. Zadaniem dla Juniora będzie dotarcie do niej w jak najkrótszym czasie. Poprawi to koncentrację i sprawność motoryczną, a także umiejętność logicznego myślenia (może istnieje krótsza droga?).

6. Eksperymenty

Każdy Junior to mały odkrywca. Lubi sprawdzać właściwości przedmiotów, testować je i poznawać nowe zależności między nimi. Miska z mąką i wodą, piasek, kamienie, muszle – wszystko to świetnie się sprawdzi, aby dziecko mogło poznać różne stany skupienia, faktury, kształty i miękkość. Pobudzi to jego wyobraźnię i pozwoli lepiej poznać świat.

Oceń ten artykuł: