Dziewczynka czyta ksiazke opierajac sie o sofe

Okres postnatalny

Dowiedz się, co czeka Twoje dziecko
 • Kamienie milowe w rozwoju dziecka

  Rozwój niemowlęcia jest dynamiczny i w pierwszym roku życia przebiega tak szybko, jak nigdy później. Dowiedz się czym są i jak objawiają się skoki rozwojowe oraz jakich umiejętności nabywa dziecko w pierwszych 12. miesiącach życia.

 • Jak wspierać rozwój mózgu dziecka?

  Mózg dziecka to centrum dowodzenia, które w pierwszych latach życia dopiero uczy się rozpoznawać istotne bodźce zewnętrzne, przetwarzać je w taki sposób, by były użyteczne oraz odpowiednio na nie reagować.

 • Odżywianie a rozwój mózgu dziecka

  Odpowiednia kaloryczność pokarmu, udział białka, kwasów tłuszczowych w diecie oraz zawartość mikroelementów i witamin mają bardzo duży wpływ na prawidłowy rozwój mózgu już od momentu narodzin.

 • Rozwój zmysłów dziecka w pierwszych latach życia

  Zmysły dziecka rozwijają się już w okresie płodowym, a od momentu narodzin maluch poznaje świat wszystkimi zmysłami. Ważny jest dla niego dotyk i bliskość mamy.

 • Jak wpływać na rozwój wzroku dziecka od narodzin do 3. roku życia?

  Chociaż niemowlę widzi już od urodzenia, jego obraz jest nieostry, a wzrok noworodka wciąż się rozwija. Na rozwój wzroku u niemowlęcia duży wpływ ma sposób odżywiania.

 • Nieprawidłowości związane z narządem wzroku dziecka

  Wzrok dziecka rozwija się już w okresie płodowym. Noworodek widzi rozmazane obrazy, odwrócone „do góry nogami”, dostrzega tylko te znajdujące się blisko niego, nie rozróżnia kolorów.

 • Integracja sensoryczna u dzieci

  W każdej chwili życia narządy zmysłów człowieka odbierają wiele różnych bodźców, a do mózgu trafiają rozmaite informacje. Mózg dokonuje wyboru istotnych informacji oraz je łączy, aby mogły się uzupełnić i przełożyć na konkretne działanie człowieka.

 • Czy można kształtować inteligencję dziecka?

  Choć pojęcie inteligencji jest wieloznaczne, wiadomo, że pod tym terminem kryje się m.in. zdolność do uczenia się czy rozwiązywania problemów.

 • Wpływ zmysłów na rozwój mowy dziecka

  Prawidłowy rozwój ośrodkowego układu nerwowego pozwala dziecku na rozumienie otaczającej rzeczywistości i uczenie się: naukę przemieszczania się, wyrażania emocji oraz porozumiewania się. Rodzice każdym swoim zachowaniem stymulują zmysły dziecka i wpływają na rozwój jego mózgu, w tym także rozwój mowy.

 • Rozwój słuchu u dzieci – na co zwrócić uwagę

  Noworodki już w pierwszej dobie życia przechodzą przesiewowe badanie słuchu. Wykonuje je się w celu wykrycia niedosłuchu, zbadania rodzaju wady i podjęcia leczenia.

Zapoznaj się z tematami o rozwoju dziecka

Rodzice tula sie do malucha lezacego na lozku

Kalendarz rozwoju dziecka

Sprawdź, jak rozwija się Twoje dziecko

Dowiedz się więcej