Odżywianie a rozwój mózgu dziecka

2 min
Mama karmi dziecko siedzace na krzeselku lyzeczka

Odpowiednia kaloryczność pokarmu, udział białka, kwasów tłuszczowych w diecie oraz zawartość mikroelementów i witamin mają bardzo duży wpływ na prawidłowy rozwój mózgu już od momentu narodzin.

Mama karmi dziecko siedzace na krzeselku lyzeczka
Mama karmi dziecko siedzace na krzeselku lyzeczka

W okresie 1000 pierwszych dni życia dochodzi do intensywnego rozwoju mózgu i układu nerwowego dziecka. Wtedy też występuje duże zapotrzebowane na cenny kwas DHA, który jest budulcem neuronów - komórek układu nerwowego. Dostarczając ten składnik z dietą dbasz o obecne i przyszłe zdrowie dziecka. 

Już teraz masz wpływ na przyszłość Twojego dziecka. Kształtujesz ją jeszcze przed poczęciem, dbając o zdrowie Twoje i partnera. Następnie troszczysz się o żywienie i styl życia podczas ciąży. Po urodzeniu dziecka z miłością i oddaniem wspierasz jego prawidłowy rozwój, bo wiesz doskonale, że przyszłość Twojego dziecka zaczyna się już dziś.

Funkcjonowanie mózgu dziecka

Neurony, czyli komórki nerwowe, do prawidłowego funkcjonowania potrzebują „dobrego” tłuszczu, kompleksu mikroelementów, m.in. żelaza, jodu i witamin z grupy B. Ogromne znaczenie dla budowy komórek nerwowych i połączeń odpowiadających za przekazywanie bodźców pochodzących m.in. z otoczenia mają tłuszcze zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe typu omega-3 i omega-6, które są niezbędne zarówno do rozwoju mózgu, jak i tkanki nerwowej oraz wzroku. Długołańcuchowe kwasy tłuszczowe, zwłaszcza dokozaheksaenowy (DHA) i arachidonowy (AA), są elementami budulcowymi błon komórkowych, a ich szczególnie dużą ilość stwierdzono w błonie komórek nerwowych i siatkówki oka. Składniki te powinny być dostarczane dziecku wraz z pożywieniem.

Odżywienie mózgu

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Mleko matki zawiera bowiem wszystkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy oraz mikroelementy, m. in. żelazo, jod i witaminy z grupy B, które wspierają prawidłowy rozwój mózgu. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia, a następnie kontynuację karmienia piersią przy jednoczesnym rozszerzaniu diety dziecka o posiłki uzupełniające.

Jeżeli niemowlę nie jest karmione piersią, należy zapewnić mu spożycie co najmniej 100 mg DHA dziennie, bo już taka ilość pozytywnie wpływa na wzrok.

Jeżeli nie możesz karmić dziecka piersią, pamiętaj, by dostarczyć mu wszystkie składniki odżywcze, potrzebne do prawidłowego rozwoju mózgu. Wybierając mleko modyfikowane dla swojego dziecka powinnaś zwrócić uwagę na zawartość kwasu DHA. Właściwie dobrane pokarmy zawierające powyższe składniki odżywcze mogą w sposób optymalny wspierać procesy poznawcze, motoryczne, czuciowe i metaboliczne dziecka.

Z myślą o przyszłości

Dzieci prawidłowo odżywione lepiej się uczą, rzadziej mają problemy wychowawcze, mają szybsze postępy w rozwoju ruchowymi i integracji wrażeń czuciowych. Nawet jeśli dziecko rodzi się niedożywione (z dystrofią wewnątrzmaciczną), to dostarczanie niemowlęciu odpowiednich składników pokarmowych w połączeniu z pozytywną stymulacją środowiskową może pobudzić mózg do tworzenia synaps i zneutralizować wcześniejsze niedożywienie.

Oceń ten artykuł: