16. tydzień życia dziecka

3 min
Dziecko lezy na lozku podpierajac sie rekoma

Jak rozwija się Twoje dziecko w 16. tygodniu życia

Co znajdziesz w tym artykule:
  1. 1.Ekspert radzi
  2. 2.Nowe doświadczenia 16. tygodnia
Dziecko lezy na lozku podpierajac sie rekoma
Dziecko lezy na lozku podpierajac sie rekoma

  • Zwiększa się zapotrzebowanie malucha na pokarm. Obserwuj zatem, czy dziecko nie budzi się w nocy częściej niż zwykle. Może to oznaczać oczekiwanie na dodatkową porcję jedzenia. Warto wówczas pomyśleć o stopniowym urozmaicaniu diety malucha. Pamiętaj jednak, by decyzję o wprowadzeniu do niej nowych produktów, skonsultować wcześniej z lekarzem.
  • Dzieci chętnie przebywają w tym czasie ułożone na brzuszku w pozycji półleżącej. Opierając się na łokciach podnoszą do góry klatkę piersiową i główkę – nawet do kilkunastu centymetrów. Małe, ciekawe oczka wędrują za poruszającymi się przedmiotami. Główka malucha obraca się raz w jedną, raz w drugą stronę.
  • W odpowiedzi na społeczne potrzeby malucha spędzaj z nim możliwie jak najwięcej czasu. Mów do niego, śpiewaj, bawcie się. Pozwoli to uniknąć zdenerwowania malucha, który nie ma ochoty leżeć w łóżeczku w odosobnieniu od bliskich.
  • Wraz z końcem 4. miesiąca życia waga malucha zwiększa 2 razy w stosunku do tej zanotowanej przy porodzie. W porównaniu z długością ciała w wieku 12 tygodni dziecko rośnie o około 2 cm.

Ekspert radzi

  • Ciekawski maluszek. Twój maluch poznaje otaczający go świat i chętnie używa do tego buzi, w której co chwila znajdziesz zabawki i rączki, a nawet duży palec jego stopy. Z pewnością udało Ci się już zauważyć, że maluch szczególnie zaczął interesować się swoimi stópkami. Ponadto dziecko ćwiczy koordynację ruchową i umiejętność chwytania.
  • Wrażliwość na dźwięki. Dźwięki wydawane przez dziecko są coraz bardziej zróżnicowane i możesz zaobserwować, że maluch cichnie, kiedy Ty mówisz i uważnie słucha wydawanych przez Ciebie dźwięków. Może być też zupełnie na odwrót – dziecko ożywia się i próbuje naśladować Twoją intonację. Potrafi też okazywać negatywne emocje, takie jak strach czy złość.
  • Rytuały. Czwarty miesiąc życia dziecka to dobry czas na ustalenie wieczornego rytuału – przed porą snu wasze zabawy powinny wyciszać malucha. Przygaście światła, niech cała atmosfera domu zachęca do odpoczynku. Stałe i konsekwentne wyznaczanie dziecku granic zabawy i obowiązków oraz ich pór, pozwoli mu na zrozumienie funkcjonowania świata i jego porządku. Dzięki rytuałom maluch czuje się bezpiecznie. Powtarzalność pewnych czynności gwarantuje ład, w którym może poznawać świat i bez obaw otwierać się na nowe doświadczenia. Na improwizację jeszcze przyjdzie czas!

Nowe doświadczenia 16. tygodnia

Maluch zaczyna uświadamiać sobie, że potrafi wydawać dźwięki, które stają się coraz bardziej melodyjne i złożone. Zwłaszcza, gdy w pobliżu widzi bliskie mu osoby. Dziecko wyraźnie reaguje także na znajome głosy, odwraca główkę w ich kierunku i zmienia tonację w „konwersacji” z mamą, tatą czy rodzeństwem.

Dziecko dostrzega także, że mimo iż czegoś nie widać, to ta rzecz czy osoba nadal istnieje. Kiedy przedmiot pojawia się dziecko energicznie reaguje i szeroko otwiera oczy. Maluch wskazuje także na przywiązanie do osób i przedmiotów np. maskotek, kocyka czy pieluszki i wyraźnie się denerwuje, gdy jest ich pozbawiany. Ma to jednak bardzo pozytywny aspekt, ponieważ kiedy przy dziecku nie ma mamy, tego rodzaju przedmioty dają mu poczucie bezpieczeństwa.

16-tygodniowy maluch potrafi już okazywać emocje. Obecność bliskich i ich głos wywołują radość, natomiast niewłaściwa odpowiedź na potrzeby malucha skutkuje niezadowoleniem i płaczem. Jest to dowód na to, że dziecko w coraz większym stopniu staje się istotą społeczną i lepiej czuje się w towarzystwie innych osób niż będąc pozostawianym w samotności. Swoje zadowolenie lub dezaprobatę potrafi wyrażać za pomocą odpowiednich emocji.

Oceń ten artykuł: