18. tydzień życia dziecka

2 min
Rodzice odpoczywaja z noworodkiem

Jak rozwija się Twoje dziecko w 18. tygodniu życia?

Co znajdziesz w tym artykule:
  1. 1.Mały smakosz...
  2. 2....i pieszczoch!
Rodzice odpoczywaja z noworodkiem
Rodzice odpoczywaja z noworodkiem

  • Twoje dziecko coraz bardziej interesuje się otoczeniem, rozgląda się, coraz niechętniej leży na pleckach. Podejmuje nieśmiałe próby siadania – na razie przy Twojej asyście. Każdy mały sukces sprawia, że na jego buzi pojawia się wielki uśmiech.
  • Maluch pokazuje swój charakterek. Jasno daje Ci do zrozumienia, gdy jest z czegoś niezadowolony. Niecierpliwi się, gdy nie reagujesz natychmiast na jego potrzeby lub gdy nie może dosięgnąć ulubionej zabawki.
  • Dziecko wciąż Cię obserwuje i uczy się. W 18. tygodniu wyczuwa Twoje emocje i dopasowuje się do atmosfery, która panuje w domu. Odróżnia także ton głosu – wie, kiedy jesteś dumna z jego osiągnięć lub zniecierpliwiona dłuższym płaczem. Dlatego tak ważne jest, abyś była świadoma, jaki nastrój przekazujesz maluchowi. Zadbaj o swoje dobre samopoczucie!
  • Twoje dziecko już odróżnia znajome twarze, z którymi ma najczęściej kontakt. Może być duszą towarzystwa i zaczepiać wszystkich domowników. Pamiętaj jednak, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym rytmie. Jeśli masz jakieś wątpliwości związane z postępami malucha, porozmawiaj z pediatrą.

Mały smakosz...

W 18. tygodniu mleko – mamy lub modyfikowane – jest głównym posiłkiem dziecka. Pamiętaj, że specjaliści zalecają karmienie piersią co najmniej do ukończenia 6. miesiąca życia. Jeśli karmisz dziecko naturalnie, od 7. miesiąca możesz zacząć wprowadzać do jadłospisu dziecka nowe dania.

Jeśli z różnych względów nie możesz karmić piersią – skonsultuj z lekarzem pediatrą wybór odpowiedniego dla Twojego dziecka mleka modyfikowanego, a menu dziecka możesz urozmaicać już w 5. miesiącu życia. Warto podawać dziecku nowe pokarmy stopniowo i obserwować reakcję małego organizmu na dany posiłek. Dzięki temu szybko zauważysz pierwsze objawy alergii lub nietolerancji wybranych produktów.

...i pieszczoch!

Dziecko bacznie przygląda się dorosłym i coraz częściej wchodzi z nimi w interakcje. Rozmawiaj z dzieckiem jak najwięcej, nawet jeśli w odpowiedzi możesz usłyszeć tylko „gu, gu, ga”. Ciepło, przytulanie, codzienna zabawa i dźwięk Twojego głosu korzystnie wpływają na rozwój malucha. Dzięki regularnym kontaktom będziesz pielęgnować wyjątkową więź, która łączy Ciebie z dzieckiem. To właśnie ona sprawia, że gdy maluch płacze, czasem wystarczy przytulenie, aby się uspokoił. Poświęcaj dużo czasu na rozwijającą zabawę z dzieckiem. Aby to zrobić, nie musisz korzystać z wymyślnych i drogich zabawek. Wystarczy odrobina kreatywności, aby miękki ręcznik lub lustro w przedpokoju stały się niesamowitą atrakcją dla dziecka!

Oceń ten artykuł: