Nawiązywanie więzi z dzieckiem

3 min
Mama trzyma w reku kubek i patrzy sie na ciezarny brzuch

Choć za najważniejszy moment w tworzeniu więzi między mamą a dzieckiem uważa się narodziny malucha, warto pamiętać, że kształtowanie Waszej niezwykłej relacji rozpoczyna się jeszcze w okresie prenatalnym.

Mama trzyma w reku kubek i patrzy sie na ciezarny brzuch
Mama trzyma w reku kubek i patrzy sie na ciezarny brzuch

  • 9 miesięcy to wystarczający czas, aby dziecko zapoznało się z mamą – kołyszesz je każdym swoim ruchem, czuje Twój oddech. Od środka poznaje Twój temperament, dzieli z Tobą chwile szczęścia i troski, poznaje Twój tryb życia.
  • W drugiej połowie ciąży dobrze czujesz ruchy dziecka, jesteś w stanie je łagodzić lub stymulować, dostosowujesz się do jego aktywności – możesz wspólnie z maluchem odczuwać zmęczenie lub senność.
  • W ostatnim etapie ciąży ze zniecierpliwieniem oczekujesz przyjścia dziecka na świat. Obserwujesz jego aktywność – maluch porusza się, przekręca, niekiedy kopie. Odczuwasz jego reakcje na bodźce, które dochodzą do Ciebie i pozwalasz mu w pełni poznawać impulsy otoczenia.
  • Zadbaj o swój dobry stan fizyczny i psychiczny w ciąży – przez 9 miesięcy dziecko będzie towarzyszyło Ci w każdej chwili życia, a Twoje doskonałe samopoczucie umocni więź między Tobą a dzieckiem.

Ekspert radzi

  • „Skóra do skóry”. To pierwszy kontakt matki i dziecka tuż po porodzie. Jest niezwykle ważny ponieważ właśnie w tej chwili zaczynacie nowy etap relacji. Podczas pierwszego zetknięcia się Waszych ciał po drugiej stronie brzucha, maleństwo kolonizuje Twoje bakterie, które będą chronić go w nowym, nieznanym środowisku.
  • Mama jest całym światem. Wsłuchaj się w potrzeby dziecka. Twoja bliskość daje mu poczucie spokoju i bezpieczeństwa w nieznanym świecie.
  • Przytul noworodka. To najlepszy sposób na rozpoczęcie nawiązywania więzi. Dziecku będzie ciepło, będzie zrelaksowane, co sprzyja ustaleniu regularnego oddechu i tętna.
  • Zawsze razem. Jeżeli po porodzie obydwoje czujecie się dobrze będziecie nierozłączni. Bliskość jest najprostszą i najbardziej naturalną metodą budowania więzi. Jeżeli miałaś cesarskie cięcie i w ograniczony sposób możesz zajmować się dzieckiem – nie martw się, bliscy zaopiekują się nim do momentu, kiedy będziesz gotowa.
  • Obserwuj maluszka. Najprawdopodobniej zobaczysz najróżniejsze miny niemowlęcia, które zacznie badać Twoją twarz i reagować na dźwięk Twojego głosu. A gdy zobaczysz ten wysuwający się malutki języczek i główkę coraz bardziej tulącą się do piersi, będzie to oznaczało, że przyszedł czas na pierwsze karmienie.

Instynkt macierzyński

Tuż po przyjściu malucha na świat, większość mam zapomina o bólach porodowych, odczuwa natomiast silny instynkt macierzyński. Dzięki niemu nawet kobiety, które po raz pierwszy rodzą dziecko, intuicyjnie wiedzą jak je przytulić i karmić piersią. Bez obaw weź w objęcia maleństwo – jesteś pod opieką medyczną, a specjaliści z Twojego szpitala zapewniają pełne bezpieczeństwo Twojemu dziecku.

Karmienie piersią

Po urodzeniu maluch najlepiej czuje się w Twoim otoczeniu, dajesz mu poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Bezbłędnie znajduje drogę do Twojej piersi, zwraca twarz w Twoim kierunku.

Warto pamiętać, że mleko mamy to nie tylko pokarm, który odżywia dziecko. Relacja, jaka nawiązuje się podczas karmienia piersią i bliskość odczuwana przez dziecko dają podstawy bezwarunkowej miłości, która rozwija się w Was intensywnie właśnie teraz, po porodzie.

Jeśli z różnych względów nie możesz karmić piersią, pamiętaj, aby często przytulać, dotykać i głaskać dziecko – możesz śpiewać mu kołysanki, całować, uśmiechać się do niego. Te wszystkie gesty i ciepło, które maluch odczuwa, w połączeniu z bezpieczeństwem i wygodą stymulują rozwój mózgu i połączeń nerwowych niezbędnych do zapamiętywania, empatii i tworzenia więzi.

Zadbaj też o to, aby budować Waszą więź twórczo i racjonalnie – więź ta ma wspierać malucha, inspirować go, jak również zachęcać do uczenia się, samodzielności, poznawania nowych elementów otoczenia.

Oceń ten artykuł: