Pierwsze karmienie piersią

3 min
Kobieta karmi dziecko piersia na szpitalnym lozku

Pierwsze karmienie piersią to niezwykły moment, ważny dla dziecka i dla Ciebie. Od tej pory, karmiąc piersią, będziesz dawać dziecku wszystko, co najlepsze.

Kobieta karmi dziecko piersia na szpitalnym lozku
Kobieta karmi dziecko piersia na szpitalnym lozku

Karmienie piersią jest korzystne również dla Ciebie, ponieważ wytwarzająca się podczas karmienia oksytocyna pomaga Ci szybciej odzyskać dobre samopoczucie po ciąży (wpływając m.in. na obkurczanie się macicy) i – jak wskazują badania – zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych piersi i jajników oraz osteoporozy.

Karmienie piersią – kiedy zacząć?

Pierwsze karmienie piersią zalecane jest już około 2 godzin po porodzie. Noworodek jest wówczas bardziej aktywny, a Twój organizm maksymalnie nastawiony na zaspokajanie potrzeb dziecka. Im szybciej nastąpi pierwsze karmienie, tym lepiej – po kilku lub kilkunastu godzinach spada bowiem poziom hormonów wspomagających akcję porodową, a Ty i dziecko możecie być bardziej zmęczeni.

Jak przygotować się do pierwszego karmienia piersią?

  • Nastaw się pozytywnie i mocno uwierz w to, że możesz karmić piersią. Nie ma znaczenia ani wielkość piersi, ani doświadczenia innych kobiet.
  • Staraj się zachować spokój. Gdy się denerwujesz, mleko może słabiej wypływać, a niemowlę doskonale wyczuje Twój nastrój. Nie martw się, że z Twoich piersi wypływa za mało mleka. W pierwszych dniach po porodzie to tzw. siara, której jest niewiele, za to jest bardzo wartościowa i wystarczy w zupełności na zaspokojenie potrzeb dziecka.
  • Zadbaj o kontakt „skóra do skóry”. Następuje on wtedy, gdy lekarz położy Ci dziecko na brzuchu tuż po porodzie. Właśnie wtedy dobre bakterie ze skóry mamy osiedlają się na skórze i w przewodzie pokarmowym noworodka, tworząc podstawy układu odpornościowego.
  • Dotykaj maleństwa. Przytulanie dziecka stymuluje wytwarzanie oksytocyny – hormonu, który odpowiada za wypływanie mleka z piersi. Dotyk pomaga budować silną więź i poczucie bliskości. Dziecko, które słyszy bicie serca mamy, czuje jej zapach i ciepło, czuje się bezpiecznie.

Jak często karmić dziecko piersią?

W początkowym okresie karmienia piersią warto przystawiać dziecko na żądanie, czyli wtedy, kiedy odczuwa ono głód. W pierwszym dniu (i nocy) po porodzie dziecko zwykle ssie rzadziej, ale już od drugiej doby zaczyna domagać się ssania 8-12 razy na dobę. Tak częste karmienia pozwalają stymulować laktację.

Wśród oznak głodu, na które powinnaś zwrócić uwagę, zanim dziecko zacznie płakać, jest częste budzenie się, ssanie, wkładanie piąstki do buzi.

Zbyt długie odstępy czasu między karmieniami mogą spowodować, że niemowlę będzie bardzo głodne, a więc marudne i zdenerwowane. Możesz mieć wtedy trudności z prawidłowym przystawieniem maleństwa do piersi.

Karmienie piersią – czy robię to dobrze?

Przystawiając dziecko do piersi zadbaj o to, żeby przyjęło właściwą pozycję (brzuszek powinien być skierowany w Twoją stronę) oraz prawidłowo ssało (w buzi powinna znaleźć się cała brodawka). Warto również posłuchać, jak niemowlę je. Jeżeli słyszysz wyraźne połykanie – to znaczy, że dobrze ssie.

Zadbaj również o swój komfort. Wypróbuj kilka różnych pozycji, zaopatrz się w specjalną poduszkę do karmienia, na której będziesz mogła ułożyć niemowlę. Jeśli ubierzesz się w koszulę nocną lub piżamę z rozpinaną górą, będziesz mogła wygodnie przystawić dziecko do piersi.

Oceń ten artykuł: