Jak rozwija się Twoje dziecko w 14. tygodniu życia?
Co znajdziesz w tym artykule:
- Rozpoczął się 4. miesiąc życia dziecka. Z każdym dniem jest ono dojrzalsze i zdobywa coraz to nowe umiejętności, najprawdopodobniej swobodnie podnosi już główkę leżąc na brzuszku i opierając się na przedramionach.
- Niemowlę dotyka i chwyta przedmioty. Dziecko zaciska rączki, najczęściej ćwiczy na kocyku, na którym leży. Zaczyna też chwytać różne przedmioty, które poznaje poprzez dotyk. Maluch z zainteresowaniem będzie oglądał zabawki, które znajdą się w zasięgu jego wzroku. Dzięki coraz silniejszym rączkom Twoje dziecko będzie wymachiwać przedmiotami w górę i w dół.
- Nowa era karmienia. Twoje dziecko przestało nerwowo szukać piersi, teraz już wie, w którym kierunku odwrócić głowę, gdy tylko bierzesz je na ręce. Podczas karmienia dziecko rusza rączkami i dotyka Twoich piersi, przestaje ssać, gdy coś ciekawego odwróci jego uwagę. Nie martw się przerwami w jedzeniu, nienajedzone dziecko po chwili przerwy wróci do ssania pokarmu mamy.
- Dziecko uczy się naśladując Ciebie. Jak najczęściej mów do malucha, naśladuj jego dźwięki. Dziecko słysząc Twój głos będzie szukać źródła dźwięku i Cię obserwować.
Ekspert radzi
- Nie ograniczaj swobody ruchów dziecka. Przewracanie się z boku na bok, wierzganie nóżkami to dla niego świetna zabawa, która stymuluje rozwój. Postaraj się, aby dziecko miało dobry widok na otoczenie, dzięki obserwacji uczy się wielu nowych rzeczy.
- Przyzwyczaj się do gaworzenia. Twoje niemowlę coraz chętniej gaworzy w samotności albo stara się dodać coś do rozmów domowników. Jednocześnie coraz bardziej przywiązuje się do Ciebie i do osób z najbliższego otoczenia.
- Często zmieniaj pozycję dziecka. Przewracaj dziecko z pleców na brzuch. W ten sposób będzie ono ćwiczyć różne mięśnie i jednocześnie spoglądało na świat z różnych perspektyw.
- Okazuj czułość. Wrażliwe dziecko może łatwo się przestraszyć, choćby w sytuacji, kiedy nałoży sobie na głowę pieluszkę. Jeśli tak się stanie przytul je i uspokój. Twoje maleństwo bardzo potrzebuje poczucia bezpieczeństwa.
- Wsłuchaj się w sygnały wysyłane przez dziecko. Będziesz wtedy w stanie szybciej reagować na jego potrzeby. Twoje niemowlę poza płaczem może już bowiem sygnalizować swoje uczucia poprzez marudzenie, jęczenie, stękanie czy gaworzenie.
- Możecie wyjechać na pierwsze wspólne wakacje. Odradza się jednak podróże w egzotyczne miejsca.
Przeczytaj również
Co potrafi Twoje dziecko?
Niemowlę wykorzystuje coraz więcej dźwięków do dzielenia się swoimi emocjami. Co ciekawe, zaczyna też gestykulować naśladując Ciebie. Poświęcaj dziecku czas i zadbaj o jak najczęstsze interakcje między Wami. Dzięki temu będzie się szybciej rozwijać, a więź emocjonalna między Wami się pogłębi. Na pewno wzruszysz się, gdy odkryjesz jego przywiązanie. Niemowlę będzie się cieszyć gdy zjawisz się w zasięgu jego wzroku, a jednocześnie smucić, gdy wyjdziesz w pokoju. Jeśli zawołasz malucha stojąc poza jego polem widzenia najprawdopodobniej odwróci główkę w Twoją stronę szukając źródła głosu
Dawaj przykład
Dziecko uczy się nie tylko naśladować Twoje dźwięki czy gesty, uczy się od Ciebie przede wszystkim podejścia do świata. Jeśli mówisz do niego spokojnym głosem, często się uśmiechasz, sprawiasz, że czuje się bezpieczny i szczęśliwy. Początkowo każda zmiana otoczenia czy trybu życia może być dla dziecka stresująca, ważne więc, żeby w oczach mamy zobaczyło, że nie ma się o co martwić.