24. miesiąc życia dziecka

3 min
Dziewczynka trzyma w reku banki mydlane i rosline

Jak rozwija się Twoje dziecko w 24. miesiącu życia?

Dziewczynka trzyma w reku banki mydlane i rosline
Dziewczynka trzyma w reku banki mydlane i rosline

  • Dziecko spogląda na świat z innej perspektywy, pyta Cię o wiele rzeczy. Cierpliwie tłumaczysz mu różne zjawiska lub sytuacje. Dostrzegasz, jak bardzo Twoje dziecko się zmieniło – ma już swój gust, potrafi wyrazić swoje zdanie. Rozmawiaj z nim o tym i staraj się przekonać do nowych doświadczeń.
  • Najprawdopodobniej jesteś w trakcie przyzwyczajania dziecka do nocnika. Bądź cierpliwa i konsekwentna, zapewnij dziecku odpowiednią ilość czasu, aby nauczyło się kontrolować swoje czynności fizjologiczne. Niekiedy będziecie jeszcze potrzebować pieluch, dlatego kup zapasowe opakowanie.
  • Już niedługo przejdziesz z dzieckiem tzw. bilans dwulatka. Podczas badania lekarz zważy i zmierzy dziecko, sprawdzi, czy maluch rozwija się prawidłowo. Możesz porozmawiać ze specjalistą na temat diety dziecka – lekarz podpowie, jak zapewnić dziecku odpowiednią ilość składników odżywczych w codziennych posiłkach.
  • Jeśli nie karmisz piersią, zwróć uwagę, aby w menu dziecka nie zabrakło mleka modyfikowanego typu junior. Takie produkty wzbogacone są w odpowiednie witaminy i minerały, które pomagają uniknąć niedoborów. 

Ekspert radzi

  • Mały artysta. Dziecko w tym wieku chętnie maluje, rysuje, gniecie i lepi – wszystkie te czynności rozwijają zdolności manualne i pobudzają wyobraźnię. Staraj się zapewnić swojemu dwulatkowi warunki do artystycznego i umysłowego rozwoju. Wykorzystać możesz do tego nawet zwykłą wodę, mąkę lub inne produkty, które znajdują się w domu.
  • Taki właśnie jestem. Dwulatek ma już swój charakter. Widać już, czy jest nieśmiały, czy odważny, skryty czy towarzyski. Obserwuj jego zachowanie i dopasuj zabawy oraz formy spędzania czasu do potrzeb. Pamiętaj, że najlepiej rozwijają te zabawy, które sprawiają radość.
  • Słyszę, rozumiem i powtarzam. Umiejętność rozumienia mowy jest już wysoko rozwinięta. Maluch koncentruje się na dłuższej opowieści czy czytanej mu na głos bajce. Intensywnie poszerza swoje słownictwo. Zwracaj baczną uwagę na to co mówisz – dziecko bardzo szybko zapamiętuje słowa, szczególnie takie, których używanie może być uznane za nietakt.
  • Rozpiera mnie energia. Organizuj dziecku czas tak, by spożytkowało rozsadzającą je energię. Jeśli tego nie zrobisz, może zdarzyć się tak, że poczuje przypływ animuszu, na przykład wtedy, kiedy powinien zasypiać. Jeśli zaplanujesz regularne aktywności, dziecko przyzwyczai się do właściwego rytmu dnia.

Wyjątkowe urodziny

Drugie urodziny to ważna okazja do świętowania. Zastanów się, w jaki sposób chcesz spędzić ten dzień z dzieckiem. Teraz maluch jest coraz bardziej świadomy tego, co się dzieje wokół. Z pewnością spotkanie w gronie rodziny będzie dla niego przyjemnym doświadczeniem. Jeśli Twoje dziecko po raz pierwszy weźmie udział w imprezie w większym gronie – przygotuj je do tego. Porozmawiaj z nim o Twoich planach, zaangażuj w przygotowania. Pozwól dziecku czerpać radość z wspólnego czasu.

Postaraj się, aby każda chwila spędzona z dzieckiem była wartościowa. Planuj rozwijające zabawy, wsłuchuj się w potrzeby dziecka. Coraz chętniej będzie spotykało się z rówieśnikami – u Twoich znajomych lub na placu zabaw. Aranżuj takie spotkania regularnie, dzięki temu maluch łatwiej przejdzie np. przez pierwsze kontakty z dziećmi w przedszkolu.

Jak rozwijać dziecko?

Dwulatek intensywnie rośnie. Możesz skorzystać ze specjalnej miarki wzrostu żeby lepiej śledzić te zmiany. Będzie to sympatyczna pamiątka z tego wyjątkowego okresu. W tym wieku Twoje dziecko może mieć już wszystkie zęby mleczne. Zęby trzonowe wyrastają jako ostatnie – ok. 20.-33. miesiąca życia. Warto już w tym momencie pomyśleć o wizycie u stomatologa dziecięcego. Zwróć uwagę, aby lekarz wzbudzał zaufanie u dziecka – wtedy każda kolejna wizyta w gabinecie stomatologicznym odbędzie się bez większych przeszkód i nieprzyjemnego zaskoczenia.

Oceń ten artykuł: