21. miesiąc życia dziecka

3 min
Dziecko zjezdza na zoltej zjezdzalni na placu zabaw

Jak rozwija się Twoje dziecko w 21. miesiącu życia?

Dziecko zjezdza na zoltej zjezdzalni na placu zabaw
Dziecko zjezdza na zoltej zjezdzalni na placu zabaw

  • Twoje dziecko jest już bardzo aktywne. Bez przerwy biega, skacze, pełza, turla się. Ponieważ bardzo intensywnie rozwija się ruchowo coraz więcej aktywności wykonuje samodzielnie. Pamiętaj jednak, że nadal potrzebuje Twojego wsparcia np. przy schodzeniu po schodach.
  • Maluch w tym okresie poznaje granice, bada na co może sobie pozwolić, a co jest zabronione.
  • Dziecko, które ma blisko dwa latka zaczyna otwarcie okazywać również swoje uczucia: radość, złość, niezadowolenie czy smutek. Często domaga się natychmiastowego spełnienia swoich próśb. Może Cię dziwić zmienność nastrojów dziecka, ale musisz pamiętać, że dziecko w tym wieku nie jest jeszcze w stanie zrozumieć buzujących w nim uczuć. Warto z nim o nich porozmawiać.
  • Dzieci uczą się najwięcej obserwując otoczenie. To w jaki sposób wygląda Wasze życie rodzinne jest dla Twojej pociechy odzwierciedleniem tego jak wygląda świat. Nie dziw się, że maluch będzie Cię naśladować zarówno w kwestii mimiki, jak i sposobu mówienia. Patrząc na zachowanie domowników będzie odtwarzać panujące między nimi relacje w innych kontekstach społecznych.

Ekspert radzi

  • Głód wiedzy. Twoje dziecko jest bardzo ciekawe świata, uważnie obserwuje to, co się dzieje dookoła, zarazem usiłując zrozumieć otoczenie. Maluch poszerza swoje słownictwo, zadaje pytania, wszystkiego próbuje dotknąć. Nie ograniczaj jego zapału. Postaraj się zaspokajać jego ciekawość i wspólnie odkrywajcie nieznane!
  • Nauka niezależności. W tym wieku dziecko już  lepiej znosi Twoją nieobecność, zwłaszcza jeżeli jest pod opieką bliskich mu osób. To moment, w którym również Ty możesz pozwolić sobie na chwilę oddechu. Skorzystaj z tego – wyjdź z przyjaciółkami, pójdź na spacer, a może umów się na randkę z partnerem?
  • Kontrola gniewu. Dziecko coraz częściej pokazuje Ci jaki ma nastrój. Jeżeli jest zdenerwowane często wiąże się to z napadami furii, maluch wybucha płaczem, rzuca się na podłogę uderzając piąstkami o ziemię lub próbuje uderzyć Ciebie. Reaguj na te objawy złości od razu i stanowczo. Pokaż dziecku jak może w inny sposób okazać niezadowolenie – wyjść z pokoju, powiedzieć co mu się nie podoba.
  • Korzystanie z toalety. Twoje dziecko umie już sygnalizować swoje potrzeby fizjologiczne. Jeżeli maluch ma jeszcze kłopoty z korzystaniem z nocnika to dobry czas na doskonalenie tej umiejętności. 

Życie domowe

Mimo, że maluch staje się coraz bardziej samodzielny, rodzice nadal są dla niego głównym źródłem bezpieczeństwa. Jeżeli masz większe mieszkanie przygotuj kącik do zabawy w takim miejscu, żebyś mogła zerknąć na bawiące się dziecko w każdej chwili. Zabezpiecz też wszystkie niebezpieczne przedmioty: wtyczki, narzędzia, chemikalia i lekarstwa – wszystko to powinno być poza zasięgiem rąk dziecka. Pamiętaj również o cennych przedmiotach – biżuterię, pamiątki, komórkę oraz tablet schowaj w bezpiecznym miejscu.

Mam charakterrrek

Temperament Twojego dziecka staje się coraz wyraźniejszy. Sygnalizuje już swoje potrzeby, mówi o swoich preferencjach. Próbuje również sprawdzić, które jego zachowania zaakceptujesz, a które spotkają się z naganą. Bądź konsekwentna. Ustal z osobami, które się nim opiekują pewne uniwersalne zasady i porozmawiaj o nich z dzieckiem. Wytłumacz czemu niektóre zachowania są niewłaściwe i z jakiego powodu. Na początku może to wywołać małą falę buntu, ale z czasem zauważysz, że Twoja pociecha przyzwyczai się do obowiązujących reguł.

Jesteś wzorem do naśladowania

Dzieci to wybitni obserwatorzy, uczą się zachowań społecznych patrząc na relacje między najbliższymi. Mimo, że trudno nad sobą panować w 100% pamiętaj o tym, że każde przekleństwo, niewłaściwe zachowanie będzie kopiowane tak samo często jak gesty czułości, sposoby okazywania radości lub zadowolenia. 

Dowiedz się więcej o rozwoju i żywieniu niemowląt po 6. miesiącu życia. Pobierz bezpłatny poradnik

Oceń ten artykuł: