Stymulowanie rozwoju dziecka

3 min
Chlopiec przytula sie do noworodka usmiechajac się

Rozwój niemowląt jest bardzo intensywny i przebiega skokowo.

Chlopiec przytula sie do noworodka usmiechajac się
Chlopiec przytula sie do noworodka usmiechajac się

W ciągu pierwszego roku życia możemy wyróżnić 4 charakterystyczne fazy:

  • 4. tydzień życia. U niemowlęcia można zaobserwować fiksację wzroku na przedmiotach oraz na twarzy bliskiej osoby. Zauważalna jest także reakcja na bodźce płynące z otoczenia.
  • 3. miesiąc życia. Okres intensywnego rozwoju koordynacji wzrokowo-ruchowej. Dziecko jest coraz bardziej zainteresowane zabawkami i zaczyna po nie sięgać. Równolegle ze wzorcem oko-ręka, rozwija się wzorzec oko-usta. Wszystkie przedmioty znajdujące się w zasięgu bobasa trafiają do buzi.
  • 9. miesiąc życia. Niemowlę wkracza w etap raczkowania. Następuje wzmocnienie mięśni tułowia, które prowadzi do osiągnięcia samodzielnego siadania. Dłonie maluszka stają się coraz sprawniejsze, a proces odbioru bodźców z otoczenia pozwala kierować uwagę na dźwięki i kolory.
  • 12. miesiąc życia. Pierwszy krok to osiągniecie, które zamyka ważny okres w życiu dziecka. Niektóre dzieci potrafią już chodzić samodzielnie, inne muszą się jeszcze podtrzymywać mebli. 

Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w innym tempie. To zupełnie normalne, że niektóre zdobywają pewne umiejętności szybciej niż inne, dlatego nie denerwuj się, jeżeli Twój maluch w dniu swoich pierwszych urodzin nie będzie jeszcze chodził.

Warto obserwować postępy dziecka i motywować je do dalszych działań. Zwróć uwagę, na to, że również Twoja postawa ma istotny wpływ na  jego rozwój, wspieraj go:

  • Bawcie się! Nawet te najprostsze gry i zabawy rozwijają zdolności interpersonalne, koordynacje motoryczną i uczą relacji społecznych. Na początku to Ty powinnaś je aranżować, dziecko dopiero z czasem zacznie je samo wymyślać. 
  • Czytaj i śpiewaj. Dziecko potrafi rozpoznawać dźwięki na długo przed tym jak nauczy się wypowiadać pierwsze słowa.  Już od pierwszych miesięcy warto czytać maluchowi książeczki i śpiewać piosenki. Jest to świetny sposób na poszerzenie słownictwa i poprawę rozumienia słów.
  • Motywuj. Jeśli Twoje dziecko zaczyna interesować się przedmiotami, które znajdują się w zasięgu jego wzroku, możesz zmotywować go do raczkowania. Ułóż kilka przedmiotów blisko bobasa i zachęcaj go, by po nie sięgało. Takie zachowanie to nie tylko świetna zabawa, ale także wspomaganie motoryki dużej (korzystanie z dużych grup mięsni). 

Motywacja przede wszystkim

Motywowanie małego dziecka wymaga nieco innych metod niż w przypadku dorosłych. Staraj się jak najczęściej okazywać dziecku swoje zadowolenie z poczynionych przez niego postępów i wykonanej pracy. Takie zachowanie podnosi poczucie wartości dziecka i mobilizuje do dalszych działań. Ważne, aby unikać motywacji negatywnej, a jedynie zwracać uwagę na umiejętności, które dziecko powinno jeszcze ćwiczyć.

Poczucie bezpieczeństwa

Jeśli dziecko uzna świat, który go otacza za bezpieczny, to jego rozwój intelektualny, ruchowy i emocjonalny będzie przebiegał znacznie szybciej. Ważne, aby maluch mógł zbudować trwałą i silną relację ze swoim opiekunem. W kształtowaniu poczucia bezpieczeństwa z pewnością pomaga uporządkowany plan dnia. Regularnie powtarzane czynności staja się rutyną i dziecko traktuje je jako oczywiste. 

Oceń ten artykuł: