4. tydzień życia dziecka

3 min
Mama glaszcze spiacego noworodka po glowie

Jak rozwija się Twoje dziecko w 4. tygodniu życia?

Co znajdziesz w tym artykule:
  1. 1.Ekspert radzi
  2. 2.Rozwój społeczny
  3. 3.Chusta dla niemowlaka
Mama glaszcze spiacego noworodka po glowie
Mama glaszcze spiacego noworodka po glowie

  • Maluch nie wygląda już na noworodka, ma gładką skórę i prostuje ciało, choć nadal ma lekko podkurczone nóżki. Mózg dziecka rośnie około 5 cm w ciągu każdego z pierwszych trzech miesięcy.  Główka staje się bardziej kształtna, a obrzęki i zaczerwienienia znikają.
  • Zmysł wzroku znacznie się rozwinął – maluch potrafi już rozpoznawać twarze i rejestruje ruch. Skupia wzrok na przedmiotach trzymanych w odległości mniej więcej 30 cm od jego twarzy. Reaguje na głos swojej mamy.
  • Dźwięki wydawane przez Twoje dziecko są już zróżnicowane – coraz częściej oprócz płaczu możesz usłyszeć mruczenie czy inne gardłowe brzmienia. Jeszcze długo płacz będzie głównym sposobem wyrażania emocji czy potrzeb.
  • W tym okresie zauważysz pierwszy uśmiech swojego dziecka. Noworodek uśmiecha się jeszcze nieświadomie, ale i tak jest to najpiękniejszy uśmiech świata. Sprawi Ci mnóstwo radości.
  • Maluszek coraz częściej otwiera piąstki, komunikuje tym samym, że jest gotowy na to, by odkrywać świat. Dziecko najczęściej chwyta przedmioty automatycznie. Udaje mu się utrzymać samodzielnie zabawkę w rączce.  
  • Po ukończeniu 4 tygodnia życia dziecko przestaje być noworodkiem a staje się niemowlęciem.

Ekspert radzi

  • 4. tydzień życia to dobry okres na pogłębianie więzi emocjonalnej z maluchem. Ponieważ dziecko potrafi już podnosić główkę i rozglądać się dookoła postaraj się jak najczęściej nawiązywać z nim kontakt wzrokowy. Pokazuj mu zabawki, rób śmieszne miny,  zachęcaj do coraz większej aktywności ruchowej.
  • Ćwicz prawidłowe napięcie mięśniowe. Kładąc dziecko na brzuszku, sprawiasz, że jest on naturalnie masowany. Niektórym dzieciom pomaga to w problemach związanych z kolką. Możesz stosować masaż po kąpieli, delikatne natłuszczanie malucha oliwką sprawi mu wiele frajdy.
  • Dzieci po ukończeniu 4. tygodnia życia mogą rzadziej oddawać stolce. Nie przejmuj się, jeśli maluszek będzie robił kupkę tylko raz na dwa dni. Gdy nie towarzyszy temu żaden dyskomfort, jest to zupełnie naturalne. Dzieci karmione wyłącznie mlekiem mamy mogą oddawać stolec nawet raz na 10-14 dni.
  • Wzrok noworodka jest jeszcze słabo rozwinięty. Nie rozpoznaje kształtów i ma słabą wrażliwość na kontrasty. 
  • Maluch słyszy od urodzenia, ale jego słuch jest przytępiony. Dopiero w drugim kwartale 1. roku życia będzie w stanie odbierać czysto wszystkie dźwięki.

Rozwój społeczny

Dziecko w pierwszych miesiącach życia śpi nawet 20 godzin na dobę. Na początku jego świat kręci się wokół jedzenia i spania. Pierwszą formą wyrażania uczuć i potrzeb malucha jest płacz. Po pewnym czasie nauczysz się rozpoznawać różne rodzaje płaczu i będziesz wiedziała, co chce zakomunikować Ci dziecko. W tym okresie, najważniejszą osobą  dla malucha jest mama.  Twoja  obecność powoduje ożywienie i wprawia niemowlę w dobry nastrój. Postaraj się jak najczęściej przytulać dziecko, dzięki temu zapewnisz mu poczucie bezpieczeństwa.

Chusta dla niemowlaka

Świetnym sposobem na zachowanie bliskości z niemowlakiem jest noszenie go w chuście. Na rynku dostępnych jest wiele modeli chust w zależności od wieku dziecka i rodzaju wiązania chusty. Do 5. miesiąca nie noś w pionie, ponieważ stawy i kręgosłup są jeszcze zbyt słabe. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie zarówno dla mamy, jak i malucha. Pozycja w chuście pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru dla mamy, a dziecku przypomina ułożenie z okresu prenatalnego. 

Oceń ten artykuł: