2. tydzień życia dziecka

6 min
Noworodek lezy na lozku otwierajac szeroko buzie

Twój maluszek jest na świecie już od 2 tygodni. Zastanawiasz się, czy jego rozwój przebiega prawidłowo? A może martwisz się, czy dobrze się nim opiekujesz? Zobacz, jak rozwija się Twoje dziecko w 2. tygodniu życia!

Noworodek lezy na lozku otwierajac szeroko buzie
Noworodek lezy na lozku otwierajac szeroko buzie

​W 2. tygodniu życia dziecko potrzebuje czułości i bliskości od swojej matki. To dopiero jego pierwsze dni na świecie, dlatego staraj się dostarczyć mu jak najwięcej bodźców przypominających okres spędzony w brzuchu mamy. Dotykaj go, głaszcz, przytulaj, mów czułe słówka - zapewnij mu wszystko, by czuł się komfortowo i bezpiecznie. W tym okresie dziecko jest najbardziej bezbronne, dużo śpi, uczy się przyjmować pokarm, a Ty uczysz się rozpoznawać jego potrzeby. 

  • Sen noworodka i niemowlęcia to bardzo indywidualna sprawa, jednak wiadomo, że noworodek śpi zazwyczaj dużo, bo nawet około 18 godzin na dobę. Budzi się zwykle wtedy, kiedy jest głodny lub przeszkadza mu pełna pieluszka. Czas jego czuwania będzie się stopniowo wydłużał, co sprawi Ci dużą radość i pozwoli na budowanie naturalnej więzi pomiędzy Wami.
  • Na główce dziecka możesz wyczuć dwa miękkie ciemiączka – jedno w centralnej części główki – nieco z przodu, drugie z tyłu. Ciemiączko tylne zarasta około między 6 a 16 tygodniem życia a ciemiączko przednie zarasta zwykle między 10 a 18 miesiącem życia. Rodzice zazwyczaj kojarzą ciemiączko przednie. Warto wiedzieć, że rozmiary ciemiączek mogą być bardzo zróżnicowane.
  • Noworodek jest bardzo wrażliwy na dotyk i dlatego uspokaja się, kiedy jest przytulany i głaskany.
  • Dwutygodniowy maluch powoli zaczyna rozpoznawać twarze osób, które widzi najczęściej. Kontakt z bliskimi osobami pozwala mu się uspokoić i poczuć bezpiecznie. Pamiętaj, że dla dziecka jesteś całym światem, dlatego pamiętaj, żeby jak najczęściej okazywać mu czułość – mów do niego, głaszcz, przytulaj.

Ekspert radzi

Młoda matka może czuć się zagubiona i zdezorientowana po urodzeniu pierwszego dziecka. Zajęcia szkoły rodzenia, które przygotowują do porodu i uczą opieki nad dzieckiem w jego pierwszych dniach życia czasami okazują się niewystarczające. Poród i pojawienie się malucha na świecie mogą wywoływać naturalny strach u matki, czy będzie wiedziała jak się nim zająć. Zobacz porady eksperta, jak pielęgnować Twojego maluszka w pierwszych dniach życia:

  • Pielęgnacja kikuta pępowinowego. Po przecięciu pępowiny u noworodka powstaje kikut. Z czasem zaczyna wysychać i staje się ciemniejszy. Ważne, żeby do czasu kiedy odpadnie starannie go pielęgnować. Kikut pępowiny odpada zwykle pomiędzy 5 a 15 dobą po urodzeniu. Przecieraj okolice koło kikuta środkiem antyseptycznym, dbaj również o to, żeby był osuszony po kąpieli. Nie smaruj kikuta pępowiny alkoholem, a zwłaszcza fioletem goryczki lub jodyną. Nie nakładaj na pępek szczelnego opatrunku.
  • Płacz. To jedyny sposób w jaki Twoja pociecha umie się na razie z Tobą komunikować. Na początku możesz czuć się zdezorientowana słysząc łkanie malucha. Może ono oznaczać, że dziecko jest głodne, ma kolkę, mokrą pieluszkę lub jest mu za gorąco. Już niedługo nauczysz się rozpoznawać różne rodzaje jego płaczu i będziesz wiedziała co zrobić, żeby je uspokoić. Zaufaj swojej intuicji!
  • Ulewanie. To sytuacja, w której chwilę po karmieniu z ust noworodka wypływa niewielka ilość mleka. Jeżeli zdarza się to sporadycznie – nie jest powodem do niepokoju. Przyczyną ulewania jest rozwój układu pokarmowego, a w szczególności niedojrzały jeszcze zwieracz przełyku. Jeżeli jednak będzie się to zdarzać przy każdym karmieniu lub maluch będzie wymiotować – skonsultuj się z lekarzem.
  • Kupka. Stolce dziecka karmionego piersią mają półpłynną konsystencję porównywalną do twarożku oraz kolor musztardy. Ilość wypróżnień zależy od ilości karmień.

Odruchy dziecka

Twoje dziecko przychodzi na świat z całą gamą odruchów, które pomagają mu się dostosować do otoczenia. Wśród nich znajdują się:

  • Odruch szukania. Kiedy muśniesz dziecko w policzek, od razu odwróci główkę i będzie szukać piersi mamy.
  • Odruch Moro. Kiedy dziecko usłyszy jakiś głośny dźwięk lub hałas, natychmiast rozprostuje rączki i nóżki jakby chciało się czegoś przytrzymać.
  • Odruch chwytny. Kiedy położysz na dłoni malucha swój palec, od razu zaciśnie wokół niego swoją piąstkę.
  • Odruch kroczenia. Kiedy podtrzymasz dziecko w pozycji pionowej tak żeby stópki dotykały podłoża, zobaczysz jak próbuje stawiać kroczki, jakby chodziło.

Życie rodzinne

Pewnie nie możesz doczekać się, kiedy przedstawisz swoje dziecko rodzinie i przyjaciołom. Po mniej więcej dwóch tygodniach Wasze życie rodzinne jest pewnie już na tyle uporządkowane, że jest to właściwy moment! Kiedy już zaprosisz gości, pamiętaj, żeby zapytać ich o to czy są zdrowi i poprosić żeby przed wzięciem malucha w ramiona umyli ręce.

Dziecko może różnie zareagować na obce twarze. Najczęściej boi się, czuję się niepewnie i reaguje płaczem. Dlatego pamiętaj, by nie “atakować” dziecka nowymi impulsami i przedstawiaj go rodzinie pojedynczo. Dbaj o to, by twój maluch zawsze miał Twoją twarz w zasięgu swojego wzroku. Możesz także trzymać go w ramionach, by w razie odczuwania strachu mógł się w nich schować.

Ograniczaj ekspozycje dziecka w nowym towarzystwie. Zapewnij mu intymną i bezpieczną atmosferę, by go uspokoić. Pamiętaj także, że noworodek ma ograniczone zasoby energii - jeśli poczuje się zmęczony, utul go do snu. 

Spacer latem

Zanim wyjdziesz na spacer z noworodkiem, mimo ciepłej pogody, powinnaś przyzwyczaić go do świeżego powietrza. Zacznij od tzw. werandowania, czyli  umieszczenia ubranego dziecka w głębokim wózku przy otwartym oknie, a później na balkonie. Początkowo wystarczy 10 minut, stopniowo wydłużaj ten czas do 30 min.

Pierwszy spacer powinien trwać nie dłużej niż 45 minut – 1 godzinę. Chroń dziecko przed ostrym wiatrem i nadmiernym słońcem. Z reguły najlepszą porą dnia na spacer są godziny okołopołudniowe, ale zawsze bierz pod uwagę pogodę, jaka jest za oknem. Pamiętaj również, że przed spacerem dziecko powinno być nakarmione i przewinięte.

Spacer zimą

Tak, jak w latem, zacznij od werandowania. Na spacer z noworodkiem wyjdź po 3. tygodniu życia dziecka, ale przy tej decyzji weź pod uwagę warunki pogodowe. Z noworodkiem nie powinnaś wychodzić na zewnątrz, gdy temperatura jest poniżej 0 stopni Celsjusza, a z niemowlęciem, gdy spada poniżej -5 stopnia Celsjusza. Weź pod uwagę temperaturę odczuwalną, gdy termometr pokazuje -7 stopni, może okazać się, że jest słonecznie i temperatura odczuwalna jest wyższa. Dzieje się tak samo w drugą stronę, odczuwalna temperatura może być niższa, gdy jest np. wietrznie.

Warto zwrócić uwagę na to jak ubieramy dziecko na spacery: zdecydowanie należy unikać przegrzewania maluszka – co zdarza się wcale nierzadko. To jak ubrać noworodka na spacer, jest uzależnione od temperatury panującej na zewnątrz. W chłodniejsze dni dobrze ubrać malucha na cebulkę – prosta zasada jest taka, że niemowlak powinien mieć na sobie o jedną warstwę więcej niż osoba dorosła.

Oceń ten artykuł: