Uspokajająca siła dotyku

4 min
Mama i dziecko stykaja sie nosami i usmiechaja sie

Dotyk rozwija się jako pierwszy ze zmysłów, a dla małego dziecka stanowi podstawowy środek komunikacji ze światem.

Co znajdziesz w tym artykule:
  1. 1.Pamiętaj
  2. 2.Korzyści dla dziecka
Mama i dziecko stykaja sie nosami i usmiechaja sie
Mama i dziecko stykaja sie nosami i usmiechaja sie

  • Kołysane, karmione i bezpieczne w łonie matki nienarodzone dziecko przyzwyczaja się do tego, że wszelkie jego potrzeby są natychmiast zaspokajane. Przyjście na świat niespodziewanie przerywa ten błogi stan – tylko miłość i starania rodziców mogą złagodzić stres związany ze zmianą warunków życia.
  • Badania potwierdzają, że dzieci częściej dotykane lepiej rosną i rozwijają się.
  • Jedną z form dotyku jest masaż, który ma długą tradycję w wielu kulturach. Podczas gdy kobiety z różnych części Afryki, Azji oraz Ameryki Południowej masują swoje dzieci od stuleci, w kulturze zachodniej dopiero od około 30 lat z dobrodziejstw masażu korzystają również małe dzieci.
  • Coraz częściej jednak masaż stosuje się też dla wzmocnienia więzi rodziców czy opiekunów z dzieckiem, dla pobudzenia jego rozwoju, czy okazywania w ten sposób akceptacji i pozytywnych uczuć.

Pamiętaj

  • Nie obawiaj się kontaktu z niemowlęciem. Brzuszek malucha można zacząć masować od trzeciego tygodnia życia, gdy dziecku odpadła już pępowina, a miejsce po niej jest zagojone. Wielu rodziców rozpoczyna nawiązywanie kontaktu z dzieckiem od delikatnego dotyku opuszkami palców, by potem stopniowo, wraz z rozwojem wzajemnego zaufania, dotykać dziecka już całą dłonią.
  • Postaw na systematyczność. Aby masaż odniósł pozytywny skutek, powinien być regularny, wykonywany nawet kilka razy dziennie, na przykład podczas zmiany pieluszki. Masaż można też stosować przy kolce, zaparciach.
  • Poznaj technikę masażu. Zamknij oczy i naciśnij swoją powiekę – odczuwana siła jest tą właściwą do masowania małego dziecka. Niewielkie obszary masuj opuszkami palców, większe dłonią. Podstawą jest wykonywanie masażu od głowy do stóp. Zaczynaj od głowy i twarzy, potem przejdź do ramion, rączek, klatki piersiowej i brzuszka. Następnie masuj nóżki, pięty i stópki oraz plecy.
  • Nie spiesz się. Rozpoczynaj masaż tylko wtedy, jeśli masz wystarczająco dużo czasu. Podczas masowania mów do niemowlęcia. W ten sposób stymulujesz jego różne zmysły. Nie wykonuj ruchów mechanicznych, rutynowych. Jeśli dziecko chce zmienić pozycję, pozwól mu na to.

Korzyści dla dziecka

Masaż może być lekarstwem na częste dolegliwości wieku niemowlęcego: kolki, gazy, chroniczny płacz, zaparcia, problemy ze snem oraz karmieniem. Ułatwia dziecku trawienie i wypróżnianie, uspokaja oraz relaksuje, wspomaga układ krążenia, wzmacnia stawy. Zwiększa także elastyczność mięśni i poprawia ich zdolność regeneracji zarówno podczas wysiłku, jak i w czasie spoczynku. Gdy dziecko zaczyna chodzić, masaż pomaga szybko odnaleźć i wyleczyć kontuzje powstałe w trakcie nauki chodzenia, zanim maluch opanuje sztukę utrzymywania równowagi. Regularne masowanie dziecka to sposób na skorygowanie zaburzeń psychoruchowych i nauczenie malucha, na czym polega zdrowy i czuły dotyk. Taki, delikatny kontakt fizyczny korzystnie wpływa na wzmocnienie Twojej więzi z dzieckiem.

Jak masować dziecko:

  • Nóżki do brzuszka: zgięte w kolankach nóżki malca przyciągnij do brzuszka, nie podnosząc pupy dziecka do góry. Przytrzymaj je przez 6–7 sekund. Jeśli szkrab nie chce zgiąć nóżek, wtedy na kilka sekund połóż obie dłonie na brzuszku malucha i lekko naciśnij. Nie dociskaj nóżek na siłę – wystarczy takie przygięcie, jakie nie stwarza dziecku i Tobie dyskomfortu.
  • Rozluźnienie: Chwyć nóżki dziecka pod łydkami i lekko nimi potrząśnij. Może to wprawić całe ciałko maluszka w delikatny ruch, co dzieci zwykle lubią.
  • Koło młyńskie: Przesuwaj dłonie na przemian po brzuszku dziecka – od klatki piersiowej w dół (w kierunku spojenia łonowego). Powtórz 6 razy (każdą ręką 3 ruchy).
  • Księżyc i słońce: Masuj zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Przesuń prawą dłoń od góry brzuszka na dół, zataczając półkole. Potem lewą dłonią zatocz koło, rozpoczynając na dole brzuszka i kończąc również na dole. Powtórz ten ruch 6 razy.

Pamiętaj o kilku zasadach:

  • Dziecko nie może być śpiące ani głodne, masuj je najlepiej 30–40 minut po posiłku. Temperatura pomieszczenia powinna być o 2–3°C wyższa niż zwykle.
  • Wybierz wygodne miejsce i pozycję – może to być przewijak, możesz też siedzieć na podłodze z wyciągniętymi nogami, kładąc maluszka np. na swoich udach.
  • Rozłóż ceratkę i ręcznik. Rozgrzej swoje dłonie, zdejmij też biżuterię. Wybierz oliwkę, której używasz na co dzień i która nie uczula dziecka, rozetrzyj ją w dłoniach.
  • Masuj maleństwo bez ubranek, wyjątkiem jest masaż samego brzuszka, wtedy dziecko może zostać w samej koszulce lub w body. Wykonuj zdecydowane i spokojne ruchy, z lekkim naciskiem.
  • Poszukaj informacji o masowaniu małych dzieci. Otrzymasz je u Twojego lekarza pediatry lub położnej, przeczytasz także w magazynach dla rodziców, internecie czy książkach poradniczych.

Oceń ten artykuł: