Kolki - co robić?

3 min
Mama masuje brzuszek dziecka cierpiacego na kolke

Jak dotąd nie udało się jednoznacznie określić przyczyn kolek u niemowląt. Uważa się, że bóle brzuszka wywołuje m.in. niedojrzałość układu pokarmowego niemowlęcia, który w tym okresie ciągle jeszcze się rozwija.

Mama masuje brzuszek dziecka cierpiacego na kolke
Mama masuje brzuszek dziecka cierpiacego na kolke

  • Prawdopodobną przyczyną są też gazy, które uciskają brzuszek – gdy niemowlę łapczywie pije mleko, przy okazji połyka powietrze. W przypadku niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym możesz w takim przypadku stosować antykolkowe smoczki, które lepiej dopasowują się do buzi dziecka. Mamy karmiące piersią mogą odciągać nieco mleka przed karmieniem, by nie leciało tak szybko. Mogą też odchylić się przy karmieniu kładąc malucha na sobie, pokarm będzie wtedy wypływał pod mniejszym ciśnieniem.
  • Niektórzy łączą kolkę z alergiami pokarmowymi – nietolerancją składników zawartych w jedzeniu lub reakcją niemowlęcia na dietę karmiącej mamy. Wymienia się ponadto aspekty psychologiczne – gdy niemowlę płaczem i bólem brzuszka odreagowuje napięcie, którego doświadczyło, np. podczas wizyty rodziny.

Ekspert radzi

Istnieje wiele sposobów aby ulżyć dziecku kiedy ma kolkę:

  • Postaraj się uspokoić niemowlę. Płacząc, połyka jeszcze więcej powietrza, wzmagającego dolegliwość.
  • Weź dziecko na ręce, ułóż na przedramieniu brzuchem do dołu, oprzyj jego główkę na dłoni. Ręce i nogi niech zwisają swobodnie. Podtrzymuj malucha drugą ręką. Czasem pomaga też unoszenie dziecka w pozycji pionowej, jak po posiłku przy „odbijaniu”.
  • Gimnastykuj malucha, połóż go na plecach, delikatnie chwyć nóżki i zginaj w kierunku brzuszka.
  • Przytulaj. Skorzystaj ze sprawdzonej w pierwszych dniach życia dziecka metody „skóra do skóry” – rozbierz malucha i połóż na swoich nagich piersiach i brzuchu. Uczucie bliskości działa uspokajająco.
  • Zrób kąpiel (jeśli maluch podczas ataku kolki to zaakceptuje). Ciepła woda rozluźnia i uspokaja. Ogrzej brzuszek używając pieluszki tetrowej przeprasowanej żelazkiem lub kupionego w aptece okładu żelowego.
  • Smoczek. Jeśli go stosujesz, też może okazać się pomocnym uspokajaczem. Nie bój się, że dziecko się przyzwyczai – przeczekaj te trzy miesiące dokuczliwej kolki.
  • Nietypowe odgłosy. Niektóre niemowlęta uspokaja dźwięk włączonej suszarki, wentylatora lub jednostajna, spokojna muzyka. Dźwięki te przypominają dziecku to, co słyszało jeszcze u mamy w brzuchu.

Kiedy pojawiają się kolki?

Zazwyczaj zaczynają się od 2- 3. tygodnia życia. Pojawiają się najczęściej po południu lub wieczorem. Mijają zwykle po około 3. miesiącach, najpóźniej – gdy niemowlę ukończy 5. miesięcy. Kolki ma prawie co drugie niemowlę – takie dolegliwości trawienne dziecka są naturalne, ponieważ jego organizm przystosowuje się do funkcjonowania w zupełnie nowych warunkach.

Czy to kolka?

Objawy kolki występujące u dziecka to: płacz, prężenie się, wierzganie nóżkami oraz twardy brzuszek. Nie pomaga ani przytulanie, ani przystawienie do piersi. Gdy atak minie – po upływie kilkunastu minut lub niekiedy nawet kilku godzinach – niemowlę wygląda, jakby nic się nie stało.

Czy kolkę można leczyć?

Nie można jej zupełnie wyleczyć, a jedynie złagodzić objawy. Czasem może pomóc masaż brzuszka, wykonany zgodnie z ruchem wskazówek zegara, bo w tym kierunku wędruje w jelitach pokarm. Masaż powinien być wykonywany kilka razy dziennie, np. przy przewijaniu. Jeśli kolka jest bardzo dokuczliwa, lekarz może przepisać dziecku preparaty łagodzące.
Jeśli nie karmisz piersią – możesz po konsultacji z pediatrą wybrać odpowiednie mleko modyfikowane, odpowiednie dla niemowląt z tendencją do kolek i zaparć. Ważne, byś zachowała spokój, który bardzo pomoże dziecku. Pamiętaj, że niemowlęciu udzielają się Twoje emocje – jeśli będziesz przygotowana na wystąpienie dolegliwości związanych z kolką, nie będziesz zaskoczona, zareagujesz szybko i skutecznie.

Oceń ten artykuł:

Paczka BBC rekturacja.png

Poszukujesz porad eksperta? Zarejestruj się do BebiProgram!

Rejestrując się otrzymujesz dostęp do specjalistycznych materiałów.

DOŁĄCZ!