Ustalony rytm dnia a prawidłowy rozwój dziecka

3 min
Tata podnosi dziecko do gory otwierajac buzie

Ustalony rytm dnia jest korzystny dla wszystkich dzieci. Jednak każdy maluszek jest inny.

Tata podnosi dziecko do gory otwierajac buzie
Tata podnosi dziecko do gory otwierajac buzie

  • Pierwsze tygodnie życia to czas, kiedy noworodek uczy się funkcjonować w systemie noc - dzień. Odróżnienie pór dnia i związanych z nimi odmiennych aktywności staje się możliwe między innymi dzięki funkcjonowaniu jednego z gruczołów – szyszynki.
  • Stopniowo maluch zaczyna uczyć się, że kolejne czynności – pielęgnacja, karmienia, spacer, sen, kąpiel następują po sobie w kolejnych sekwencjach i są wykonywane przez te same, bliskie osoby.
  • Stałość i powtarzalność rytuałów dnia codziennego staje się podwaliną poczucia bezpieczeństwa dziecka. Dzięki regularnie powtarzającym się czynnościom jest ono w stanie uporządkować swoje doznania i emocje.
  • Harmonia i porządek pozwalają maluchowi sprawnie funkcjonować w otaczającej go rzeczywistości oraz stopniowo zdobywać nowe doświadczenia. W tej sytuacji nie jest wskazane pozbawione koordynacji działanie oparte na improwizacji. Warto natomiast stworzyć możliwy do przestrzegania przez wszystkich członków rodziny plan dnia, który zwłaszcza najmłodszym pozwoli czuć się pewniej i bezpieczniej.

Ekspert radzi

  • Wyjątkowe doświadczenia. Zachowanie codziennej rutyny staje się wyjątkowo ważne wtedy, kiedy Wasze dziecko jest szczególnie wrażliwe. Dla wielu dzieci zaburzenia schematu dnia są przyczyną dyskomfortu. Dla tych najbardziej delikatnych, zmiany w sferze codziennych czynności mogą spowodować niepokój, a nawet dolegliwości somatyczne związane z przejściowym zachwianiem poczucia bezpieczeństwa.
  • Stały punkt dnia. Stałym elementem codzienności są dla malucha posiłki. Zarówno dzieci karmione naturalnie „na żądanie”, jak i dzieci żywione mieszanką stopniowo ustalają sobie rytm dnia, podyktowany porami aktywności i natężeniem poczucia głodu.
  • Pory jedzenia. Oczywistym jest, że pory posiłków mogą ulegać okresowym modyfikacjom zależnym od indywidualnych okoliczności, pobyt u znajomych, wyjazd na wakacje mogą nieco przesunąć pory posiłków. Pamiętaj jednak, że podstawowy rytm to istotny czynnik wpływający na komfort malucha.
  • Warunki zewnętrzne. Znaczenie ma nie tylko sam posiłek, ale także sposób jego podania – przytulenie i bliskość opiekuna, odpowiednio dobrany, wygodny smoczek i mieszanka, która nie tylko smakuje, ale zaspokaja wszelkie potrzeby malucha.

Ramowy plan dnia

Gdy niemowlę rośnie i może już otrzymać posiłki bezmleczne łyżeczką, ponownie pojawia się okazja, aby nadać ramy planowi dnia. Ustalenie stałej pory obiadu, drzemki i spaceru porządkuje rzeczywistość Twojej pociechy, a Tobie pozwala lepiej planować czas. Jest to szczególnie ważne w czasie, kiedy mama wraca do pracy. Wówczas warto, by przygotowała plan dnia malucha dla osoby, która pod jej nieobecność opiekuje się dzieckiem. Pozwoli to zachować dotychczasowe zwyczaje i zapewnić maluchowi komfort i poczucie bezpieczeństwa. Dziecko powinno spożywać 5 posiłków dziennie, rano i wieczorem możesz karmić je piersią, a w ciągu dnia opiekun może podawać mu zdrowe posiłki w słoiczkach. Ustalenie pór posiłków powinno być dla Ciebie priorytetem, czas na zabawę, kąpiel dostosuj do pór spożywania jedzenia.

Uzbrój się w cierpliwość

Ustalenie rytmu dnia może potrwać nawet kilka tygodni. Bądź cierpliwa i konsekwentna, dzięki temu uregulujesz ramowy plan dnia dla siebie i malucha. W tym okresie należy obserwować maluszka i podążać za jego potrzebami. Zdrowie i właściwy rozwój fizyczny to efekty uregulowanego trybu życia i prawidłowej diety. Aby upewnić się, że wszystko jest w porządku, warto okresowo odwiedzać pediatrę.

Oceń ten artykuł: