Czy cięcie cesarskie może wpłynąć na rozwój alergii u dziecka?

3 min
Rodzice przygladaja sie noworodkowi siedzac na szpitalnym lozku

W przeszłości poród przez cesarskie cięcie był operacją wykonywaną wyłącznie w szczególnych okolicznościach i miał na celu ratowanie życia dziecka lub matki. Obecnie procedura traktowana jest nie tylko jako ostateczna, ale również jako jeden ze sposobów zakończenia ciąży.

Rodzice przygladaja sie noworodkowi siedzac na szpitalnym lozku
Rodzice przygladaja sie noworodkowi siedzac na szpitalnym lozku

Należy jednak pamiętać, że jest to wysoce inwazyjny zabieg chirurgiczny, który pozostawia ślad nie tylko w postaci niewielkiej blizny na brzuchu mamy, ale również może nieść długofalowe efekty związane z rozwojem chorób o podłożu immunologicznym u dziecka.

Skąd się bierze alergia?

Częstość występowania chorób alergicznych stale wzrasta, a do przyczyn ich powstawania można zaliczyć wiele czynników związanych z tzw. zachodnim stylem życia. Jak się okazuje, na ich rozwój wpływa również wzrost liczby cięć cesarskich, które z kolei w znacznym stopniu warunkują skład mikrobioty jelitowej uznawanej obecnie za organ niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego¹.

Mikrobiotyczna teoria rozwoju alergii

1000 pierwszych dni życia to czas rozwoju mikrobioty jelitowej– ogół bakterii zasiedlających przewód pokarmowy człowieka. Jej skład jest również uzależniony od rodzaju zakończenia ciąży²Uważa się, że prawidłowa mikrobiota, która zmniejsza ryzyko zachorowania na alergię, występuje u dzieci urodzonych naturalnie, karmionych piersią, mających kontakt z rówieśnikami, zwierzętami, bez stosowania antybiotyków i nadmiernej higienizacji życia³.

Cięcie cesarskie a poród naturalny

Kolonizacja przewodu pokarmowego przez różne rodzaje bakterii jest kluczowa do właściwego kształtowania się odporności w trakcie pierwszych lat życia. Noworodek urodzony siłami natury ma kontakt z korzystnymi bakteriami wpływającymi na układ immunologiczny już w trakcie porodu, w kanale rodnym matki. Cesarskie cięcie cechuje:  

  • brak kontaktu z matczyną mikrobiotą przewodu pokarmowego i pochwy w czasie porodu,
  • utrudniony kontakt między skórą matki i noworodka,
  • opóźnione karmienie pokarmem naturalnym, zwłaszcza siarą.
  • opóźnienie kolonizacji przez korzystne bakterie

To wszystko ma związek ze zwiększonym ryzykiem rozwoju alergii

To ciekawe! Liczne badania potwierdzają, że w porównaniu z niemowlętami urodzonymi naturalnie mikrobita jelitowa dzieci, które przyszły na świat przez cięcie cesarskie, charakteryzuje się nie tylko niższym zróżnicowaniem mikrobiologicznym, ale także obecnością bakterii potencjalnie patogennych⁵. Kolonizacja przewodu pokarmowego niemowlęcia przez Bifidobakterie odbywa się zasadniczo poprzez poród naturalny oraz karmienie piersią. Poród przez cesarskie cięcie może opóźniać kolonizację przewodu pokarmowego niemowlęcia przez korzystne bakterie jelitowe. U niemowląt karmionych piersią urodzonych naturalnie, karmionych piersią najbardziej liczebnymi gatunkami Bifidobakterii są m.in Bifidobacterium breve. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowlęcia niezależnie od tego w jaki sposób dziecko przyszło na świat czy w sposób naturalny czy poprzez cesarskie cięcie. Mimo, że karmienie piersią to złoty standard żywienia niemowląt, nie zawsze jest to możliwe. Istnieją sytuacje, w których mama nie może wyłącznie karmić piersią. Dodatkowo poród przez cesarskie cięcie może powodować trudności w karmieniu piersią. W rozpoczęciu karmienia piersią nie bój się prosić o pomoc położną czy doradcą laktacyjnego. Rozwiązaniem żywieniowym wspierającym wzrost kluczowych bakterii z rodzaju Bifidobacterium u niemowląt, ktore nie moga być karmione piersią może być zastosowanie mieszanek synbiotycznych, zawierających żywe bakterie i oligosacharydy prebiotyczne. Badania wykazały, że zastosowanie mieszanki z dodatkiem scGOS/lcFOS i bakterii probiotycznych Bifidobacterium breve M-16V niwelowało niekorzystne zmiany w mikrobiocie jelitowej, poprzez zwiększenie liczebności Bifidobakterii u niemowląt urodzonych drogą cięcia cesarskiego.

¹Cukrowska B. Czy modulacja mikrobiomu jelitowego może mieć znaczenie w prewencji chorób alergicznych? Rola bifidobakterii, ze szczególnym uwzględnieniem Bifidobacterium breve. Stand Med Pediatr 2019;16:69-77.
²Królak-Olejnik B. Cięcie cesarskie a stan noworodka i dziecka w przyszłości. Forum Pediatrii praktycznej.
³Cukrowska B. Czy modulacja mikrobiomu jelitowego może mieć znaczenie w prewencji chorób alergicznych? Rola bifidobakterii, ze szczególnym uwzględnieniem Bifidobacterium breve. Stand Med Pediatr 2019;16:69-77.
⁴Królak-Olejnik B. Cięcie cesarskie a stan noworodka i dziecka w przyszłości. Forum Pediatrii praktycznej.
⁵Cukrowska B. Czy modulacja mikrobiomu jelitowego może mieć znaczenie w prewencji chorób alergicznych? Rola bifidobakterii, ze szczególnym uwzględnieniem Bifidobacterium breve. Stand Med Pediatr 2019;16:69-77.

Oceń ten artykuł: