Jeśli jesteś alergiczką i właśnie spodziewasz się dziecka, prawdopodobnie sen z powiek spędza Ci obawa, aby ono również nie było alergikiem. Poznaj 4 proste zasady, które pozwolą Ci zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii u Twojego dziecka.
Żywienie odgrywa istotną rolę w profilaktyce alergii. Kluczowe jest stosowanie zasad prawidłowego żywienia przez kobiety w ciąży, odpowiednio zbilansowana dieta matki karmiącej piersią oraz właściwie przeprowadzony proces rozszerzania diety dziecka.
Poród siłami natury oraz karmienie piersią mają korzystny wpływ na kształtowanie się mikrobioty jelitowej niemowląt i działają ochronnie przed rozwojem alergii.
W przeszłości poród przez cesarskie cięcie był operacją wykonywaną wyłącznie w szczególnych okolicznościach i miał na celu ratowanie życia dziecka lub matki. Obecnie procedura traktowana jest nie tylko jako ostateczna, ale również jako jeden ze sposobów zakończenia ciąży.
Czy wiesz, że rozwój higieny i jej nadmierny poziom w naszym współczesnym świecie jest jednym z podejrzanych na liście przyczyn zwiększonego występowania alergii wśród najmłodszych?
Ryzyko ujawnienia się alergii jest uwarunkowane genetycznie. U dzieci, których rodzice są alergikami, i cierpią na ten sam rodzaj alergii ryzyko odziedziczenia tej dolegliwości może wynieść nawet 80%! Dodatkowo na występowanie alergii u najmłodszych ma wpływ wiele różnorodnych czynników środowiskowych. Dowiedz się, co jeszcze wpływa na pojawienie się alergii u najmłodszych.
Liczba dzieci, u których występują alergie, regularnie rośnie. Ryzyko wystąpienia tej dolegliwości jest u dziecka większa, jeśli przynajmniej jedno z rodziców jest alergikiem. Rozwój alergii jest także wynikiem niekorzystnego oddziaływania czynników środowiskowych na organizm dziecka. Zobacz, jakich.
Najlepszym pokarmem wspierającym rozwój niemowlęcia jest mleko mamy. Zawiera ono unikalną kompozycję składników odżywczych. Kobiecy pokarm chroni dziecko przed wieloma chorobami oraz może zmniejszać ryzyko wystąpienia niektórych alergii.
Antybiotyki to obecnie powszechnie stosowane środki mające na celu pozbycie się z organizmu bakterii wywołujących chorobę. Jednak poza tym, że niszczą one drobnoustroje będące źródłem zakażenia, wpływają również na dobroczynną mikrobiotę jelit i sprzyjają kolonizacji organizmu przez bakterie patogenne.
Dla zachowania równowagi w ludzkim organizmie bardzo ważna jest prawidłowa kolonizacja jelit. Tworzenie się mikrobioty, czyli zespołu mikroorganizmów zasiedlających przewód pokarmowy, zależy od wielu czynników i trwa przez około 1000 pierwszych dni życia dziecka – już od momentu poczęcia. Jak pokazują wyniki badań, mikrobiota wpływa na aktywację układu immunologicznego, a zaburzenia jej składu mogą nieść ryzyko rozwoju chorób alergicznych w przyszłości¹.