Szczepienia ochronne są jedną z niewielu uzasadnionych merytorycznie, ukierunkowanych i skutecznych metod zapobiegania infekcjom u dzieci. Każdego roku w październiku jest publikowany Program Szczepień Ochronnych (PSO) na rok następujący. Jest on modyfikowany i aktualizowany w zależności od sytuacji epidemiologicznej, nowych danych klinicznych, zaleceń światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz możliwości finansowania przez państwo.
Co znajdziesz w tym artykule:
Program Szczepień Ochronnych t ten jest ogłoszony w formie Komunikatu Głównego Inspektora Sanitarnego w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia. W czterech częściach omówione są:
- szczepienia obowiązkowe (m.in. kalendarz szczepień),
- szczepienia zalecane,
- zasady szczepień przeciw wybranym chorobom zakaźnym oraz
- ogólne zasady przeprowadzania i organizacji szczepień.
Zmiany w kalendarzu szczepień obowiązkowych w 2020 r.
Najnowsza aktualizacja PSO nie wprowadziła istotnych zmian w kalendarzu szczepień dziecka. Zmodyfikowany został jedynie zapis dotyczący czasu przeprowadzania szczepienia dzieci przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR - od ang. measles, mumps, rubella). W 2019 roku szczepienie to miało być wykonywane w 13-tym miesiącu życia. Zgodnie z aktualnym zapisem powinno zostać przeprowadzone pomiędzy 13-tym a 15-tym miesiącem życia. Dawkę przypominającą szczepionki MMR zgodnie z kalendarzem szczepień należy podać
- po ukończeniu 6 rż dzieciom, które urodziły się po 31.12.2014
- po ukończeniu 10 rż dzieciom, które urodziły się po 31.12.2010
W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną dotyczącą wirusa odry w Europie drugą dawkę szczepionki MMR w Polsce podaje się aktualnie wcześniej.
Pomimo oczekiwań środowiska pediatrycznego nie wprowadzono do kalendarza szczepień obowiązkowych szczepień przeciwko rotawirusom, HPV oraz meningokokom, nadal mają status szczepień zalecanych.
Przeczytaj również:
Szczepienia zalecane
Jednym ze szczepień zalecanych wszystkim dzieciom po 6-tym miesiącu życia jest szczepienie przeciwko grypie. Dostępny aktualnie w Polsce preparat atenuowanej szczepionki donosowej przeciwko grypie, zarejestrowany u dzieci powyżej 24-go miesiąca życia, został uwzględniony w aktualizacji PSO.
Spośród szczepień zalecanych warto zwrócić uwagę na szczepienie przeciwko rotawirusom, które powinno zostać przeprowadzone pomiędzy 6-tym a 24-tym tygodniem życia. Wirus powoduje ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy przebiegający z wysoką gorączką, nierzadko infekcja prowadzi do odwodnienia. Najcięższy przebieg choroby obserwuje się w grupie dzieci poniżej drugiego roku życia. Szczepienie przeciwko rotawirusom podawane jest doustnie. Schemat szczepienia jest dwu- lub trzydawkowy, a kolejne dawki podaje się co 4 tygodnie. W związku z powyższym, pierwsza dawka szczepionki powinna zostać podana pomiędzy 6 a 12 tygodniem życia niemowlęcia.
Do szczepień zalecanych u niemowląt po ukończeniu 2-go miesiąca życia należą szczepienia przeciw zakażeniom powodowanym przez Neisseria meningitidis. Bakteria ta może powodować inwazyjną chorobę meningokokową przebiegającą z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych i posocznicą. Ta postać choroby zagraża życiu dziecka, a powikłania bywają okaleczające.