Wizyty i odwiedziny bliskich po narodzinach - kiedy, kto i jak?

3 min
Dziadek trzyma na rekach nowo narodzone dziecko

Nie krępuj się i powiedz bliskim, że z pierwszą wizytą muszą jeszcze trochę poczekać ponieważ musisz odpocząć i oswoić się z nową sytuacją.

Co znajdziesz w tym artykule:
 1. 1.Pamiętaj
 2. 2.Rodzina w komplecie
Dziadek trzyma na rekach nowo narodzone dziecko
Dziadek trzyma na rekach nowo narodzone dziecko

 • Ty i Twój partner dopiero co zostaliście rodzicami. To zrozumiałe, że chcecie spędzić ze sobą trochę czasu. Nie krępuj się i powiedz bliskim, że z pierwszą wizytą muszą jeszcze trochę poczekać ponieważ musisz odpocząć i oswoić się z nową sytuacją.
 • Dobrze jest ograniczyć liczbę gości. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz odwołać spotkanie, jeśli poczujesz się zmęczona lub zapragniesz odrobiny spokoju.
 • Bądź asertywna. Nawet jeżeli cieszy Cię wizyta znajomych możesz w pewnym momencie poczuć się zmęczona. Poproś ich o samodzielność (np. zrobienie sobie herbaty) i nie krępuj się jeżeli będziesz chciała im dać do zrozumienia, że czas wizyty dobiegł końca ponieważ musisz odpocząć.
 • Nie krępuj się, gdy ktoś oferuje Ci pomoc. Zmywanie, gotowanie, wyjmowanie ubrań z pralki trwa dwa razy dłużej, gdy masz w domu niemowlę. Wykorzystaj więc wszystkie chętne do pomocy ręce.
 • Wyjścia z domu oznaczają powrót do życia towarzyskiego. Jeżeli to Ty odwiedzasz znajomych łatwiej Ci kontrolować czas trwania wizyty i dostosować je do dziennej rutyny Twojej i dziecka.

Pamiętaj

 • Wizyta położnej. W pierwszych tygodniach po urodzeniu dziecka odwiedzi Was położna środowiskowa. Zapyta, czy Ty i dziecko dobrze się czujecie, pomoże prawidłowo przystawiać dziecko do piersi, odpowie na ewentualne pytania.
 • Cel wizyty. Położne środowiskowe mają odpowiednie kwalifikacje, zbadają Ciebie oraz porozmawiają o Twoich emocjach a także rozwoju dziecka. Ich rolą jest pomoc i służenie radą matkom w okresie połogowym, również w związku z karmieniem, szczepieniami ochronnymi, rytmem snu i czuwania.
 • Przebieg wizyty. Wizyta położnej zwykle trwa około godziny. Wykorzystaj ten czas na zadawanie pytań (warto zapisywać je sobie wcześniej na kartce) dotyczących właściwej pielęgnacji i zdrowia Twojego dziecka. Położna zbada kwestię ustąpienia żółtaczki fizjologicznej oraz sprawdzi czy pępek niemowlęcia właściwie się goi. Położna powinna także sprawdzić jak goi się Twoje krocze lub rana po cesarskim cięciu oraz zbada Twoje piersi i pokaże Ci jak rozpoznać, że dziecko jest już najedzone.
 • Dalsza profilaktyka. Położna zachęci Cię do regularnych wizyt kontrolnych, w czasie których sprawdzana będzie masa ciała dziecka i jego rozwój fizyczny. Wizyty takie to dobra okazja do spotkania innych rodziców, podzielenia się spostrzeżeniami i obawami z tymi, którzy mają podobne.

Rodzina w komplecie

Odwiedziny bliższej i dalszej rodziny oraz znajomych, w domu w którym zamieszkał nowy, mały człowieczek stały się niemal tradycją. Ty i Twój partner powinniście zwłaszcza w czasie trwania pierwszych wizyt troszczyć się przede wszystkim o komfort Wasz i dziecka.

Podczas umawiania rodzinnych spotkań należy kierować się indywidualną sytuacją mamy i dziecka. Nie każda kobieta po porodzie szybko wraca do sił. Wiele młodych mam nie czuje się komfortowo w towarzystwie, kiedy wciąż jeszcze boli je krocze lub brzuch, dokuczają zmiany w piersiach lub doskwiera strach z powodu znalezienia się nowej, nieznanej dotąd sytuacji.

Zapraszając gości do domu, w którym znajduje się maleństwo, należy pamiętać, że dziecko w tym wieku nie posiada jeszcze rozwiniętego w pełni układu immunologicznego. Nie jest ono zatem właściwie zabezpieczone przed infekcjami. Wszyscy odwiedzający Was wówczas goście powinni mieć tego świadomość i zaczekać z wizytą, nawet jeśli doskwiera im nieznaczny katar czy kaszel.

Zadbajcie o to, by goście przed kontaktem z niemowlęciem umyli ręce. Jego układ odpornościowy jest jeszcze nie do końca wykształcony. Nie masz obowiązku podawać każdemu z nich dziecka na ręce, jeśli może to u niego wywołać dodatkowy stres. Te bliskie dla Ciebie osoby są jeszcze zupełnie obce dla Twojego dziecka, pozwól mu się przyzwyczaić do gości. Z kolejnymi wizytami będzie z pewnością łatwiej!

Oceń ten artykuł: