Nauka pływania dla niemowląt

3 min
Tata uczy dziecko plywac na plecach

Jeśli odpowiednio wcześnie wybierzesz się z dzieckiem na basen, nauka pływania będzie dla niego łatwiejsza.

Co znajdziesz w tym artykule:
  1. 1.Pamiętaj
  2. 2.Dlaczego warto?
  3. 3.Czysta przyjemność
Tata uczy dziecko plywac na plecach
Tata uczy dziecko plywac na plecach

  • Pamiętaj, że dziecko w Twoim brzuszku przyzwyczaiło się do środowiska wodnego. Jeśli odpowiednio wcześnie wybierzesz się z dzieckiem na basen, nauka pływania będzie dla niego łatwiejsza.
  • O pierwszej nauce pływania możemy mówić, kiedy dziecko ma ok. 3 lata. Wtedy to dopiero panuje nad ciałem i może wykonywać polecenia. Jednak warto pamiętać, że pierwsze wizyty na basenie, gdy maluch ma zaledwie 5-6 miesięcy, są bezcenne.
  • Skorzystaj z pomocy instruktora. Jeśli boisz się, że nie podołasz trudom nauki Twojego dziecka, warto zapisać się na zajęcia zorganizowane. Zabawa pod okiem instruktora da Ci komfort i poczucie bezpieczeństwa. Ponadto często pierwsze lekcje w takich szkółkach są darmowe i można sprawdzić, czy spełniają Twoje oczekiwania.
  • Nie zniechęcaj się pierwszymi niepowodzeniami i niechęcią Twojego dziecka – taka duża wanna może je nieco onieśmielić. Pamiętaj o tym, że maluchowi nie dzieje się krzywda. Jest bezpieczny, ponieważ otoczony jest nie tylko opieką rodziców, ale także doświadczonego ratownika.

Pamiętaj

  • Pierwsza wizyta na pływalni. Na początku postaraj się oswoić dziecko z wodą. Bliskość troskliwego rodzica będzie dla dziecka niezbędna. Niektóre baseny organizują zajęcia już dla dwu-, trzymiesięcznych niemowląt, jednak pediatrzy odradzają taki pośpiech, gdyż układ odpornościowy takiego dziecka nie jest jeszcze w pełni sił. Takie maleństwa mają jeszcze wrażliwe drogi moczowo-płciowe, skórę, spojówki, układ pokarmowy i łatwo się przeziębiają, a w skupiskach ludzi łatwiej o infekcje.
  • Może warto poczekać? Część lekarzy uważa, że z pójściem na basen warto poczekać do pierwszych urodzin, ale większość jest zdania, że zdrowe dziecko jest na taką przygodę gotowe już w wieku 5-6 miesięcy, tym bardziej, że 9 miesięcy spędził w środowisku wodnym.
  • Zapytaj lekarza. Zanim wybierzesz się więc na basen, spytaj swojego pediatrę o opinię, bo to on zna dobrze stan zdrowia Twojej pociechy, Ty i Twój partner zaś jesteście w stanie ocenić jego zdolność psychoruchową.
  • Z pełnym czy z pustym brzuszkiem? Na pierwsze wizyty wybierz porę kiedy Twoje dziecko będzie wypoczęte i najedzone (ale nie z pełnym brzuszkiem). Przebywaj w wodzie nie dłużej niż 20-25 minut, kolejne wizyty stopniowo wydłużaj.

Dlaczego warto?

Pierwsze miesiące i lata życia dziecka to zdobywanie wiedzy o otaczającym świecie przede wszystkim przez obserwację i zabawę. Dlaczego więc miejscem nauki nie może być basen, skoro maluch codziennie radośnie pluska się w wanience? Dla rodziców będzie to też miła odmiana, gdyż podczas pierwszych lekcji należy skupić się na oswojeniu z wodą, adaptacji do nowej sytuacji i, co chyba najistotniejsze, zacieśnieniu więzi między dzieckiem a rodzicem. Pierwsze wizyty na pływalni to zabawa dziecka z bliską osobą, tulenie się, wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa w silnych ramionach taty, odprężające i kojące masaże mamy. Pamiętaj, że woda ma właściwości terapeutyczne, relaksacyjne i uspakajające. Uwaga dla mam niejadków: po basenie maluch na pewno zgłodnieje, zaś mamy głodomorów też mogą być spokojne – nadmiar kalorii szybko zostanie spalony podczas wodnych harców.

Czysta przyjemność

Aby zalety środowiska wodnego zostały w pełni wykorzystane, musimy zadbać o odpowiednie warunki panujące na pływalni. Basen, na który planujesz wybrać się z Twoim maluchem musi być czysty i komfortowy a temperatura powinna być odpowiednia dla niemowląt. Zanim udasz się na basen z dzieckiem, zadzwoń i zapytaj się, czy pobliski basen jest dostosowany do wieku Twojego dziecka. Możesz dopytać się również, o to, czy są przewijaki i czy w godzinach w których chcesz się bawić z Twoim dzieckiem nie odbywają się inne głośne zajęcia.

Oceń ten artykuł: