ciąża.png

Ciąża

W tym dziale poruszamy tematy z zakresu fizjologii ciąży, odżywiania, wyprawki dla dziecka, planowania porodu.
 • Fizjologia ciąży

  Pamiętaj, że wszystkie zmiany zachodzące w Twoim organizmie warunkują prawidłowy przebieg ciąży.

 • Jak przygotować pokój dla noworodka

  Przyjście na świat dziecka to szczególny moment, na który rodzice pragną przygotować się jak najlepiej. Jednym z ważnych punktów na liście przyszłej mamy jest urządzenie kącika lub pokoiku dla noworodka. Czego nie powinno w nim zabraknąć?

 • Badania niezbędne do wykonania w czasie ciąży

  Okres ciąży to czas dużego wysiłku dla Twojego organizmu. Musi on bowiem "pracować" dla dwojga - dla Ciebie i dziecka. Abyście oboje byli bezpieczni już od najwcześniejszych tygodni ciąży, powinnaś znaleźć się pod opieką położnej i lekarza, którzy zaopiekują się Wami w tym niezwykłym czasie. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, w I trymestrze spotkasz się z lekarzem 2 razy, w II trymestrze 3 razy, a w III trymestrze ciąży - nawet 4 razy.

 • Jak budować więź emocjonalną z dzieckiem w łonie matki

  Więź emocjonalna między Tobą a Twoim dzieckiem kształtuje się już w okresie ciąży. Twój głos, dotyk i uczucia korzystnie wpłyną na rozwój układu nerwowego dziecka i będą stymulowały jego prawidłowy rozwój.

 • Jak się odżywiać w czasie ciąży

  Ciąża to czas, w którym powinnaś zwrócić szczególną uwagę na to, co znajduje się na Twoim talerzu. Pełnowartościowa i zbilansowana dieta dostarczy Ci wszystkich składników odżywczych i korzystnie wpłynie na rozwój Twojego dziecka.

 • Plan porodu – jak go przygotować

  Tworząc plan porodu masz możliwość przemyśleć ten przełomowy moment, zastanowić się nad tym jak chcesz by on przebiegał i skonsultować swoje wyobrażania z lekarzem.

 • Jak skomponować wyprawkę dla niemowlaka

  Pojawienie się na świecie nowego członka rodziny to wyjątkowe i niezapomniane wydarzenie, do którego trzeba się przygotować. Jak skompletować pierwszą wyprawkę dla dziecka, by niczego w niej nie zabrakło?

 • Ciąża bliźniacza

  Ciąża bliźniacza to podwójne szczęście dla młodych rodziców, ale nierzadko także ogromne zaskoczenie – choć ciąże bliźniacze zdarzają się stosunkowo często, bowiem raz na 80 porodów. Wystąpienie ciąży bliźniaczej może być uwarunkowane genetycznie, zdarza się jednak, że rodzicami bliźniąt zostają pary po leczeniu niepłodności.

 • Co warto wiedzieć o alergii w ciąży

  W ciąży objawy alergii mogą zarówno ulegać wyciszeniu, jak i się nasilać. Wynika to z różnych reakcji organizmu ciężarnej na zachodzące zmiany hormonalne. Dodatkowo kontakt z antygenami płodowymi zmienia funkcjonowanie układu immunologicznego przyszłej mamy, co może wpływać negatywnie na przebieg choroby alergicznej. Niekiedy objawy alergii pojawiają się dopiero w ciąży. Są również objawy (np. obrzęk śluzówki nosa) typowe dla stanu ciąży, które mylnie mogą być przypisywane alergii.

Zaloguj się, aby korzystać z narzędzia

Chcesz rozwiązać quiz? Zaloguj się lub załóż konto za darmo.

Rejestrując się otrzymujesz dostęp do specjalistycznych materiałów BebiProgram

Odblokuj dostęp

Przydatne narzędzia

Skorzystaj z narzędzi dzięki którym policzysz swoje BMI, sprawdzisz kalendarz ciąży z badaniami i przygotujesz plan porodu do szpitala.

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie

Chcesz porozmawiać o rozwoju i żywieniu Twojego dziecka?

Skontaktuj się z naszymi ekspertami

Chcesz porozmawiać o rozwoju i żywieniu Twojego dziecka?