Fakty i mity na temat Koronawirusa (SARS-CoV-2)

7 min
Dzieci w maseczkach ochronnych patrza sie na siebie

Pierwsza wzmianka o koronawirusie pojawiła się już pod koniec grudnia 2019 r. Od tego czasu wokół tego tematu narosło wiele nieprawdziwych informacji, w gąszczu których nie sposób się nie pogubić. Przychodzimy z pomocą i rozwiewamy najczęstsze mity na temat koronawirusa.

    Dzieci w maseczkach ochronnych patrza sie na siebie
    Dzieci w maseczkach ochronnych patrza sie na siebie

    Mit: Przygotowanie dziecku gorącej kąpieli może zapobiec zakażeniu koronawirusem.

    Fakt: Regularne mycie rąk oraz dbanie o higienę maluszka jest bardzo ważne, szczególnie teraz. Bez względu jednak na temperaturę wody w wannie temperatura ciała dziecka będzie utrzymywała się na poziomie od 36,6 do 37℃. Jednocześnie zbyt gorąca kąpiel jest nie wskazana dla malucha. Najlepszym sposobem na ochronę Twojego dziecka przed infekcją jest profilaktyka. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje 7 sposobów, dzięki którym możesz zadbać o Wasze zdrowie.

    Mit: Za pomocą termometru da się wykryć zakażenie koronawirusem u dziecka.

    Fakt: Termometr pozwala sprawdzić, czy dziecko ma gorączkę. Trzeba przy tym pamiętać, że gorączka może pojawić się u malucha z różnych przyczyn. Dziecko może też przechodzić infekcję bezgorączkowo. W przypadku koronawirusa – ze względu na długi okres rozwijania się wirusa wywołującego chorobę – gorączka może pojawić się długo po zakażeniu. Jeśli maluszek ma jakiekolwiek objawy infekcji, takie jak duszności, suchy kaszel czy wysoka gorączka, jak najszybciej powiadom telefonicznie Twoją stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się z nim do szpitala z oddziałem zakaźnym. Pamiętaj, aby w takiej sytuacji nie iść do POZ czy na SOR. Jeśli nie wiesz, gdzie powinniście się zgłosić, zadzwoń na infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia.

    Mit: Koronawirus nie dotyka ludzi młodych.

    Fakt: Zakażenie koronawirusem może pojawić się u osób w każdym wieku. Cięższy przebieg choroby stwierdza się natomiast u osób starszych oraz tych, które posiadają choroby współistniejące (takie jak cukrzyca czy choroby serca). Właśnie dlatego wszyscy, bez względu na stan swojego zdrowia czy wiek, powinni w tym czasie szczególnie przestrzegać zasad higieny i stosować się do zaleceń ekspertów ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), a w Polsce – także Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego. To szczególnie istotne w przypadku małych dzieci, które infekcję mogą przechodzić bezobjawowo.

    Mit: Niskie temperatury powietrza eliminują koronawirusa.

    Fakt: Ciało człowieka – bez względu na warunki pogodowe, w jakich się znajduje, oraz temperaturę otoczenia – ma średnią temperaturę od 36,6 do 37℃. Nawet, jeśli na dworze jest zimno, koronawirus może rozwinąć się w ludzkim organizmie. Z tego względu kluczowe znaczenie mają działania profilaktyczne, w tym stosowanie się do zaleceń ekspertów, m.in. ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) czy Ministerstwa Zdrowia. Pamiętaj, aby często i dokładnie myć ręce – zarówno swoje, jak i maluszka. Przestrzeganie zasad higieny jest kluczowe dla zdrowia całej Waszej rodziny.

    Mit: W obszarach o gorącym i wilgotnym klimacie nie stwierdzono występowania koronawirusa.

    Fakt: Dotychczasowe badania i opinie ekspertów wskazują, że koronawirus może występować w każdych warunkach klimatycznych, również tam, gdzie jest gorąco oraz występuje duża wilgotność powietrza. Wirus ten może dotrzeć do wszystkich krajów na świecie. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, aby bez względu na miejsce zamieszkania stosować się do zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), a także ekspertów z innych niezależnych instytucji. W Polsce są to zalecenia m.in. Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

    Mit: Płukanie zatok roztworem soli może zapobiec zakażeniu koronawirusem.

    Fakt: Regularne płukanie zatok solą fizjologiczną jest skuteczne w przypadku wystąpienia objawów przeziębienia, takich jak katar, i pozwala szybciej wrócić do zdrowia. Nie ma jednak dowodów naukowych na to, że takie działanie obniża ryzyko wystąpienia infekcji układu oddechowego, które wywołuje także koronawirus. Aby zadbać o zdrowie swoje i dziecka, najlepiej stosować się do zaleceń ekspertów, w tym często i dokładnie myć ręce czy unikać skupisk ludzi.

    Mit: Antybiotyki zapobiegają koronawirusowi i go leczą.

    Fakt: Antybiotyki działają na infekcje bakteryjne, a nie wirusowe. Środki te nie powinny być stosowane w celu zapobiegania zakażenia czy jego leczenia. Jeśli Ty lub maluszek macie jakiekolwiek objawy infekcji, takie jak duszności, suchy kaszel czy wysoka gorączka, nie próbujcie leczyć się w domu. Jak najszybciej powiadom wtedy telefonicznie Twoją stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do szpitala z oddziałem zakaźnym. Pamiętaj, aby w takiej sytuacji nie iść do POZ czy na SOR. Jeśli nie wiesz, gdzie powinniście się zgłosić, zadzwoń na infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia.

    Mit: Istnieją już leki, które zapobiegają koronawirusowi i go leczą.

    Fakt: Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) współpracują z instytucjami z całego świata, aby przyspieszyć badania i prace nad szczepionką przeciwko koronawirusowi. Każda osoba, która ma jakiekolwiek objawy infekcji – wysoką gorączkę, suchy kaszel, trudności w oddychaniu – powinna niezwłocznie powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do szpitala z oddziałem zakaźnym. Pamiętaj, aby w takiej sytuacji nie iść do POZ czy na SOR. Jeśli nie wiesz, gdzie powinniście się zgłosić, zadzwoń na infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia.

    Mit: Szczepienia przeciwko zapaleniu płuc mogą chronić przed koronawirusem.

    Fakt: Wirus, o którym mowa, jest nowy i zupełnie inny od tych dotychczas znanych ekspertom. Właśnie dlatego naukowcy z całego świata pracują nad specjalną szczepionką, która będzie skuteczna w tym przypadku. Oczywiście obowiązkowe i zalecane szczepienia ochronne przeciwko innym chorobom układu oddechowego są sprawdzonym sposobem na ochronę zarówno dzieci, jak i dorosłych. Takie działania są rekomendowane przez lekarzy.

    Mit: Rozpylanie alkoholu lub chloru na ciało eliminuje koronawirusa.

    Fakt: Rozpylanie alkoholu lub chloru na ciało jest niebezpieczne, ponieważ może działać szkodliwie na skórę oraz drogi oddechowe – zarówno dziecka, jak i osoby dorosłej. Takie działanie nie eliminuje też wirusów, które są już w organizmie (jeśli osoba jest już zakażona). Substancje te mogą być odpowiednie do dezynfekcji powierzchni, jednak zawsze należy je stosować z dużą ostrożnością. Jeśli zdecydujesz się na ich użycie do przetarcia powierzchni w domu, pamiętaj o dokładnym wywietrzeniu pomieszczenia.

    Mit: Koronawirus może być przenoszony poprzez ukąszenie komara.

    Fakt: Wraz z nadejściem ciepłych dni również w naszym kraju zaczną pojawiać się komary. Chociaż w niektórych rejonach świata mogą one przenosić różnego rodzaju choroby, to nie dotyczy to koronawirusa. Wirus ten przenosi się bowiem drogą kropelkową – poprzez kichanie, kasłanie, ślinę czy wydzielinę z nosa. Właśnie dlatego szczególnie teraz należy uważnie przestrzegać zasad higieny – m.in. często myć ręce i unikać skupisk ludzi, pozostając w domu. Więcej na ten temat możesz przeczytać w opublikowanych na naszej stronie zaleceniach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), a także na oficjalnych stronach Ministerstwa Zdrowia czy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

    Mit: Jedzenie czosnku może zapobiec zakażeniu koronawirusem.

    Czosnek jest wartościowym produktem, który może wspierać prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Nie ma jednak dowodów naukowych na to, aby jedzenie czosnku chroniło przed zakażeniem. Aby chronić siebie oraz maluszka, należy stosować się do oficjalnych zaleceń ekspertów ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), a w Polsce – także Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

    Mit: Suszarki do rąk eliminują koronawirusa.

    Fakt: Częste i dokładne mycie rąk jest najlepszą profilaktyką, jednak suszarki do rąk nie chronią przed infekcją. Jednocześnie pamiętaj, że nigdy nie masz pewności, czy suszarka, z której chcesz skorzystać, jest regularnie czyszczona wewnątrz, a jej powierzchnia dezynfekowana. Jeśli masz taką możliwość, dla Twojego bezpieczeństwa po umyciu rąk zamiast korzystać z suszarki użyj jednorazowego papierowego ręcznika. Aby ochronić siebie oraz dziecko, należy przestrzegać również zasad higieny i stosować się do zaleceń ekspertów ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), a w Polsce – także Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

    Mit: Lampy UV eliminują koronawirusa.

    Fakt: Lampy UV nie powinny służyć do dezynfekcji rąk, ani innych części ciała dziecka. Ich działanie może bowiem powodować podrażnienia skóry. Jednym ze skutecznych i zalecanych przez ekspertów sposobów na ochronę siebie oraz dziecka jest przestrzeganie zasad higieny, a w szczególności częste i dokładne mycie rąk przy użyciu wody oraz mydła.

    Pamiętaj o bezpieczeństwie swoim i Twojego dziecka!

    W trosce o zdrowie swoich najbliższych bądź na bieżąco z aktualnymi informacjami. Znajdziesz je na oficjalnych stronach rządowych, w tym Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Pamiętaj, aby informacje czerpać z wiarygodnych źródeł, a w przypadku jakichkolwiek pytań skontaktuj się ze swoim lekarzem lub zadzwoń na specjalną infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia.

    Oceń ten artykuł: