Badanie USG jest dziś jednym z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych w czasie ciąży. Na czym ono polega?
Co znajdziesz w tym artykule:
- USG to inaczej ultrasonografia, czyli obrazowanie za pomocą ultradźwięków. To stosunkowo młoda metoda diagnostyczna stosowana w medycynie od początku lat 70 XX wieku.
- Badanie USG polega na oddziaływaniu falami dźwiękowymi o wysokiej częstotliwości. Fale te „odbijają” się od płodu i „powracają”, a obraz tego procesu jest zapisywany i widoczny na ekranie monitora. Na biało widoczne są tkanki twarde, np. kości. Tkanki miękkie, czyli organy widoczne są w formie szarych plamek i cętek. Płyny, jak płyn owodniowy dają obraz koloru czarnego. Interpretacja obrazu polega na ocenie kontrastów między odcieniami bieli i szarości. Na monitorze widoczne są położenie i ruchy dziecka.
- To właśnie podczas tego badania po raz pierwszy zobaczysz jak wygląda Twój maluszek i usłyszysz bicie jego serca.
- Badanie USG jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne dla Ciebie i Twojego dziecka. Możesz wykonać je bez specjalnego przygotowania. Cała procedura trwa zazwyczaj około 30 minut. Warto zapytać lekarza o możliwość nagrania badania, to wspaniała pamiątka dla całej rodziny.
Ekspert radzi
- Chłopiec czy dziewczynka? Dzięki USG lekarzowi często udaje się określić płeć dziecka. Teoretycznie jest to możliwe już w 18. tygodniu ciąży, chociaż czasami dziecko ułoży się w Twoim brzuszku tak, że ocena płci jest niemożliwa lub prowadzi do błędnych wniosków.
- Bezcenne źródło informacji. Przy pomocy USG lekarz określa wiek ciąży oraz liczbę płodów. Sprawdza bicie serca dziecka, długość płodu oraz czy rozwija się prawidłowo na danym etapie ciąży. USG bada również ilość płynu owodniowego oraz ułożenie i stan łożyska. Pomaga również ustalić ewentualne miejsca krwawienia czy stanów zapalnych, wspomaga diagnozę w razie domniemanych nieprawidłowości rozwoju płodu (np. wad wrodzonych).
- 4 razy. W Polsce standardem ginekologicznym są 4 badania USG w czasie ciąży. Pierwsze wykonuje się dopochwowo przed 10. tygodniem ciąży. Drugie, między 11. a 19. tygodniem ciąż kontroluje anatomię płodu i nieprawidłowości genetyczne. Trzecie (18-22 tydzień ciąży) i czwarte (18-22 tydzień ciąży), pozwalają ocenić szczegółowo narządy płodu pod kątem występowania ewentualnych wad wrodzonych oraz szacunkowo określić masę płodu i wiek ciążowy. Jeśli w Twojej poprzedniej ciąży zdarzyły się komplikacje, ciąża jest mnoga lub występują trudności w jej przebiegu, Twój ginekolog może zlecić dodatkowe badania.
Przeczytaj również
Przebieg badania USG
Badanie USG wykonuje wykwalifikowany lekarz – ginekolog, położnik. Czasami jest to technik radiologii lub lekarz specjalista medycyny płodowej. Badanie USG przeprowadza się przy pomocy specjalnego aparatu wyposażonego w niewielką, wykonaną z tworzywa sztucznego głowicę, przypominający pilota do telewizora lub pałkę. Na końcu znajduje się element przekazujący ultradźwięki. Prowadzący badanie smaruje Twój brzuch żelem, który zapewnia prawidłowe przewodnictwo ultradźwięków. Na monitorze pojawia się wówczas obraz dziecka. Jeśli ciąża jest wczesna, pierwsze badanie USG lekarz może przeprowadzić dopochwowo. Badanie to powinno być bezbolesne, jeżeli podczas procedury będziesz odczuwać dyskomfort – poinformuj o tym lekarza.
Rodzaje USG
Badanie USG dostarcza nie tylko cennych informacji, które mówią o prawidłowym rozwoju małego człowieka, ale może być również źródłem pierwszych wzruszeń dla rodziców. Jeśli bardzo chcesz jak najszybciej zobaczyć swoje maleństwo wybierz USG 3D lub 4D. USG 3D pokazuje dziecko w trójwymiarze, dzięki czemu możesz wyraźnie zobaczyć jego twarz, rączki i nóżki. USG 4D daje obraz, który przypomina relację TV na żywo z Twojego brzucha, co oznacza, że zobaczysz nie tylko jak wygląda Twoje dziecko, ale możesz też podglądać co robi, jak się porusza.