Głównym winowajcą tych dolegliwości są naturalne zmiany hormonalne (progesteronu i gonadotropiny kosmówkowej) w czasie ciąży. Dowiedz się, jak jeść w ciąży aby zminimalizować przykre dolegliwości.

Mgr Monika Łuszczyńska
Położna
  • Nudności i wymioty zazwyczaj występują w I trymestrze ciąży. Bardzo rzadko trwają dłużej. Czasami jednak zdarza się, że pojawiają się w ostatnim trymestrze ciąży. 
  • Jest wiele sposobów, żeby zmniejszyć takie dolegliwości. Możliwe, że parę żywieniowych zmian poprawi Twoje samopoczucie.
  • Zawsze informuj swojego lekarza o dolegliwościach. Jeśli pomimo zmian w sposobie żywienia nie będziesz czuła poprawy, lekarz najprawdopodobniej rozważy przepisanie Ci odpowiednich leków.
  • Psychiczne samopoczucie także ma wpływ na przebieg ciąży i ciążowe dolegliwości. Im więcej pozytywnego nastawienia tym lepiej!

Ekspert radzi

  • Często, ale mało. W przypadku nudności i wymiotów zalecane są małe porcje posiłków, ale częste – postaraj się jeść około 5-6 razy dziennie.
  • Zjedz śniadaniem jeszcze przed wstaniem z łóżka. Możesz sięgnąć po takie produkty, jak: ciepłe mleko, woda, banan, sucharki, chrupkie pieczywo, wafle ryżowe, herbatniki, płatki zbożowe. Najlepiej śniadanie przygotuj wieczorem i zostaw je na nocnej szafce. Po zjedzeniu śniadaniu poczekaj parę minut zanim wstaniesz z łóżka.
  • Pomocny Imbir. Możesz z niego robić herbaty i napoje (np. woda z dodatkiem świeżego imbiru). Przepis na herbatkę z imbirem - utrzyj świeży korzeń imbiru na tarce. Wystarczy, że utrzesz go w ilości jednej łyżeczki. Następnie starty imbir zalej wrzątkiem i podgrzewaj na bardzo małym ogniu przez 3-5 minut. Po tym czasie trzymaj go pod przykryciem jeszcze przez 5 minut. Po tym czasie jest gotowy do wypicia.
  • Nie pij w trakcie posiłków. Może to powodować nasilenie objawów. Napoje (wodę, napar z rumianku, herbatkę lub napoje z imbiru) pij małymi łykami pomiędzy posiłkami.

Jedz często, ale mało

Zbyt duże objętościowo posiłki mogą zwiększać częstotliwość występowania nudności i wymiotów. Najlepiej jeśli Twoja dieta będzie składała się z 5-6 niewielkich objętościowo lekkostrawnych posiłków. Unikaj smażenia i tłustych i wzdymających posiłków. Gotuj na parze, w wodzie, piecz bez dodatku tłuszczu – to powinny być Twoje ulubione techniki kulinarne nie tylko w ciąży.

Produkty, które najczęściej wywołują nudności i wymioty

Wśród nich znajduje się smażone mięso, cytrusy, napoje (gazowane napoje, kawa, mocna herbata). Dolegliwości te mogą wzmacniać także produkty wysokoprzetworzone, ponieważ mają one często drażniący zapach oraz aromat. Często drażniąco działają także inne zapachy, które nie są związane z żywnością, np. perfum, pasty do zębów. Postaraj się ich unikać oraz poinformuj o tym najbliższych.

Nudności w drugiej połowie dnia, głównie po posiłkach

Czasami w takich przypadkach pomaga podgryzanie migdałów, herbata lub woda z imbirem, suche przekąski (np. sucharki, czerstwe pieczywo). Kolację powinnaś zjeść 2 godziny przed położeniem się spać i powinna składać się ona głównie z produktów białkowych, czyli jogurtu, chudego mięsa lub wędliny czy jajka. Pamiętaj aby nie popijać posiłków - staraj się pić pomiędzy nimi.

Na ratunek leki

Czasami zdarza się, że trzymasz się dietetycznych zaleceń a nudności i wymioty w ciąży nadal są dokuczliwe lub nasilają się. Wtedy koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę. Może on rozważyć podanie leków, które powinny pomóc zmniejszyć dolegliwości.