Ból brzucha w ciąży - co może oznaczać?

3 min
Kobieta trzyma sie reka za bolacy brzuch

Każdy ból lub inny niepokojący objaw w ciąży może być przyczyną stresu u przyszłej mamy. W takiej sytuacji pojawia się pytanie: czy powinnam zgłosić się do lekarza?

Kobieta trzyma sie reka za bolacy brzuch
Kobieta trzyma sie reka za bolacy brzuch

Bóle podbrzusza w ciąży występują stosunkowo często i na ogół nie są powodem do pilnej interwencji. Taki ból związany jest z rozciąganiem się macicy – ten mały organ znajduje się w podbrzuszu (czyli w dole brzucha). W ciąży zwiększa on swoją objętość ponad 100- krotnie! Macica ma za zadanie zmieścić rozwijający się płód.  Kiedy zatem ból brzucha wymaga konsultacji specjalistycznej?

Ból brzucha w ciąży – powód do niepokoju?

Ból brzucha jest pojęciem bardzo ogólnym. Mówiąc o bólu brzucha możemy mieć na myśli ból żołądka, dyskomfort w jelitach oraz ból podbrzusza. Nie każda z dolegliwości bólowych w obrębie jamy brzusznej jest powodem do niepokoju. Sprawdź, jaki ból i na którym etapie ciąży może świadczyć o poważnym problemie.

Ból brzucha w pierwszym trymestrze ciąży

W pierwszym trymestrze istnieje największe ryzyko poronienia. Jeśli nawet niewielki ból brzucha budzi Twój niepokój – skonsultuj się z lekarzem.

Początek ciąży to początek  intensywnego wzrastania macicy. Zwiększa się także ukrwienie tej okolicy. Możesz odczuwać pełność, bóle oraz lekkie skurcze. Takie bóle mogą także występować w okolicach pachwin.  Nie są to powody do niepokoju. Jeśli jednak bóle stają się coraz bardziej intensywne – zasięgnij porady lekarza.

Jeśli jesteś w trakcie starań o ciążę, miesiączka nie pojawi się w spodziewanym terminie, a w najbliższych dniach pojawi się silny, kolkowy, dokuczliwy ból – zgłoś się do lekarza. Ból ten może świadczyć o ciąży pozamacicznej. W takim przypadku konieczna jest natychmiastowa konsultacja lekarska, ponieważ ciąża pozamaciczna może być stanem zagrożenia dla matki.

Ból brzucha w drugim trymestrze ciąży

W drugim trymestrze następuje intensywny wzrost macicy i płodu. Powiększająca się macica może powodować ucisk na narządy wewnętrze. Twój brzuch rośnie, a kręgosłup jest coraz bardziej obciążony - może to wywoływać przewlekłe bóle krzyża, które promieniują do brzucha. Hormony ciążowe szaleją - zwiększa się poziom progesteronu, który spowalnia perystaltykę jelit, co z kolei przyczynia się do zaparć. Zaleganie stolca w jelitach powoduje bóle brzucha, wzdęcia i ogólny dyskomfort.

Po 18. tygodniu ciąży zaczniesz odczuwać ruchy płodu – początkowo będą to jedynie lekkie kopnięcia, ale możesz odczuwać to również  jako skurcze czy napinania macicy. Z czasem przyzwyczaisz się do nich i nie będziesz maiła wątpliwości, że to ruchy Twojego dziecka. Niepokojącym objawem są bardzo intensywne bóle, które nie ustępują po wypoczynku, skurcze oraz przede wszystkim krwawienia z dróg rodnych. Tego typu dolegliwości mogą świadczyć o sytuacji zagrożenia poronieniem. Koniecznie zgłoś się na konsultację do ginekologa.

Ból brzucha w trzecim trymestrze ciąży

Bóle brzucha pojawiające się w ostatnim trymestrze ciąży związane są z dalszym rozwojem płodu, powiększaniem się macicy i rozciąganiem więzadeł ją podtrzymujących. Możesz odczuwać pobolewania w dole brzucha, a także w pachwinach. Każdy intensywny ból i skurcze, szczególnie te występujące w regularnych odstępach czasu, wymagają konsultacji lekarskiej.

Po 20. tygodniu ciąży występują tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Są to  wyczuwalne, ale niebolesne skurcze, którym mogą towarzyszyć  bóle krzyża i złe samopoczucie. Pod koniec ciąży, po 36. tygodniu ciąży, przed samym porodem skurcze stają się już bardziej bolesne. Cechą charakterystyczną tych skurczów jest nieregularność. Skurcze Braxtona-Hicksa są  potrzebne do przygotowania macicy do porodu. Dopiero regularne skurcze, pojawiające się z częstotliwością co 10 minut lub częściej, a także skurcze, które są coraz bardziej bolesne z każdą minutą są oznaką, że właśnie rozpoczyna się poród.

Oceń ten artykuł: