Żylaki w ciąży

4 min
Kobieta w ciazy pokazuje palcem zylaki na nogach

Najczęściej spotykanymi chorobami żył u kobiet w ciąży są żylaki kończyn dolnych oraz hemoroidy.

Kobieta w ciazy pokazuje palcem zylaki na nogach
Kobieta w ciazy pokazuje palcem zylaki na nogach

  • Na pojawienie się żylaków mają wpływ hormony. Jednym z nich jest progesteron – wpływa on rozkurczająco na mięśnie, co powodując zmniejszenie napięcia żył i wzrost ich przepuszczalności.
  • Wśród przyczyn powstawania żylaków w ciąży można wymienić zarówno czynniki genetyczne, hormonalne jak i te związane z prowadzonym przez przyszłą mamę trybem życia.
  • Zdarza się, że pajączki, czy też żylaki, które pojawią się w okresie trwania ciąży znikną po narodzinach dziecka. Jeżeli tak się nie stanie, po zakończeniu karmienia piersią możesz się skonsultować ze swoim lekarzem i porozmawiać o możliwych formach leczenia, w tym zabiegów chirurgicznych. Lekarz, który zajmuje się chorobami żył to flebolog.
  • Hemoroidy to żylaki pojawiające się w okolicach odbytu. To jedna z częstszych dolegliwości ciążowych. Mimo, że nie są zagrożeniem ani dla Ciebie ani dla dziecka, warto im zapobiegać oraz je leczyć ponieważ powodują dyskomfort.

Ekspert radzi

Aby zapobiec lub złagodzić dolegliwości:

  • Jedz zdrowo. Aby zapobiegać lub łagodzić objawy hemoroidów zwróć uwagę na to co jesz – wybieraj wszystko to, co bogate w błonnik (warzywa, produkty pełnoziarniste, owoce). Pamiętaj o tym, żeby pić dużo wody, która wspomaga funkcje błonnika.
  • Dbaj o krążenie. Chodź na basen, masuj nogi (zaczynając od stóp w kierunku łydek), biorąc prysznic kieruj na nogi naprzemiennie ciepłą i zimną wodę. Zrezygnuj z butów na wysokich obcasach, będzie Ci wygodniej w tych na prawie płaskim obcasie i z okrągłymi noskami.
  • Zadbaj o siebie. Zwróć szczególną uwagę na higienę. Po wizycie w toalecie przemyj bolące miejsca chłodną wodą z mydłem o neutralnym pH lub naparem z kory dębu, który działa przeciwzapalnie. Gdy pojawi się bolesny obrzęk lub krew w stolcu – skonsultuj się z lekarzem.
  • Ruch to zdrowie. Unikaj siedzącego trybu życia. Jeżeli musisz długo siedzieć, nie zakładaj nogi na nogę – utrudnia to przepływ krwi. Pamiętaj o robieniu przerw, co godzinę, przejdź się na krótki spacer.
  • Rozmawiaj z lekarzem. Informuj go o dolegliwościach i stosuj się do zaleconego leczenia. Zapytaj jak zmniejszyć ryzyko nawrotów, unikać zaparć, gimnastykować nogi i odpoczywać. Przyniesie Ci to ulgę i wspomoże krążenie żylne oraz wzmocni ścianki naczyń krwionośnych.

Kiedy mogą pojawić się żylaki w ciąży?

Choroby żył pojawiają się u kobiet najczęściej już w pierwszym trymestrze ciąży. Jest to związane z uwalnianymi wówczas hormonami, zwłaszcza progesteronem, które działają rozkurczająco na mięśnie, powodując nie tylko zmniejszenie napięcia żył, lecz również moczowodów, pęcherza i jelit.

Choroby żył występujące w ciąży mogą mieć wiele przyczyn i wiązać się, np. z:

  • uciskiem płodu na żyły miednicy,
  • zwiększoną objętością krwi i wzmożoną pracą serca, które skutkują wzmożonym naciskiem na naczynia krwionośne – zwłaszcza żyły, czego efektem jest ich poszerzenie,
  • zmianami w układzie krzepnięcia; w czasie ciąży zwiększa się lepkość oraz krzepliwość krwi,
  • niehigienicznym trybem życia – długotrwałym siedzeniem lub staniem,
  • obciążeniami genetycznymi,
  • otyłością.

Kiedy spodziewasz się dziecka, zazwyczaj nadchodzi moment, w którym czujesz się ociężała lub zauważasz obrzęk nóg – szczególnie w okolicy kostek – może mieć to związek z dolegliwościami ze strony układu krążenia. Ważne żebyś obserwowała swój stan i na bieżąco informowała o nim swojego lekarza prowadzącego.

Objawy i leczenie chorób żył

Pierwszymi objawami choroby żył mogą być: uczucie ciężaru w nogach, skurcze łydek, trudności w chodzeniu lub też potrzeba ciągłego ruchu – tzw. symptom „niespokojnych nóg”. W czasie ciąży mogą pojawić się również „pajączki”, czyli siateczki uwidocznionych żyłek. Charakterystyczne pogrubienie żył i ich nieregularny przebieg są zmianami bardziej zaawansowanymi. Wymagają one konsultacji lekarza i leczenia, gdy żyły staną się bolesne, zaczerwienione lub pojawi się jednostronny obrzęk.

Pamiętaj, że leczenie żylaków w ciąży może być tylko objawowe, wszelkie chirurgiczne zabiegi możesz przeprowadzić dopiero po tym jak skończysz karmić swoje dziecko piersią. narodzinach dziecka. Wiele ze mian, które się pojawią może zniknąć samoistnie po porodzie.

Hemoroidy w ciąży

Szczególnym rodzajem choroby żył są hemoroidy zwane przez lekarzy guzkami krwawniczymi. Zazwyczaj ich pojawienie się powoduje sporo skrępowania ponieważ występują w okolicach odbytu, ale nie wstydź się, towarzyszą większości kobiet, które spodziewają się dziecka. Choć nie są one niebezpieczne dla Ciebie ani dziecka, warto im zapobiegać, a jeżeli wystąpią również leczyć ponieważ powodują dyskomfort i mają tendencję do nawrotów.

Oceń ten artykuł: