Zmysł wzroku w ciąży

3 min
Kobieta w ciazy lezy na kolanach meza trzymajac go za reke

Za samopoczucie kobiety w ciąży odpowiada wiele czynników. Czasami możesz mieć wrażenie, że Twoje zmysły po prostu oszalały. Najbardziej wrażliwy na zmiany hormonalne jest zmysł wzroku.

Kobieta w ciazy lezy na kolanach meza trzymajac go za reke
Kobieta w ciazy lezy na kolanach meza trzymajac go za reke

  • Kobiety cierpiące na nadciśnienie lub cukrzycę, powinny obowiązkowo odwiedzić okulistę już w I trymestrze ciąży, ponieważ ich oczy podczas ciąży muszą znaleźć się pod szczególną kontrolą.
  • Wiele słyszy się o tym, że poważna wada wzroku, na przykład duża krótkowzroczność, jest wskazaniem do cesarskiego ciecia. Silne parcie, do którego dochodzi w czasie porodu może spowodować odklejenie się siatkówki, jednak nie jest to regułą. Decyzja o wykonaniu cesarskiego cięcia jest podejmowana przez lekarzy w zależności od konkretnego przypadku.
  • Z pewnością okres ciąży nie jest dobry by przeprowadzać laserową korektę wzroku – nie stanowi to zagrożenia dla płodu, jednak mogłoby się okazać, że korekta została dokonana na podstawie „zafałszowanych przez ciążę” wyników badań i konieczne jest jej powtórzenie po narodzinach dziecka.

Ekspert radzi

  • I trymestr ciąży. Naskutek działania hormonów zmniejsza się produkcja łez. Nawet jeśli masz wahania nastrojów i zdarza Ci się popłakać, Twoje oczy mogą być teraz bardziej suche. Może to powodować swędzenie okolic oczu, uczucie napięcia i delikatne zaczerwienienie. Szczególny dyskomfort mogą odczuwać osoby noszące szkła kontaktowe.
  • II trymestr ciąży. Wraz z rozwojem ciąży Twój wzrok może płatać Ci figle, gdyż zmniejsza się ostrość widzenia, a osoby z wadą wzroku mogą odczuwać jej pogłębienie. Niektóre kobiety zauważają też zaburzenia widzenia, takie jak mroczki przed oczami, po dłuższym przebywaniu w pozycji pionowej lub nagłym podniesieniu się do pozycji stojącej. Objawy te nie są groźne, jednak warto powiedzieć o nich lekarzowi. Jeśli już wcześniej nosiłaś soczewki lub okulary raczej odradza się ich wymianę, ponieważ zwykle po porodzie wzrok wraca do stanu sprzed ciąży.
  • III trymestr ciąży. Drobne zmiany w sposobie widzenia podczas ciąży są normalne, jednak powinnaś obserwować swoje oczy. Jeśli obraz przed oczami nieoczekiwanie zamazuje się, widzisz punkty, plamy lub dochodzi do podwójnego widzenia, a stan taki trwa dłużej niż godzinę lub powtarza się, jak najszybciej udaj się do swojego ginekologa.

Zmysł wzroku rozwijającego się dziecka

Oczy Twojego dziecka zaczynają rozwijać się od 19. dnia po zapłodnieniu. W 9. tygodniu wytwarzają się tęczówka i powieki, pod którymi od 3. miesiąca dochodzi do ruchów gałek ocznych. W 6. miesiącu ciąży dziecko może już otwierać powieki i od tego momentu zaczyna odczuwać wpływ światła. Możesz więc przyzwyczajać malca do zmieniających się pór dnia już w trakcie ciąży poprzez eksponowanie brzucha na działanie światła. Szybko zauważysz, że stymulowany światłem płód aktywizuje się i zaczyna się ruszać, kiedy jest ciemno maluszek będzie chętniej odpoczywał.

Czy przyszła mama powinna zrezygnować z noszenia soczewek?

W okresie ciąży bardzo często dochodzi do obrzęków rogówki i tym samym zmniejsza się tolerancja do noszenia szkieł kontaktowych. Wiele kobiet skarży się, że zakładanie soczewek kontaktowych powoduje u nich wówczas duży dyskomfort.  Na szczęście jest to stan przejściowy, po porodzie nawilżenie rogówki zwykle wraca do normy. Okuliści zalecają, aby na czas ciąży przerzucić się na okulary lub ograniczyć się do noszenia soczewek tylko kilka godzin w ciągu dnia.

Oceń ten artykuł: