Zmysł słuchu w ciąży

4 min
Kobieta trzyma sie za ciazowy brzuch sluchajac muzyki przez sluchawki

Może zdarzyć się, że pewne odgłosy dotychczas jedynie nieprzyjemne, staną się dla Ciebie szczególnie uciążliwe lub męczące. To naturalne – w ciąży Twój organizm przystosowuje się do zupełnie nowej sytuacji.

Kobieta trzyma sie za ciazowy brzuch sluchajac muzyki przez sluchawki
Kobieta trzyma sie za ciazowy brzuch sluchajac muzyki przez sluchawki

  • Zmiany w odczuwaniu dźwięków, tak jak i w przypadku innych zmysłów, prawdopodobnie związane są z wpływem hormonów na Twój układ nerwowy. Odczucia te trudno jest wiązać z doznaniami płodu, ponieważ organy związane ze słuchem w tym okresie ciąży są na bardzo wczesnym etapie rozwoju (zalążek ucha pojawia się już w 6. tygodniu życia płodowego).
  • Wykonaj wszystkie badania zalecane podczas ciąży oraz unikaj kontaktu z potencjalnymi źródłami choroby, ponieważ zakażenia, a szczególnie choroby, takie jak różyczka i toksoplazmoza mogą stanowić zagrożenie dla prawidłowego rozwoju płodu, w tym narządu słuchu.
  • Podobnie rzecz ma się z przyjmowaniem leków. Niektóre z nich mogą negatywnie wpływać na rozwój płodu, w tym organów odpowiedzialnych za słuch. Dlatego, jeśli przyjmujesz jakieś leki doraźnie lub na stałe, niezwłocznie skonsultuj to ze swoim lekarzem.
  • Pamiętaj o ogólnych zaleceniach dotyczących ciąży. Dbaj o odpowiednio zbilansowaną i pełnowartościową dietę, ponieważ ma ona zasadniczy wpływ na właściwy rozwój wszystkich narządów rozwijającego się organizmu.
  • Zwracaj uwagę na otoczenie. II trymestr ciąży, to dobry czas, aby zatroszczyć się o codzienną higienę życia i zdrowe nawyki, w tym otaczanie się przyjaznymi bezpiecznymi dźwiękami. Jeśli pracujesz w hałaśliwym otoczeniu, na przykład w hali produkcyjnej, czy przestrzeni publicznej powiedz o tym swojemu ginekologowi. Możliwe, że poziom hałasu lub wibracji, który Cię otacza jest zbyt uciążliwy.
  • Uważaj na zatrucia i narażenie na kontakt z niektórymi substancjami toksycznymi, które mogą mieć negatywne konsekwencje dla rozwoju słuchu u płodu. Jest to szczególnie ważne, ponieważ już od 20. tygodnia ciąży narząd słuchu niemowlęcia rozpoczyna pracę.
  • Nie martw się na zapas. Sposób odbierania dźwięków przez maluszka różni się od Twojego, ponieważ błona bębenkowa i ucho środkowe w otoczeniu wód płodowych nie pracują w sposób taki, jak u noworodka. Dodatkowym zabezpieczeniem dla rozwijających się uszek są skóra Twojego brzucha oraz dobiegający do nich miarodajny odgłos bicia Twojego serca.

Tuż przed porodem

Jeśli lubisz słuchać głośnej muzyki, teraz zdecyduj się raczej na słuchawki niż rozkręcanie potencjometru, ponieważ dziecko w Twoim brzuchu jest coraz bardziej wrażliwe na siłę dźwięku. Nie przepada za hałasem i potrafi dać Ci to odczuć silnym kopniakiem.

Niektóre kobiety w tym okresie ciąży samoistnie wybierają bardziej stonowane rytmy i dźwięki niż do tej pory. Nie oznacza to, że Twój gust muzyczny ulegnie nagłej zmianie. Dziecku będzie podobało się to, co Tobie sprawia przyjemność i poprawia Twoje samopoczucie. Dlatego jeśli lubisz reggae lub jazz, nie zmuszaj się do słuchania wyłącznie muzyki klasycznej. Wykorzystuj swój słuch, aby podnosić się na duchu, kiedy brzuszek zaczyna ciążyć.

Otaczaj się miłymi dźwiękami, jak dzwonki, pozytywki, odgłosy natury. Jeśli odczuwasz ochotę by tańczyć (oczywiście łagodnie i w miarę możliwości) lub śpiewać, nie wahaj się, ponieważ rytmiczne ruchy oraz praca mięśni, do której dochodzi podczas śpiewu wpływają relaksująco na całe Twoje ciało. Pamiętaj, że nawet jeśli nie masz talentu zawodowej śpiewaczki, dla dziecka brzmienie Twojego głosu jest najpiękniejszym dźwiękiem na świecie.

Zmysł słuchu u Twojego rozwijającego się dziecka

Od dawna wiadomo, że możesz stymulować słuch swojego dziecka już we wczesnym okresie II trymestru ciąży. Obserwowane w badaniu USG maluszki już w 16. tygodniu ciąży reagowały na odgłosy muzyki klasycznej przyspieszaniem lub uspokajaniem biciem serca w zależności od repertuaru. Jednak słuchanie muzyki klasycznej to nie jedyny sposób na stymulowanie słuchu Twojego dziecka.

Możesz już teraz „regulować” rytm dnia dziecka słuchając określonych dźwięków o danej porze dnia. Najważniejszym z doświadczeń słuchowych życia płodowego jest dla dziecka słuchanie odgłosu bicia Twojego serca. Dźwięki, które będą ten odgłos przypominały tj. szum wody lub delikatne tykanie zegara, mogą kojąco wpływać na noworodka. Możesz również już teraz włączać melodię z pozytywek przeznaczonych dla maluszków (zawieszanych nad łóżeczkiem, w formie lampek lub maskotek), aby zaznajomić pociechę z ich dźwiękiem. 

Dziecko zapamięta również głosy osób, z którymi spędzasz czas. Dzięki temu już na etapie życia płodowego może nauczyć się rozpoznawać bliskich, jak Twój partner, rodzina, przyjaciele. Dzięki temu łatwiej będzie mu poczuć się bezpiecznie, kiedy będzie słyszał ich głos już po pojawieniu się w nowym świecie. Warto rozmawiać z brzuszkiem, a nawet śpiewać mu kołysanki, jeszcze zanim poznacie się po drugiej stronie brzuszka.

Oceń ten artykuł: