Ciąża mnoga

3 min
Kobieta w ciazy i maz trzymaja w rekach dwa misie pluszowe

Ciąża mnoga oznacza, że spodziewasz się więcej niż jednego dziecka.

Kobieta w ciazy i maz trzymaja w rekach dwa misie pluszowe
Kobieta w ciazy i maz trzymaja w rekach dwa misie pluszowe

  • Teoretycznie zjawisko to może dotyczyć każdej kobiety, chociaż wiadomo już, że jeśli w Twojej rodzinie rodziły się bliźnięta szanse na to, że Ty też zostaniesz mamą dwójki maluchów jednocześnie rosną.
  • Ciąża bliźniacza to najczęściej występująca forma ciąży mnogiej. Możesz spodziewać się bliźniąt jednojajowych – genetycznie identycznych (powstają po podzieleniu się komórki jajowej zapłodnionej przez jeden plemnik), lub bliźniąt dwujajowych (powstają gdy podczas owulacji uwolnione są dwie komórki jajowe, z których każda jest zapłodniona przez jeden plemnik).
  • Ciąża mnoga standardowo jest uznawana przez lekarzy za ciążę podwyższonego ryzyka. Jeśli usłyszysz takie określenie, nie wpadaj w panikę, oznacza to, że powinnaś być otoczona szczególną troską i uwagą. Im wcześniej dowiesz się o tym, że spodziewasz się więcej niż jednej pociechy tym lepiej dla Twojej rodziny.
  • Objawy ciąży mnogiej na początku nie są wyraźne. Zazwyczaj mama dowiaduje się o tym, że spodziewa się kilkorga dzieci podczas wykonania pierwszego badania USG.

Ekspert radzi

  • Przebieg ciąży. W przypadku ciąży mnogiej wysiłek Twojego organizmu wzrasta, dlatego będziesz musiała częściej wykonywać badania kontrolne, stosować pełnowartościową i odpowiednio kaloryczną dietę. Nie porównuj przebiegu swojej ciąży do kobiet, które są w ciąży pojedynczej. Twoja sytuacja jest inna. Z pewnością przytyjesz więcej, co jest naturalne zważywszy, że nosisz dwójkę dzieci. Jednak tym bardziej nie powinnaś „jeść za troje”, a stosować w pełni zbilansowaną dietę.
  • Poród. Ciąża mnoga nie oznacza automatycznie konieczności zastosowania cesarskiego cięcia przy porodzie. Decyzja o wykonaniu cesarskiego cięcia, zawsze jest podejmowana w oparciu o indywidualne przesłanki dotyczące danej pacjentki i przebiegu ciąży.
  • Karmienie piersią. Powinnaś wiedzieć, że Twój organizm przygotowuje organizm dostosowany do potrzeb konkretnej „ciąży”, więc istnieje możliwość karmienia bliźniąt piersią.
  • Połóg. Miej świadomość tego, że z dwójką maluchów jest dwa razy więcej pracy. Zatroszcz się o pomoc w okresie połogu, abyś mogła zregenerować siły i wrócić do formy. Twój odpoczynek w tym okresie jest tak samo ważny jak właściwa opieka nad dziećmi.

Stosuj się do zaleceń lekarza

Ciąża to zawsze powód do radości, a nawet kilka… jeżeli spodziewasz się więcej niż jednego dziecka! Pamiętaj jednak, że jest to również o wiele większy wysiłek dla Twojego organizmu, dlatego tak ważne jest abyś brała pod uwagę wszystkie wskazania lekarza. Jeśli zaleci Ci odpoczynek – zacznij się oszczędzać. Jeśli będziesz musiała na jakiś czas zrezygnować z pracy, nie martw się – narażanie na szwank zdrowia Twojego oraz Twoich dzieci nie jest warte ryzyka. Wykorzystaj czas spędzony w domu na rozwój osobisty i podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

Słuchaj siebie – dolegliwości w czasie ciąży mnogiej

Twoje dolegliwości ciążowe mogą być bardziej dotkliwe niż u kobiet, które są w pojedynczej ciąży. W pierwszych miesiącach możesz odczuwać poranne nudności i wymioty W trzecim trymestrze istnieje zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia bólów kręgosłupa w związku z dużym obciążeniem związanym z pokaźnym brzuszkiem. Pod sam koniec ciąży możesz również odczuwać trudności z oddychaniem, ponieważ dzieci w brzuchu sprawiają, że Twoja przepona znajduje się dużo wyżej niż normalnie. Bądź wyczulona na wszelkie sygnały swojego organizmu, ponieważ niektóre komplikacje ciążowe zdarzają się częściej w przypadku ciąży mnogiej. Dlatego nie ignoruj nawracających bólów głowy czy osłabienia. Informuj o wszystkim swojego lekarza prowadzącego i korzystaj ze wsparcia najbliższych. Niemowlęta po pierwszym „gorącym” okresie zaczną szybko zajmować się sobą, a towarzystwo rówieśnika będzie wpływało pozytywnie i stymulująco na ich rozwój.

Oceń ten artykuł: