Zapalenie piersi

3 min
Kobieta trzyma sie za piers czujac bol

Jedną z dolegliwości, która może wystąpić u karmiących mam, jest zapalenie piersi. Na szczęście zazwyczaj udaje się złagodzić jego objawy i nie przerywać karmienia nawet w tym trudnym okresie.

Kobieta trzyma sie za piers czujac bol
Kobieta trzyma sie za piers czujac bol

Zapalenie piersi to stan zapalny gruczołu piersiowego, który najczęściej występuje pomiędzy 2. a 6. tygodniem po porodzie, ale może pojawić się na każdym etapie laktacji. Jego objawy są podobne do objawów grypy i często pojawiają się nagle. Przemęczenie niekorzystnie wpływa na gospodarkę hormonalną, która steruje także laktacją.

Uczuciom bólu, opuchnięcia i zaczerwienienia piersi może towarzyszyć wysoka gorączka (do 38,4 st. C), bóle głowy i mięśni, dreszcze i ogólne zmęczenie. Niezależnie od nasilenia objawów, pamiętaj, by ich nie lekceważyć, ponieważ nieleczone zapalenie piersi może prowadzić do powikłań.

Co może być przyczyną zapalenia piersi?

  • Nadmierny ucisk piersi. Wystarczy źle dobrany biustonosz, który blokuje kanaliki mleczne, by spowodować stan zapalny. Podobnie dzieje się, gdy podczas karmienia dziecko uciska pierś.
  • Urazy piersi, np. popękane brodawki. Twoje piersi są delikatne i bardzo podatne na urazy. Przez popękane brodawki łatwo wnikają drobnoustroje, wywołujące stan zapalny.
  • Niezauważony obrzęk piersi lub zastój pokarmu. Kiedy wystąpią, obserwuj, czy objawy się nie rozwijają.  
  • Nieregularne karmienie. Efektem nieregularnego lub często skracanego czasu karmienia może być zaleganie pokarmu w kanalikach, co sprzyja namnażaniu się bakterii wnikających do przewodów mlecznych.
  • Stres i przemęczenie. Gdy często jesteś spięta albo się nie wysypiasz, spada Twoja odporność na infekcje, także w piersi.
  • Niewyleczone do końca wcześniejsze zapalenie. Jeśli już miałaś zapalenie piersi i próbowałaś sobie z nim poradzić zbyt mocno masując pierś, albo przerwałaś leczenie antybiotykiem, problem może nawracać.

Pierwsza pomoc w zapaleniu piersi

  • Często przystawiaj dziecko do chorej piersi, najlepiej co 2 godziny. Jeśli piersi są bardzo pełne i maleństwu trudno uchwycić otoczkę, odciągnij odrobinę pokarmu. Jeśli piersi są przepełnione, a dziecko nie chce jeść, odciągnij pokarm. Staraj się rozpoczynać karmienie od chorej piersi, o ile nie jest to dla Ciebie zbyt bolesne.
  • Wypróbuj tradycyjne metody. Po karmieniu możesz stosować na bolącą pierś zimne okłady, np. z rozbitych schłodzonych wcześniej liści białej kapusty.
  • Pij dużo płynów i dobrze się odżywiaj. Najlepsza jest niegazowana woda i lekkie napary ziołowe oraz owocowe.
  • Staraj się odpoczywać. Przemęczenie niekorzystnie wpływa na gospodarkę hormonalną, która steruje także laktacją.
  • Zadbaj o odpowiedni, nieuciskający biustonosz.
  • Zapytaj w aptece o niesterydowe leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, które może przyjmować karmiąca mama.

Gdy domowe sposoby nie pomogą

Pamiętaj, że jeśli po 24 godzinach nie nastąpi poprawa, udaj się do lekarza, który może zalecić Ci kurację antybiotykową. W niektórych sytuacjach, jeśli leczenie po 2 dobach nie daje efektu, możesz dostać skierowanie na posiew bakteryjny w celu dobrania odpowiedniego antybiotyku.

Właściwe leczenie pomoże ci uniknąć możliwych powikłań zapalenia piersi, takich jak zmniejszenie laktacji, nawroty dolegliwości czy pojawienie się w miejscu stanu zapalnego bolesnego ropnia piersi (którego leczenie może w szczególnych przypadkach wymagać hospitalizacji).

Ważne! W przypadku pojawienia się ropnia koniecznie zgłoś się do lekarza, ponieważ może być potrzebne przyjmowanie antybiotyków, a czasem biopsja lub nacięcie zmiany. Jeśli w pokarmie zauważysz krew, natychmiast zaprzestań też karmienia piersią, ponieważ zawartość ropnia może przedostawać się do pokarmu.

Oceń ten artykuł: