Karmienie odciągniętym pokarmem

3 min
Mama trzyma dziecko na kolanach przykladajac laktator do piersi

Odciąganie pokarmu to praktyczne rozwiązanie, jeśli wróciłaś do pracy lub musisz zostawić swoją pociechę pod czyjąś opieką, a jednocześnie chcesz by piło Twoje mleko.

Mama trzyma dziecko na kolanach przykladajac laktator do piersi
Mama trzyma dziecko na kolanach przykladajac laktator do piersi
  • Odciąganie pokarmu to dobre rozwiązanie, gdy Twoje dziecko nie potrafi efektywnie ssać, przystawiasz je nieprawidłowo, ssie krótko lub zupełnie odmawia ssania piersiPodobnie dzieje się w przypadku płaskich lub wklęsłych brodawek, zanim maluszek nauczy się z nich jeść podawaj mu odciągnięty pokarm.
  • Najczęściej zaraz po karmieniu piersią, mamy decydują się na podawanie butelki. Jednak – ze względu na ryzyko zaburzenia sposobu ssania i spowodowania późniejszego odrzucenia piersi – lepiej nie korzystaj z tej metody, jeżeli Twój maluch jest również karmiony piersią.
  • Istnieje kilka innych metod karmienia odciągniętym pokarmem – każda z nich wymaga ćwiczeń i wprawy. Pamiętaj, że wybór metody musi być zawsze skonsultowany z lekarzem.
  • Na rynku możesz znaleźć urządzenia, które ułatwią Ci odciąganie pokarmu. Najpopularniejszym z nich jest laktator. 

Ekspert radzi

  • Wygoda dla wszystkich. Metoda karmienia, na którą się zdecydujesz, musi być odpowiednia dla Twojego dziecka, dla Ciebie i dla opiekunów dziecka. Jeżeli dobrze dopasujesz metodę karmienia, będzie ona pomocna w nauczeniu dziecka ssania.
  • Łyżeczka. Możesz podawać niewielkie ilości pokarmu łyżeczką. Twoje dziecko nie kontroluje napływu mleka, dlatego podawaj mu je powoli, by się nie zakrztusiło.
  • Wyciskanie mleka prosto do buzi dziecka. Zrób tak, aby zachęcić dziecko do uchwycenia piersi.
  • Sonda przy piersi. Sprawdza się, kiedy masz niedobór pokarmu lub zaburzenia wypływu mleka, a Twoje dziecko prawidłowo chwyta i ssie pierś. Dziecko ssie pierś wraz z wsuniętą w kącik ust sondą, połączoną ze strzykawką z mlekiem.
  • Sonda po palcu. To metoda przydatna w uczeniu dziecka ssania z prawidłowo ułożonym językiem, który jest wysunięty do przodu i obejmuje palec. Z tej metody korzystaj jednak w wyjątkowych sytuacjach i przez jak najkrótszy czas, ponieważ wiele noworodków szybko przyzwyczaja się do palca i odmawia ssania piersi.
  • Porcje mleka. Przy karmieniu ściągniętym pokarmem musisz monitorować ilość mleka otrzymywanego przez Twoje dziecko w ciągu doby, a nie podczas pojedynczego karmienia – porcje zjadane podczas kolejnych karmień mogą się bardzo różnić objętością.

Przeczytaj również

Metody szczególne karmienia odciągniętym pokarmem

Zdarzają się przypadki specjalne, w których również trzeba podać dziecku pokarm mamy, np. wtedy, gdy dziecko urodziło się zbyt wcześnie i jest słabe lub nie ma odruchu ssania tuż po urodzeniu. Nie musisz się jednak martwić, ponieważ lekarzom i położnym znane są metody, które skutecznie zaspokoją głód Twojego dziecka.

  • Sonda. Karmienie sondą jest często stosowane w szpitalach – sprawdzi się u dzieci, które nie umieją ssać ani łykać.
  • Strzykawka, kroplomierz. Służą do podawania niewielkich ilości pokarmu, głównie siary,  słabym i chorym noworodkom. Dziecko należy ułożyć w pozycji półpionowej, a pokarm podawać pod policzek, po czym poczekać, aż maluch przełknie porcję przed podaniem następnej. Porcje powinny być niewielkie – do 0,5 ml pokarmu.
  • Kubeczek, kieliszek – najczęściej używa się takich jak do podawania leków. Ta metoda stymuluje pracę języka Twojego dziecka, pozwala mu regulować ilość i szybkość karmienia, ćwiczy koordynację rytmu ssanie-połknięcie-oddech. Ta metoda jest często stosowana na oddziałach szpitalnych ze względu na możliwość łatwej sterylizacji. Dziecko powinno być trzymane na kolanach w pozycji półpionowej. Kubeczek opiera się na dolnej wardze, a jego brzegi dotykają również górnej wargi przy kąciku ust. Kubeczek należy pochylić tak, by mleko dotykało warg dziecka – nie należy wlewać mleka do buzi noworodka. Wadą tej metody jest to, że jeżeli Twoje dziecko jest ruchliwe, może rozlewać mleko.

Oceń ten artykuł: