Karmienie piersią: kiedy nie odciągać pokarmu

3 min
Laktator z odcignietym pokarmem stoi na stole

Sytuacji, w których nie zaleca się odciągania pokarmu w okresie karmienia piersią, jest niewiele. Są to niemal wyłącznie poważne przyczyny zdrowotne – zarówno ze strony dziecka, jak i mamy.

Laktator z odcignietym pokarmem stoi na stole
Laktator z odcignietym pokarmem stoi na stole

O tym, czy odciąganie mleka będzie dla Ciebie niewskazane lub – co zdarza się bardzo rzadko – zabronione, poinformuje Cię lekarz.

Odciąganie pokarmu jest doskonałym sposobem na pobudzenie i podtrzymanie laktacji w czasie, kiedy np. przez jakiś czas karmienie jest niemożliwe. Tak dzieje się na przykład w przypadku, gdy noworodek jest wcześniakiem, który nie ma jeszcze siły, by samodzielnie ssać pierś mamy. Jeśli odciąganie mleka mama stosuje ze świadomością potrzeb swojego dziecka lub pod kontrolą specjalisty, nie ma żadnych obaw.  

Zdrowotne przeciwwskazania do odciągania pokarmu

Zdrowotnych przeciwwskazań do odciągania pokarmu i podawania go dziecku jest niewiele. Przyczyną tego rodzaju przeciwwskazań może być stan zdrowia dziecka lub matki.

Odciągniętego mleka mamy (tak jak i bezpośrednio z piersi) nie mogą pić dzieci cierpiące na choroby metaboliczne, takie jak galaktozemia, choroba syropu klonowego, nietolerancja laktozy. Natomiast dzieci chore na fenyloketonurię powinny spożywać mleko mamy w ilościach ściśle określonych przez lekarza.

Bywa również, że stan zdrowia mamy nie pozwala na podawanie dziecku jej mleka. Dzieje się tak np. w przypadku nieleczonej, aktywnej gruźlicy. Inne przyczyny to: ciężka choroba psychiczna, niewydolność krążenia IV stopnia czy zakażenie wirusem HIV.

Niektóre choroby czy metody leczenia matki wymagają tymczasowej przerwy w karmieniu piersią i odciągniętym pokarmem. Po ich wyleczeniu mama może powrócić zarówno do karmienia, jak i podawania odciągniętego przez siebie mleka.

Do takich przypadków należy np. chemioterapia, opryszczka brodawki lub otoczki sutka, oraz inne choroby wymagające przyjmowania lekarstw przenikających do pokarmu (np. uspokajających, onkologicznych, antymetabolicznych), zakażenie wirusem HTLV-I lub -II, a także uzależnienie od narkotyków czy alkoholu.

Nie odciągaj pokarmu bez uzasadnienia

Każda mama, która decyduje się na odciąganie pokarmu, powinna wiedzieć, że ściąganie mleka z piersi pobudza laktację. Dlatego jeśli Twoje dziecko przybiera na wadze zgodnie z normą, a karmienie piersią nie sprawia kłopotów ani Tobie, ani dziecku, to znak, że Twój pokarm w zupełności mu wystarcza i nie powinnaś odciągać pokarmu bez potrzeby.

Gdy nieściągnięty pokarm powoduje przykre dolegliwości, próbuj odciągnąć tylko odrobinę pokarmu, aż poczujesz ulgę

Oczywiście możesz zdecydować się na odciąganie mleka, jeśli ma ono zastąpić karmienie (chcesz na przykład przygotować zapas pokarmu na czas, kiedy nie będzie Cię w domu). Również, kiedy wracasz do pracy, a chcesz kontynuować karmienie piersią, odciąganie pokarmu pomoże Ci podtrzymać laktację. Pamiętaj jednak, że ściąganie pokarmu w takich przypadkach powinno być zgodne z rytmem karmienia piersią. 

Nie zaleca się natomiast odciągania pokarmu w przypadku, kiedy zależy Ci na całkowitym zakończeniu laktacji. Opróżnianie piersi ręczne lub za pomocą laktatora, podobnie jak ssanie dziecka, pobudza je do dalszej pracy, więc pod wpływem odciągania mleka w piersiach będzie go przybywać.

Pamiętaj, żeby nie ograniczać ilości wypijanych płynów. Może to prowadzić jedynie do odwodnienia i nie przyspiesza wygaśnięcia laktacji. Nie wolno również krępować piersi zbyt ciasnym biustonoszem ani bandażem

Poradź się specjalisty w kwestii odciągania pokarmu

Ograniczeń związanych z odciąganiem pokarmu jest bardzo mało, a sama umiejętność jest bardzo przydatna w wielu sytuacjach, w jakich może na co dzień znaleźć się aktywna, współczesna mama. Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy możesz odciągać pokarm dla niemowlęcia – pamiętaj, że zawsze warto zwrócić się o poradę do specjalisty.  

Oceń ten artykuł: