Kim jest doradca laktacyjny i kiedy warto skorzystać z jego pomocy?

4 min
Kobieta pokazuje jak badac sztuczna piers

Karmienie piersią to bez wątpienia najlepszy sposób żywienia niemowlęcia. Nie zawsze może przychodzić ono naturalnie i z łatwością, jednak jest to proces, którego można się nauczyć. W tym celu bardzo ważne jest wsparcie dla mamy karmiącej, jakie może ona otrzymać od partnera, babci dziecka czy położnej. Zdarzają się jednak trudne sytuacje, w których samo wsparcie nie wystarczy – potrzebna jest wtedy pomoc od osoby mającej wiedzę oraz niezbędne kompetencje. Taką osobą jest doradca laktacyjny – dowiedz się, kim jest i kiedy warto skorzystać z jego pomocy.

Kobieta pokazuje jak badac sztuczna piers
Kobieta pokazuje jak badac sztuczna piers

Książki, poradniki, strony internetowe programów edukacyjnych, pielęgniarki, położne czy lekarze POZ z pewnością są wiarygodnymi źródłami wiedzy na temat karmienia piersią, jednak nie zawsze mogą zapewnić mamie karmiącej kompleksowe wsparcie w problemach z laktacją, choćby z powodu braku czasu i koncentracji na wielu innych zadaniach. Właśnie dlatego powstało specjalistyczne poradnictwo laktacyjne, które jest praktykowane i rozwijane także w naszym kraju od ponad 20 lat. 

Kim jest doradca laktacyjny?

W Polsce „doradca laktacyjny” to osoba, która jest położną, pielęgniarką lub lekarzem, ale  w toku kształcenia podyplomowego poszerzyła wiedzę na temat laktacji – nie tylko jej prawidłowego przebiegu, ale także – a może przede wszystkim – trudnych, złożonych problemów z karmieniem piersią, metod diagnostyki i terapii. To wiarygodny ekspert, którego umiejętności potwierdza certyfikat CDL, przyznawany przez Centrum Nauki o Laktacji po zdaniu egzaminu teoretycznego i praktycznego. Certyfikat daje gwarancję, że doradca laktacyjny ma najaktualniejsze informacje i umiejętności. Listę certyfikowanych doradców laktacyjnych można znaleźć TUTAJ

Specjalistyczna porada laktacyjna trwa 60-90 minut, zawiera zebranie szczegółowego wywiadu, badanie dziecka, w tym jego jamy ustnej i umiejętności ssania, badanie mamy, obserwację aktu karmienia,  ocenę skuteczności karmienia i poziomu laktacji, postawienie diagnozy, terapię i udzielenie wsparcia mamie w trudnej sytuacji. Badania wykazują prawie 100% skuteczność tak prowadzonych porad  przez doradców w Polsce. To najlepsze wsparcie dla kobiet mających problemy z laktacją. Niestety często właśnie z braku pomocy w trudnych sytuacjach mamy zbyt wcześnie przestają karmić piersią. A eksperci w tej kwestii są zgodni – zalecają wyłączne karmienie piersią lub mlekiem kobiecym przez 6 pierwszych miesięcy życia niemowlęcia, a następnie kontynuację karmienia piersią nawet do ok. 2. roku życia dziecka lub dłużej, przy jednoczesnym rozszerzaniu diety.

Problem? Naturalnie!

Karmienie piersią, chociaż jest jedną z najbardziej naturalnych czynności w okresie macierzyństwa, może być trudne dla młodej mamy. Trudności z przystawianiem, bolesność podczas karmienia, zbyt mało lub zbyt dużo pokarmu – to wszystko sprawia, że kobieta może czuć niepokój oraz stres. Trzeba pamiętać, że każdej młodej mamie mogą przydarzyć się problemy z karmieniem piersią, dlatego warto przygotować się na tę możliwość dużo wcześniej, już w okresie ciąży. Na niekorzyść działa czas – brak szybkiej i trafnej diagnozy może pogrążyć laktację, której za kilka tygodni nie uda się już odratować. Chociaż pierwszym wsparciem w przypadku podstawowych trudności z karmieniem jest położna, może się okazać, że jej wiedza i umiejętności powinny być wsparte głębszym zrozumieniem i wyjaśnieniem zagadnień z zakresu laktacji lub podjęciem leczenia. Nie należy zwlekać jeśli porada Położnej czy lekarza POZ nie przyniosła rezultatu tylko szukać pomocy w poradni laktacyjnej. Właśnie dlatego dobrze rozeznać się w poradniach laktacyjnych w okolicach zamieszkania. 

Poradnie laktacyjne często działają przy szpitalach lub poradniach, jednak nie jest to regułą. Mogą stanowić również samodzielne jednostki. Zawsze należy zweryfikować, czy w takim miejscu pracują Certyfikowani doradcy laktacyjni. Aktualna lista doradców z ważnymi certyfikatami oraz poradni laktacyjnych dostępna jest TUTAJUwaga na osoby, które nie mają uprawnień zawodowych do udzielania świadczeń zdrowotnych, a podają się za „doradców laktacyjnych”. Zanim zamówisz wizytę – sprawdź czy osoba jest na tej liście.

Kiedy warto zgłosić się do doradcy laktacyjnego?

Każda sytuacja, która budzi obawy oraz stres młodej mamy, jest powodem, aby skorzystać z pomocy doradcy laktacyjnego. Część mam korzysta z takiej wizyty już w ciąży. Niektóre trudności u mamy można pokonać samemu lub ze wsparciem bliskich czy położnej, problemy z karmieniem dziecka pomoże rozwiązywać pediatra. Jednak na pewno powodami do wizyty w poradni laktacyjnej są:

  • brak efektu podjętych działań,
  • trudności z przystawianiem dziecka do piersi,
  • brak prawidłowego ssania piersi przez dziecko,
  • przewlekły ból, poranione, niegojące się brodawki piersiowe,
  • zmiany na skórze piersi, brodawek,
  • bóle piersi,
  • obrzęk, zastój pokarmu, zapalenie piersi,
  • niepokój dziecka przy piersi, odrzucanie piersi,
  • niepokój mamy o to czy dziecko najada się,
  • osłabienie laktacji,
  • brak przyrostu masy dziecka,
  • chęć zwiększenia lub odbudowania laktacji,
  • nadmierna laktacja,
  • nietypowe, trudne problemy z karmieniem,
  • potrzeba zakończenia karmienia
  • chęć utrzymania laktacji w okresie niemożności karmienia dziecka (stosowanie leków, powrót do pracy i in.)
  • konieczność leczenia mamy karmiącej (potrzebny doradca – lekarz),
  • potrzeba doboru sprzętu do pozyskiwania i podawania mleka kobiecego,
  • problemy z rozszerzaniem diety u dziecka karmionego piersią 

Oceń ten artykuł: