Zalety karmienia piersią

3 min
Mama karmi dziecko piersia lezac bokiem

Karmienie piersią to same zalety dla Ciebie i dla Twojego dziecka. To najzdrowszy i... najtańszy sposób karmienia niemowlęcia. Przez pierwszych 6 miesięcy życia Twoje mleko może być jedynym pokarmem niemowlęcia.

Mama karmi dziecko piersia lezac bokiem
Mama karmi dziecko piersia lezac bokiem

Nawet jeśli karmienie piersią na początku może wydawać Ci się trudne, nawet jeśli pojawią się przejściowe problemy z laktacją lub jeśli karmiąc piersią bywasz zmęczona – nie warto się poddawać. Korzyści, jakie odniesie z karmienia piersią Twoje dziecko, są nieocenione. A świadomość, że karmisz je w najlepszy możliwy sposób, będzie dla Ciebie nagrodą za wszystkie trudne chwile.

Karmienie piersią – zalety dla dziecka

Zaspokojenie najważniejszych potrzeb. Mleko mamy zawiera niemal wszystkie składniki odżywcze niezbędne dziecku do prawidłowego rozwoju. Białka, tłuszcze, węglowodany, przeciwciała, prebiotyki i wiele innych składników w idealnych ilościach i proporcjach są naturalnie obecne w Twoim pokarmie, do tego są doskonale przyswajane przez niemowlę. Skład Twojego pokarmu dopasowuje się do potrzeb wiekowych dziecka, a nawet do pory dnia. Ulega on również zmianom w trakcie jednego karmienia piersią: na początku zawiera więcej wody, by zaspokoić pragnienie, a po kilku minutach staje się bardziej kaloryczne i sycące.

Częsty i bezpośredni kontakt z mamą stymuluje psychomotoryczny i społeczny rozwój maleństwa.

Lepsza odporność. Mleko mamy zawiera chroniące przed zarazkami przeciwciała, które łagodzą przebieg infekcji, takich jak biegunka, zakażenia układu oddechowego czy zapalenie ucha środkowego. Bogactwo prebiotyków w Twoim pokarmie ma także korzystny wpływ na mikrobiotę jelitową.

Prawidłowy rozwój. Częsty i bliski kontakt z mamą stymuluje rozwój psychomotoryczny i społeczny dziecka. Ssanie piersi to doskonały trening dla mięśni twarzy i jamy ustnej, dzięki czemu pozytywnie wpływa na rozwój mowy i artykulację. Przystawiając dziecko do piersi, zmieniasz jego pozycję, a tym samym stymulujesz ruchy gałek ocznych, co pobudza rozwój ruchowy. Dziecko mające wzrokowy kontakt z mamą obserwuje mimikę jej twarzy, by z czasem ją naśladować.

Zdrowie w przyszłości. Karmienie piersią jest również korzystne w długoterminowej perspektywie i ma znaczenie dla stanu zdrowia Twojego dziecka w przyszłości. W dalszych latach życia dziecka karmionego piersią występuje niższe ryzyko wystąpienia między innymi otyłości, cukrzycy typu I i typu II oraz nowotworów.

Karmienie piersią – zalety dla mamy

Proces karmienia piersią jest „zaprojektowany” przez naturę w doskonały sposób. Korzyści czerpie nie tylko dziecko, ale także mama, która karmiąc piersią szybciej wraca do figury sprzed ciąży, oszczędza pieniądze i – dzięki działaniu wydzielanej podczas karmienia oksytocyny – ma lepszy nastrój.

Dbając od początku o odpowiednie żywienie dziecka starasz się jeść zdrowo, unikasz przetworzonych i ciężkostrawnych produktów oraz używek, ponieważ mogą przenikać do mleka z piersi. Ostrożniej sięgasz po leki. Te dobre nawyki mają szansę pozostać z Tobą po zakończeniu karmienia!

Eksperci doradzają karmienie piersią także z wielu innych powodów, wśród których ważny jest pozytywny wpływ na zdrowie mamy:

Ekspert radzi:

Karmienie piersią zapewnia:

  • Lepszy przebieg połogu. U kobiet karmiących piersią macica obkurcza się szybciej, krwawienia z dróg rodnych trwają krócej, zmniejsza się ryzyko wystąpienia krwotoku poporodowego.
  • Mniejsze ryzyko anemii z powodu niedoboru żelaza. Dzieje się tak, ponieważ w okresie karmienia piersią naturalnym zjawiskiem jest brak menstruacji.
  • Szybsza utrata zbędnych kilogramów i powrót do figury sprzed ciąży. Organizm karmiącej mamy zużywa zapasy zgromadzone w czasie ciąży. Ponadto wytwarzanie pokarmu i samo karmienie jest również wysiłkiem energetycznym.
  • Mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi, jajnika, osteoporozę, choroby układu krwionośnego.
  • Mocniejsza więź mamy i dziecka. Karmienie piersią ułatwia jej nawiązanie. Pozytywna relacja budująca się między mamą a dzieckiem przekłada się zazwyczaj również na dobrą atmosferę w rodzinie.
  • Lepszy nastrój. Podczas karmienia piersią wydziela się oksycotyna (zwana hormonem miłości), która wpływa na samopoczucie mamy. Może zapobiegać wystapieniu depresji poporodowej. Często mówi się, że odpowiada za spokój w rodzinie. Sprawia, że jesteś cierpliwa, łagodna i bardziej odporna na wyzwania związane z macierzyństwem.
  • Wygoda. Piersią nakarmisz dziecko od razu, gdy jest głodne, gdziekolwiek jesteś. Mleko w dzień i w nocy zawsze jest gotowe do podania i ma zawsze odpowiednią temperaturę. 

Oceń ten artykuł: