Karmienie piersią to same zalety dla Ciebie i dla Twojego dziecka. To najzdrowszy i... najtańszy sposób karmienia niemowlęcia. Przez pierwszych 6 miesięcy życia Twoje mleko może być jedynym pokarmem niemowlęcia.

Dr n. med. Anna Pieprzowska-Białek
Specjalista położnictwa i ginekologii

Nawet jeśli karmienie piersią na początku może wydawać Ci się trudne, nawet jeśli pojawią się przejściowe problemy z laktacją lub jeśli karmiąc piersią bywasz zmęczona – nie warto się poddawać. Korzyści, jakie odniesie z karmienia piersią Twoje dziecko, są nieocenione. A świadomość, że karmisz je w najlepszy możliwy sposób, będzie dla Ciebie nagrodą za wszystkie trudne chwile. 

Karmienie piersią – zalety dla dziecka

Zaspokojenie najważniejszych potrzeb. Mleko mamy zawiera niemal wszystkie składniki odżywcze niezbędne dziecku do prawidłowego rozwoju. Białka, tłuszcze, węglowodany, przeciwciała, prebiotyki i wiele innych składników w idealnych ilościach i proporcjach są naturalnie obecne w Twoim pokarmie, do tego są doskonale przyswajane przez niemowlę. Skład Twojego pokarmu dopasowuje się do potrzeb wiekowych dziecka, a nawet do pory dnia. Ulega on również zmianom w trakcie jednego karmienia piersią: na początku zawiera więcej wody, by zaspokoić pragnienie, a po kilku minutach staje się kaloryczne i sycące.

Częsty i bezpośredni kontakt z mamą stymuluje psychomotoryczny i społeczny rozwój maleństwa.

Lepsza odporność. Mleko mamy zawiera chroniące przed zarazkami przeciwciała, które łagodzą przebieg infekcji, takich jak biegunka, zakażenia układu oddechowego czy zapalenie ucha środkowego. Bogactwo prebiotyków w Twoim pokarmie ma także korzystny wpływ na mikroflorę jelitową.

Prawidłowy rozwój. Częsty i bliski kontakt z mamą stymuluje rozwój psychomotoryczny i społeczny dziecka. Ssanie piersi to doskonały trening dla mięśni twarzy i jamy ustnej, dzięki czemu pozytywnie wpływa na rozwój mowy i artykulację. Przystawiając dziecko do piersi, zmieniasz jego pozycję, a tym samym stymulujesz ruchy gałek ocznych, co pobudza rozwój ruchowy. Dziecko mające wzrokowy kontakt z mamą obserwuje mimikę jej twarzy, by z czasem ją naśladować.

Zdrowie w przyszłości. Karmienie piersią jest również korzystne w długoterminowej perspektywie i ma znaczenie dla stanu zdrowia Twojego dziecka w przyszłości. W dalszych latach życia dziecka karmionego piersią występuje niższe ryzyko wystąpienia między innymi otyłości, cukrzycy typu I i typu II oraz nowotworów.

Karmienie piersią – zalety dla mamy

Proces karmienia piersią jest „zaprojektowany” przez naturę w doskonały sposób. Korzyści czerpie nie tylko dziecko, ale także mama, która karmiąc piersią szybciej wraca do figury sprzed ciąży, oszczędza pieniądze i – dzięki działaniu wydzielanej podczas karmienia oksytocyny – ma lepszy nastrój.

Dbając od początku o zdrowe żywienie dziecka starasz się jeść zdrowo, unikasz przetworzonych i ciężkostrawnych produktów oraz używek, ponieważ mogą przenikać do mleka z piersi. Ostrożniej sięgasz po leki. Te dobre nawyki mają szansę pozostać z Tobą po zakończeniu karmienia!

Eksperci doradzają karmienie piersią także z wielu innych powodów, wśród których ważny jest pozytywny wpływ na zdrowie mamy:

Ekspert radzi:

Karmienie piersią zapewnia:

  • Lepszy przebieg połogu. U kobiet karmiących piersią macica obkurcza się szybciej, krwawienia z dróg rodnych trwają krócej, zmniejsza się ryzyko wystąpienia krwotoku poporodowego.
  • Mniejsze ryzyko anemii z powodu niedoboru żelaza. Dzieje się tak, ponieważ przy karmieniu piersią rany goją się szybciej.
  • Szybsza utrata zbędnych kilogramów i powrót do figury sprzed ciąży. Organizm karmiącej mamy zużywa zapasy zgromadzone w czasie ciąży. Ponadto wytwarzanie pokarmu i samo karmienie jest również wysiłkiem energetycznym.
  • Mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi, jajnika, osteoporozę, choroby układu krwionośnego.
  • Mocniejsza więź mamy i dziecka. Karmienie piersią ułatwia jej nawiązanie. Pozytywna relacja budująca się między mamą a dzieckiem przekłada się zazwyczaj również na dobrą atmosferę w rodzinie.
  • Lepszy nastrój. Podczas karmienia piersią wydziela się oksycotyna (zwana hormonem miłości), która wpływa na samopoczucie mamy. Może zapobiegać wystapieniu depresji poporodowej. Często mówi się, że odpowiada za spokój w rodzinie. Sprawia, że jesteś cierpliwa, łagodna i bardziej odporna na wyzwania związane z macierzyństwem.
  • Wygoda. Piersią nakarmisz dziecko od razu, gdy jest głodne, gdziekolwiek jesteś. Mleko w dzień i w nocy zawsze jest gotowe do podania i ma zawsze odpowiednią temperaturę.