Zadbaj o swoją formę po porodzie

3 min
Mama cwiczy z noworodkiem na macie

Tuż po porodzie mięśnie brzucha i dna miednicy są rozciągnięte i stosunkowo słabe. Ze względu na Twoje przyszłe zdrowie i wygodę szczególnie ważne jest, aby przywrócić je do pierwotnej kondycji.

Mama cwiczy z noworodkiem na macie
Mama cwiczy z noworodkiem na macie
  • Niektóre czynności, które wykonujesz przy dziecku, mogą spowodować lub pogłębić bóle pleców. Pamiętaj, że jeszcze nie doszłaś w pełni do siebie po porodzie. Zadbaj o swój kręgosłup i zmniejsz ryzyko jego przeciążenia. Koniecznie wygospodaruj codziennie krótką chwilę na relaks!
  • Choć większość świeżo upieczonych mam szybko odzyskuje formę po porodzie, pewne dolegliwości mogą utrzymywać się dłużej, mimo Twoich największych wysiłków. Należą do nich np. bóle pleców i stawów, osłabione mięśnie brzucha i dna miednicy. Jeśli są one bardzo dokuczliwe, poproś swojego lekarza rodzinnego o skierowanie na specjalistyczną fizjoterapię. Specjalista pomoże Ci także przy innych problemach poporodowych.

Pamiętaj

  • Pozwól sobie na uczucia. Niezależnie od tego, jak doskonałe i piękne jest Twoje dziecko, to zupełnie naturalne, że po urodzeniu przeżywasz całe spektrum emocji. W pierwszym tygodniu po porodzie wiele kobiet odczuwa tzw. baby blues – mogą wtedy reagować płaczem, odczuwać wzmożone napięcie, zdenerwowanie i zmęczenie.
  • Twoje samopoczucie jest ważne. Mniej więcej co dziesiąta kobieta zapada na znacznie poważniejszą przypadłość, czyli depresję poporodową. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, to nie oznacza, że sobie nie radzisz lub jesteś złą matką – to prawdziwa i poważna choroba, na którą zapada się nie z własnej winy. Na depresję poporodową mogą także cierpieć ojcowie. Czasem przyczyna depresji jest łatwa do zidentyfikowania, jak np. problemy finansowe lub napięte relacje pomiędzy partnerami. Często jednak brak jest jednoznacznej przyczyny.
  • Każdy przypadek jest inny. Depresja poporodowa może objawiać się u różnych kobiet na różne sposoby, przy czym jej objawy mogą przypominać symptomy innych rodzajów depresji. Płaczliwość, zmęczenie, smutek, poirytowanie, uczucie niepokoju, osamotnienia oraz poczucie winy to tylko niektóre objawy, które wskazują na depresję poporodową.

Depresja poporodowa

Objawy depresji poporodowej mogą pojawić się w ciągu pierwszych kilku tygodni po urodzeniu dziecka lub nawet kilka miesięcy po porodzie. Oczywiście każdy od czasu do czasu może odczuwać wahania nastrojów i smutek, jeśli jednak utrzymują się one przez dłuższy czas, nie bagatelizuj ich i powinnaś poszukać pomocy. Twój lekarz może skierować Cię do psychologa specjalizującego się w leczeniu depresji poporodowej.

W niektórych przypadkach zalecane jest przyjmowanie leków antydepresyjnych. Przy wsparciu ze strony Twojego partnera, rodziny, przyjaciół i lekarzy specjalistów, możesz zrobić krok w kierunku pełnego wyzdrowienia i przeżywać radość z narodzenia dziecka.

Seks – kiedy należy zachować ostrożność

Być może jest to ostatnia rzecz, o której w tej chwili myślisz. Bądź jednak pewna, że prędzej czy później Twoje libido da o sobie znać! Zanim to nastąpi, powinnaś pomyśleć o wyborze odpowiedniej formy antykoncepcji. Wiele nieplanowanych ciąż bierze się ze współżycia w ciągu pierwszych kilku miesięcy po porodzie. Pewnie myślisz, że jesteś bezpieczna, bo karmisz piersią albo nie wróciła Ci jeszcze miesiączka. Owulacja może jednak powrócić w dowolnym momencie, a ponieważ jajeczko uwalnia się na jakieś 2 tygodnie przed pojawieniem się krwawienia, lepiej się zabezpieczyć. Porozmawiaj o najlepszej metodzie antykoncepcji z Twoim lekarzem ginekologiem.

Oceń ten artykuł: