Diagnostyka okołoporodowa

3 min
Lekarka wypelnia formularz podczas wizyty kobiety w ciazy

Jeśli Twoja ciąża przebiegała prawidłowo, nie było konieczności, abyś wcześniej miała do czynienia z procedurami szpitala położniczego. Dlatego warto wcześniej przygotować siebie i osobę towarzyszącą na przyjazd do szpitala, w którym będziesz rodziła.

Lekarka wypelnia formularz podczas wizyty kobiety w ciazy
Lekarka wypelnia formularz podczas wizyty kobiety w ciazy
  • Pamiętaj o konieczności wypełnienia dokumentów i udzielenia wywiadu dotyczącego przebiegu ciąży. Dobrze, abyś miała przygotowane do okazania dokumenty ubezpieczenia oraz kartę ciąży.
  • Decyzja o depilacji okolic intymnych kobiety jest indywidualną kwestią regulowaną przez regulamin każdego szpitala. W większości z nich położnicy zalecają takie rozwiązanie. Dzięki temu zabiegowi możliwe w czasie porodu nacięcie, a następnie zszycie krocza będzie dużo łatwiejsze i bardziej higieniczne. Upewnij się wcześniej czy szpital wymaga depilacji. Jeśli tak, możesz zrobić to sama w domu unikając krępujących sytuacji w szpitalu.
  • Ważnym, choć krępującym zabiegiem przedporodowym jest lewatywa. Polega na wlaniu ciepłej wody do odbytu. Umożliwia to przyspieszone wypróżnienie przed porodem, a tym samym zapobiega mu podczas parcia w trakcie porodu.

Przeczytaj również

Ekspert radzi

  • Monitoring. Jeśli zdecydowałaś się na poród w wodzie, albo w jakiejś fazie porodu będziesz znajdowała się w wannie, możliwe będzie monitorowanie pracy serca dziecka. Będziesz musiała przyjąć taką pozycję, żeby brzuch wystawał ponad powierzchnię wody.
  • Przyspieszanie porodu. Czas trwania porodu zwykle jest dokładnie taki, abyście Ty i dziecko mogli przetrwać go bezpiecznie. Czasami jednak zdarza się, że poród trwa zbyt długo, co powoduje zagrożenie dla zdrowia Twojego dziecka. Jeśli skurcze stają się zbyt słabe, występują w coraz dłuższych i nierównych odstępach oraz jeśli rozwieranie szyjki macicy nie postępuje zgodnie z oczekiwaniami, a personel medyczny uzna to za konieczne, zaleca się indukowanie, czyli przyspieszenie porodu.
  • Sposoby przyspieszania porodu. Jednym z nich jest przebicie pęcherza płodowego, czyli wywołanie „odejścia wód”. Dzieje się to poprzez badanie wewnętrzne pochwy lub przy pomocy specjalnego narzędzia przypominającego sondę. Innym sposobem wywołania porodu jest wprowadzenie do pochwy pesarium lub żelu zawierającego hormon wywołujący skurcze macicy. Jeśli to nie wystarczy podaje się rodzącej specjalną kroplówkę. Zawiera ona oksytocynę oraz płyny tj. 5% glukozę lub sól fizjologiczną. Podczas wywoływania porodu, akcja serca dziecka jest stale monitorowana.

Bicie serca dziecka – badanie KTG

Większość kobiet przyjętych na oddział położniczy jest podłączane do urządzenia zwanego popularnie KTG (kardiotokograf), które rejestruje bicie serca dziecka oraz częstotliwość Twoich skurczów. Czujniki są przyczepiane gumowymi pasami do Twojego brzucha. Doświadczony personel podkreśla, że najbardziej miarodajnym wskaźnikiem diagnostycznym są odczucia matki i nie powinno się polegać ślepo wynikom urządzeń diagnostycznych. Dlatego jeśli cokolwiek Cię niepokoi powinnaś śmiało to zgłaszać.

Kolejne badania w ciąży

Podstawowymi badaniami, które zostaną wykonane przez położną w dalszej kolejności jest zmierzenie ciśnienia krwi oraz zewnętrzne badanie brzucha w celu określenia pozycji, w jakiej znajduje się dziecko. Położna poprosi Cię też o zgodę na przeprowadzenie badania przez pochwę oceniającego stopień rozwarcia szyjki macicy. Wyniki odnotuje w Twojej karcie, dzięki czemu, personel kolejnej zmiany, będzie miał dostęp do wszystkich ważnych informacji. W zależności od preferencji szpitala pacjentkom zakłada się wenflon. Umieszcza się go w żyle na przedramieniu lub po zewnętrznej stronie dłoni. Zabieg ten jest szczególnie ważny, gdy w czasie porodu konieczne okaże się szybkie zaaplikowanie kroplówki lub leków metodą dożylną.

Oceń ten artykuł: