Plan porodu – jak go przygotować?

4 min
Kobieta w ciazy przygotowuje plan porodu

Plan porodu – jak go przygotować Tworząc plan porodu masz możliwość przemyśleć ten przełomowy moment, zastanowić się nad tym jak chcesz by on przebiegał i skonsultować swoje wyobrażania z lekarzem.

Kobieta w ciazy przygotowuje plan porodu
Kobieta w ciazy przygotowuje plan porodu

Poród to jedna z ważniejszych chwil w życiu – po 9 miesiącach ciąży na świat przyjdzie Twoje dziecko. Tworząc plan porodu masz możliwość przemyśleć ten przełomowy moment, zastanowić się nad tym jak chcesz, by on przebiegał i skonsultować swoje wyobrażania z lekarzem. Odpowiednio wcześnie przygotowany plan porodu będzie też dobrą wskazówką przy wyborze szpitala, w którym urodzisz.

Jak stworzyć plan porodu?

Plan porodu to dokument, który zawiera wszystkie oczekiwania przyszłej mamy dotyczące narodzin dziecka. Wyrażenie swoich życzeń odnośnie porodu może na początku wydawać Ci się trudne, a nawet niewykonalne. 

Pamiętaj! Masz zawsze prawo do pełnej informacji i wyrażania świadomej zgody lub odmowy na interwencje medyczne

Możesz obawiać się, że część Twoich preferencji nie będzie wzięta pod uwagę przez personel medyczny skupiony wyłącznie na medycznej stronie opieki nad Tobą.

Weź jednak pod uwagę, że poród nie zawsze przebiega według wcześniejszych ustaleń, a dokument, który stworzysz będzie cenną wskazówką, ścieżką postępowania w chwilach wątpliwości co do dalszych działań.

Może się zdarzyć, że osoba opiekująca się Tobą podczas porodu zaproponuje Ci działania czy zabiegi odbiegające od tego co określiłaś w planie, jednak pamiętaj, że położna i lekarz reagują adekwatne do sytuacji i najważniejsze jest dla nich zdrowie Twoje i dziecka. 

Z kim opracować plan porodu?

Nie twórz planu porodu sama – zachęcamy byś zaangażowała do tego swojego partnera. Wiele decyzji dotyczących aktu narodzin należy do Was obojga, przygotowywanie planu porodu to również dobra okazja, by zastanowić się, czy chcesz, by partner był obecny przy narodzinach dziecka, czy wolisz na sali porodowej przebywać sama. 

Lekarz prowadzący ciążę oraz położna mają obowiązek towarzyszyć Ci w trakcie tworzenia planu porodu

Gdy sporządzicie plan, skonsultuj go z lekarzem prowadzącym ciążę lub położną – wskażą Ci co jest najlepsze dla dziecka, powinni również wiedzieć, czy szpital w którym zamierzasz rodzić, spełnia Twoje wymagania. Konsultację z lekarzem prowadzącym ciążę lub położną odnośnie planu porodu najlepiej przeprowadzić na początku trzeciego trymestru ciąży. 

Co powinien uwzględniać plan porodu?

Plan porodu powinien odnosić się do poszczególnych etapów aktu narodzin oraz kwestii związanych z opieką okołoporodową. Warto określić w nim, w których przygotowaniach do porodu ma Ci pomóc personel, a o które zadbasz sama, kto ma Ci towarzyszyć podczas porodu, jakich warunków oczekujesz od miejsca porodu.

Plan porodu określa Twoje życzenia co do właściwego aktu narodzin, a także pierwszego i drugiego okresu porodu. Tworząc plan, zastanów się nad swoimi preferencjami dotyczącymi łagodzenia bólu porodowego, nacięcia/ochrony krocza, wywołania/stymulacji porodu oraz ewentualnego cesarskiego cięcia. Ponadto, plan porodu określa także to, co dzieje się już po samym porodzie, opisuje jego trzeci okres. Przedstawiasz w nim swoje życzenia co do warunków na oddziale położniczym po narodzinach dziecka, sposobu karmienia oraz szczepień.

Ostatni podpunkt dokumentu jest poświęcony ważnym informacjom na temat Twojego zdrowa, np. cukrzycy czy problemów ze wzrokiem. W tej części masz również możliwość poprosić na przykład o ograniczenie liczby badań dopochwowych ze względu na traumatyczne przeżycia z przeszłości lub stwierdzić, że w trakcie porodu chcesz mieć szkła kontaktowe bądź okulary.

Gdy zostaniesz przyjęta do szpitala i rozpocznie się poród, personel medyczny szpitala zobowiązany jest do zapoznania się z Twoim planem porodu, który stanowi część Twojej dokumentacji medycznej. Możesz razem z naszym kreatorem planu porodu zastanowić się, jakie są Twoje oczekiwania wobec porodu.

Co jeśli szpital nie spełnia Twoich oczekiwań?

W przypadku gdy, z powodów organizacyjnych lub medycznych, opieka okołoporodowa będzie odmienna od tego co zapisałaś w planie porodu, obowiązkiem personelu szpitala jest poinformowanie Cię o tym.

By mieć pewność, że Twoje życzenia określone w planie porodu zostaną spełnione, warto 3-4 tygodnie przed porodem zgłosić się do wybranego szpitala i to sprawdzić. Jeżeli dany szpital nie postępuje według procedur określanych przez standard opieki okołoporodowej, będziesz miała odpowiednio dużo czasu, by poszukać szpitala spełniającego Twoje oczekiwania.

Pamiętaj także, że w wypadku nieprawidłowości możesz zawiadomić dyrekcję tego szpitala, Departament Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia lub Rzecznika Praw Pacjenta.

Więcej o wyborze szpitala przeczytasz w module Poród.

Możesz również skorzystać z naszego Kreatora Planu Porodu >>

Oceń ten artykuł: