Wybór miejsca, w którym urodzisz dziecko jest bardzo ważny. Zabierz się do poszukiwań z wyprzedzeniem i odwiedź 2-3 z tych, które Cię interesują. Poszukaj opinii na ich temat – warto przeczytać o doświadczeniach innych mam.

Mgr Monika Łuszczyńska
Położna
  • Zachowaj jednak obiektywizm. Czasami przyczyną złej opinii są komplikacje, które wystąpiły u kogoś przy porodzie a nie faktycznie zła kondycja szpitala lub niemiły personel.
  • Część szpitali prowadzi własne szkoły rodzenia. Jeżeli jesteś zainteresowana konkretną placówką, odwiedź ją i zapytaj o możliwość uczestnictwa w zajęciach. Będziesz mogła wtedy porozmawiać z położnymi, zobaczyć oddział położniczy, ale również oswoić się ze szpitalem i podpytać o standardy opieki. Dowiedz się na co możesz liczyć bezpłatnie, co wiąże się z dodatkowymi kosztami, a także gdzie znajdują się izba przyjęć, parking, oddział położniczy.
  • Prawo w Polsce umożliwia kobiecie poród w domu. Jeśli jesteś nim zainteresowana, powinnaś jak najwcześniej porozmawiać o tym ze swoim lekarzem. Poproś go o skierowanie do rejonowej położnej lub szpitala, który jest zobowiązany udzielać wsparcia w przypadku porodu domowego.

Ekspert radzi

  • Bądź rozważna. Podejmując decyzję o tym, gdzie urodzisz dziecko powinnaś wziąć pod uwagę kilka czynników. Najważniejszy z nich to kondycja zdrowotna Twoja oraz dziecka. Jeśli Twoja ciąża jest szczególnie wymagająca – pojawiają się komplikacje lub jest to ciąża mnoga, warto jak najszybciej dowiedzieć się, która placówka położnicza będzie odpowiednia dla Ciebie. Przede wszystkim porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem.
  • Plan porodu. To rodzaj dokumentu przygotowanego wraz z lekarzem prowadzącym lub położną, w którym opisujesz jak wyobrażasz sobie swój poród. W momencie przyjęcia Cię na oddział położniczy personel medyczny powinien się z nim zapoznać i respektować zawarte w nim wskazówki. Plan porodu opisuje preferowane przez Ciebie warunki porodu, obecność osoby towarzyszącej, przebieg porodu, oraz oczekiwania wobec opieki poporodowej i karmienia piersią. Nowe standardy opieki okołoporodowej są wciąż nowością w niektórych placówkach, dlatego warto jeszcze przed porodem zgłosić się do wybranego szpitala i upewnić, że Twoje oczekiwania będą mogły być zaadresowane. 

Poród w szpitalu

Jest najczęściej wybieranym przez przyszłe mamy rozwiązaniem. Nic dziwnego, gwarantuje odpowiednie warunki sanitarne, opiekę medyczną oraz w razie komplikacji w trakcie porodu np. możliwość wykonania cięcia cesarskiego. Istotne jest również to, że po porodzie możesz korzystać z całodobowej opieki lekarzy oraz położnych. Z drugiej strony, poród na pewno jest mniej intymny niż ten, który ma miejsce w domu. Istnieje również taka możliwość, że kiedy kilka kobiet będzie rodzić jednocześnie, położna lub lekarz nie będzie mógł Ci poświęcić całej uwagi.

Poród w domu

Poród w domu wiąże się z komfortem, który płynie z przebywania w znajomym, bezpiecznym środowisku. Dodatkowo, rodząc w domu będziesz mieć pewność, że położna lub lekarz, którzy będą Cię wspierać będą skupieni tylko i wyłącznie na Tobie. Wybór tego miejsca porodu, będzie wymagało od Ciebie pewnych przygotowań, np. kupienia odpowiedniego oświetlenia grzejnika, ręczników. Jeśli chcesz rodzić w wodzie już na kilka tygodni przed porodem dowiedz się jak wynająć specjalną wannę. Zawsze bądź przygotowana na to, że jeśli wystąpią komplikację, będziesz musiała udać się do szpitala.