Aspekt emocjonalny połogu

Poród

Na nastrój mamy wpływa w dużej mierze rodzaj porodu, podczas którego na świat przyszło dziecko. Matki, które planowały rodzić naturalnie, a urodziły swoje dzieci przez cesarskie cięcie często czują się niepełnowartościowe. Traktują poród operacyjny jako porażkę. To jakie przeżycia towarzyszyły kobiecie podczas porodu mogą wywoływać u niej przygnębienie.

Zmiany w organizmie

Silne emocje odczuwane przez matkę wywołane są także przez zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie. Fizyczne dolegliwości, z którymi kobieta musi radzić sobie po porodzie, problemy z karmieniem wywołują często zmienność nastrojów, płaczliwość i nerwowość.

Warunku porodu, stosunek personelu medycznego do rodzącej, ewentualne komplikacje, które pojawiły się podczas porodu wywołują u kobiety silny stres i mogą powodować silne emocje, które kobieta odczuwa już po powrocie do domu z dzieckiem.

Kilka dni po porodzie często dochodzi do nawału pokarmu, to moment, w którym wiele matek nie radzi sobie z karmieniem, pierwsze dni macierzyństwa wydają się wtedy niezwykle trudne. Przydatne będzie wsparcie otoczenia. Bliscy muszą być wyrozumiali dla mamy noworodka, pomagać jej w zabiegach pielęgnacyjnych przy dziecku. Krytyka mamy, która wszystko robi po raz pierwszy i nie radzi sobie perfekcyjnie z opieką nad noworodkiem może tylko wywoływać negatywne emocje i powodować niepotrzebny stres.

Nowa organizacja dnia

Mama po porodzie musi poradzić sobie ze zmęczeniem i niedospaniem. Początki karmienia piersią i karmienie dziecka na żądanie powodują, że w nocy kobieta musi wstawać do dziecka nawet kilka razy. Zanim dziecko ustabilizuje swój cykl dobowy, kobieta powinna korzystać z każdej możliwości drzemki. Kiedy dziecko śpi w ciągu dnia, warto zasypiać razem z nim. Mamy często skupiając wszystkie swoje siły na dziecku zapominają o sobie. Zaniedbywanie własnych potrzeb prowadzi do negatywnych emocji. Dodatkowym problemem dla kobiet jest powrót do kondycji sprzed ciąży i powrót do aktywności seksualnej.