W łagodzeniu objawów kolki u niemowląt duże znaczenie może mieć sposób karmienia i rodzaj pokarmu.

Ekspert BebiProgram

Najlepszym sposobem karmienia dziecka jest mleko matki, jednak jeśli mama nie karmi piersią, pomocne może okazać się podawanie mleka modyfikowanego o specjalnie opracowanym składzie.

Kiedy może pojawić się kolka niemowlęca i jakie są jej objawy?

Kolka niemowlęca najczęściej pojawia się między 3. tygodniem a 3. miesiącem życia. Kolki dokuczają dziecku najczęściej po południu i wieczorem – podczas ataku malec płacze, podkurcza nóżki i napina brzuszek. Napady mogą trwać 3 godziny w ciągu doby i powtarzać się minimum 3 dni w tygodniu co najmniej przez tydzień.

Po ataku niemowlę uspokaja się i jest pogodne. Poza tym ma apetyt, bawi się i odpowiednio przybiera na wadze.

Jakie są przyczyny kolki u niemowląt?

Jak dotąd nie określono jednoznacznie przyczyny kolki niemowlęcej. Ataki kolki mogą mieć zarówno dzieci karmione piersią, jak i te, którym mama podaje mleko modyfikowane.

Specjaliści uważają, że do jej wystąpienia mogą się przyczyniać:

 • niedojrzały przewód pokarmowy i niedobór niektórych enzymów trawiennych – żołądek i jelita dziecka dopiero „uczą się” działać sprawnie
 • nieprawidłowa technika karmienia, z powodu której niemowlę wraz z pokarmem połyka powietrze
 • nietolerancja niektórych pokarmów przenikających do mleka z diety karmiącej mamy lub nietolerancja wybranego składnika mleka modyfikowanego
 • nadmiar gazów jelitowych, które powodują ból brzuszka
 • nadwrażliwość dziecka na działanie bodźców zewnętrznych, takich jak stres mamy, napięta atmosfera w domu
 • nadmiar mocnej kawy i herbaty w menu mamy
 • paląca mama – dzieci mam, które nie rzuciły palenia, cierpią na kolkę dwukrotnie częściej niż dzieci mam niepalących (szkodliwych substancji w pokarmie karmiącej mamy, która pali papierosy, jest trzy razy więcej niż w jej krwi! )
 • napięcie, niepokój i stany lękowe u mamy lub obojga rodziców
 • zaburzenia mikroflory jelitowej

Gdy karmisz mlekiem modyfikowanym

Szukając sposobów na to, by przynieść ulgę dziecku, nie działaj pochopnie. Przede wszystkim:

 • Nie eksperymentuj z dietą niemowlęcia i nie zmieniaj rodzaju mleka modyfikowanego w krótkim czasie tylko dlatego, że dziecko miało kolkę przez kilka kolejnych dni. O zmianie pokarmu zadecyduj w porozumieniu z lekarzem.
 • Mleko modyfikowane przygotowuj zgodnie ze wskazówkami producenta, zamieszczonymi na opakowaniu. Jeśli dodasz do wody zbyt dużo proszku, posiłek stanie się zbyt ciężkostrawny i tym samym może spowodować np. zaparcia u dziecka.

Jakie mleko na kolkę będzie najlepsze dla Twojego dziecka?

Specjalistyczne mleko modyfikowane opracowane z myślą o dzieciach, które cierpią z powodu kolek, nie tylko zaspokaja głód, ale może także wspomagać układ trawienny.

Mleka, które pediatrzy zalecają dzieciom przy tego rodzaju dolegliwości, mają obniżoną zawartość laktozy (gdy nie jest w pełni trawiona, może fermentować w jelitach i tworzą się nadmierne gazy), specjalnie dobrany skład kwasów tłuszczowych oraz odpowiednie węglowodany, wspierające korzystną mikroflorę jelitową.

Pamiętaj, że wprowadzenie tego rodzaju mleka powinnaś skonsultować z lekarzem Twojego dziecka.

Jak jeszcze możesz pomóc dziecku cierpiącemu z powodu kolek?

Przede wszystkim sprawdź, czy karmienia odbywają się prawidłowo. Błędy w technice karmienia mogą wpływać na samopoczucie dziecka.

Ulgę niemowlęciu może przynieść także:

 • pojenie herbatką z kopru włoskiego,
 • delikatne masowanie ciepłą dłonią brzuszka okrężnymi ruchami,
 • okład z ciepłej pieluszki,
 • monotonny szum, np. odkurzacza czy suszarki,
 • dostępne w aptekach preparaty antykolkowe.

Na szczęście kolki mijają…

Jeśli Twoje dziecko miewa napady kolki, nie obawiaj się – choć jest to przykra dolegliwość, nie jest dla dziecka groźna. Kolki u niemowląt to trudny egzamin dla wszystkich rodziców. Pamiętaj jednak, że z czasem układ pokarmowy Twojego dziecka będzie coraz dojrzalszy, a wtedy dolegliwości złagodnieją.