Karmienie piersią może być dla Ciebie trudne z różnych powodów, np. możesz mieć nawał mleczny, obrzęk piersi czy zatkanie przewodu mlecznego. Zdarza się też, że problemem są brodawki, zwłaszcza jeśli są zbyt wklęsłe, płaskie lub nieelastyczne.

  • Każdej karmiącej mamie zdarzają się przejściowe kłopoty związane z procesem laktacji. Możesz stosować specjalne nakładki, stymulować brodawki, wykonywać ćwiczenia Hoffmana. Jeśli nie potrafisz sobie poradzić z problemem, skonsultuj się z lekarzem lub doradcą laktacyjnym. Odpowiednie postępowanie pozwoli Tobie i dziecku cieszyć się karmieniem piersią.
  • Podobnie, jak różne są rozmiary i kształty piersi, różnią się też sutki poszczególnych kobiet. Wiele mam obawia się, że z powodu kształtu, czy rozmiaru brodawki, karmienie piersią będzie dla nich i ich dziecka utrudnione. Wynika to ze stereotypu myślenia o ssaniu piersi, ponieważ w rzeczywistości niemowlę ssie mleko z otoczki piersi (a nie z brodawki).

Pamiętaj

  • Cierpliwie poczekaj. Jeśli spodziewasz się dziecka i martwisz się, że Twoje brodawki mogą być trudne do uchwycenia, nie martw się na zapas. Podczas ciąży często dochodzi do samoistnego uwypuklenia brodawek.
  • Trudne do uchwycenia brodawki. Kłopot może się pojawić wtedy, kiedy posiadasz brodawki płaskie, wklęsłe albo nieelastyczne. Brodawki płaskie nie twardnieją i nie wznoszą się pod wpływem stymulacji. Brodawki wklęsłem nie wysuwają się przy uciśnięciu otoczki. O nieelastyczności brodawki mówimy w odniesieniu do brodawki i otoczki. Chodzi o sytuację, w której otoczka jest niepodatna na zmiany kształtu, więc dziecku trudno chwycić pierś bez względu na kształt brodawki.
  • Kapturki silikonowe. Kapturek powinien być ostatnim sposobem radzenia sobie z trudnymi brodawkami. Jego stosowanie zaplanuj na kilka, kilkanaście dni, jednocześnie wciąż przystawiając dziecko bezpośrednio do piersi. Kapturek musi być dopasowany rozmiarem do wielkości brodawki i jamy ustnej dziecka, tak by sięgał odpowiednio głęboko. W czasie stosowania kapturka, należy obserwować, czy piersi są dobrze opróżniane i jak dziecko przybiera na wadze. Jeśli nie jesteś pewna, jak je stosować skonsultuj się z doradcą laktacyjnym lub lekarzem.

Jak poradzić sobie z brodawkami trudnymi do uchwycenia?

Przystawiaj maluszka, kiedy jest spokojny, można wcześniej podać mu kilka łyżeczek odciągniętego pokarmu, by złagodzić pierwszy głód - raczej unikaj smoczków. Korzystaj natomiast z nakładek korekcyjnych, które nosi się między karmieniami. Ich wewnętrzny krążek uciska brodawkę tak, by była wypychana do przodu. Nakładki należy regularnie myć i raz w tygodniu sterylizować. Dobierz biustonosz tak, by nakładka nie ugniatała piersi.

Możesz również stymulować trudne do uchwycenia brodawki – pamiętaj jednak, że ćwiczenia, z których możesz skorzystać są skuteczne dopiero po porodzie. W przypadku płaskich lub wklęsłych brodawek, problem rozwiązuje najczęściej sam maluch – zdrowe, chętne do jedzenia i prawidłowo przystawianie dziecko ssie pokarm z otoczki i nie dochodzi do zaburzeń mechanizmu karmienia. Najskuteczniejsze są tzw. ćwiczenia Hoffmana. Polegają one na uchwyceniu brodawki dwoma palcami i rozciąganiu w przeciwnych kierunkach. Ćwiczenie wykonuj 2-3 razy dziennie, po 10 ruchów w pionie i poziomie. Dodatkowo przed karmieniem możesz stymulować brodawkę, rolując ją u podstaw.