Jak radzić sobie z zatkanym przewodem mlecznym?

2 min
Głodne dziecko chwyta piers z mlekiem mamy

Zatkanie przewodu mlecznego to jeden z częstych problemów laktacyjnych, Zazwyczaj wynika z błędów w karmieniu, prowadzących do zaburzeń w przepływie pokarmu.

Głodne dziecko chwyta piers z mlekiem mamy
Głodne dziecko chwyta piers z mlekiem mamy

Czasami też na brodawkach piersiowych tworzą się drobne pęcherzyki wypełnione mlekiem. Zatkanie przewodu mlecznego może również powodować słabsze wypływanie pokarmu z piersi, w efekcie czego dziecko gorzej ssie. 

Co może być przyczyną zatkania przewodu mlecznego?

Rozpoznanie przyczyny, która doprowadziła do zatkania przewodu mlecznego, jest bardzo ważne, ponieważ pozwala wyeliminować błędy i uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości. 

 • Błędy podczas karmienia. Najczęściej zatkanie przewodu mlecznego jest spowodowane nagłym zmniejszeniem ilości karmień (i w efekcie niedostatecznym opróżnianiem piersi), pomijaniem karmienia nocnego, a także niewłaściwą techniką lub pozycją podczas karmienia.
 • Niewygodna odzież. Źle dopasowane ubrania lub niewygodny biustonosz mogą powodować uciskanie piersi.
 • Urazy mechaniczne, na przykład przygniecenie piersi podczas snu lub podczas przenoszenia dziecka w nosidełku/chuście, czy zbyt intensywny masaż.
 • Zmęczenie i stres. Nagła zmiana trybu życia powoduje, że możesz być bardziej narażona na tę przykrą dolegliwość.

Zobacz, jak unikać błędów w karmieniu i ich skutków. Obejrzyj materiał wideo o technikach karmienia piersią

Jak łagodzić objawy zatkania przewodu mlecznego?

W przypadku zatkania przewodu mlecznego:

 • Staraj się karmić dziecko często (8-12 razy na dobę), aby zapewnić przepływ mleka w piersi, to jest najwłaściwsze postępowanie . 
 • Karmienie rozpoczynaj od piersi, w której pojawił się problem. Pozwól, by nosek i bródka dziecka dotykały zmienionych miejsc na piersi. Przed samym karmieniem delikatnie ogrzej chory fragment piersi, stosując ciepłe okłady.
 • Delikatnie masuj pierś podczas karmienia, pomiędzy falami wypływu mleka.
 • Gdy skończysz karmić, zastosuj zimne okłady (np. mokre kompresy) w miejscu gdzie pojawił się problem, co pomoże ograniczyć wytwarzanie mleka.
 • Dodatkowo możesz spróbować spokojnej gimnastyki z krążeniem ramion. 
 • Pomocne bywa odciąganie ręczne mleka lub laktatorem po każdym karmieniu dziecka.
 • Można, gdy dolegliwości są duże a inne metody zawiodą, zastosować leki niesterydowe przeciwzapalne: ibuprofen 200 mg co 4-6 godzin

Aby problem z karmieniem piersią nie powracał

Aby problem zatkanych przewodów mlecznych nie powracał ważne jest przede wszystkim, aby zidentyfikować przyczynę jaka do tego doprowadziła. Choć zatkanie przewodu mlecznego nie jest stanem chorobowym, jego zaniedbanie może prowadzić do powikłań. Najpoważniejszym z nich może być obrzęk piersi, zastój pokarmu i stan zapalny piersi. Jeśli pomimo stosowania różnych metod, nie obserwujesz żadnej poprawy, skonsultuj się ze swoim lekarzem, położną albo doradcą laktacyjnym.

Oceń ten artykuł: