Zatkanie przewodu mlecznego to jeden z częstych problemów laktacyjnych, Zazwyczaj wynika z błędów w karmieniu, prowadzących do zaburzeń w przepływie pokarmu.
Co znajdziesz w tym artykule:
Czasami też na brodawkach piersiowych tworzą się drobne pęcherzyki wypełnione mlekiem. Zatkanie przewodu mlecznego może również powodować słabsze wypływanie pokarmu z piersi, w efekcie czego dziecko gorzej ssie.
Co może być przyczyną zatkania przewodu mlecznego?
Rozpoznanie przyczyny, która doprowadziła do zatkania przewodu mlecznego, jest bardzo ważne, ponieważ pozwala wyeliminować błędy i uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości.
- Błędy podczas karmienia. Najczęściej zatkanie przewodu mlecznego jest spowodowane nagłym zmniejszeniem ilości karmień (i w efekcie niedostatecznym opróżnianiem piersi), pomijaniem karmienia nocnego, a także niewłaściwą techniką lub pozycją podczas karmienia.
- Niewygodna odzież. Źle dopasowane ubrania lub niewygodny biustonosz mogą powodować uciskanie piersi.
- Urazy mechaniczne, na przykład przygniecenie piersi podczas snu lub podczas przenoszenia dziecka w nosidełku.
- Zmęczenie i stres. Nagła zmiana trybu życia powoduje, że możesz być bardziej narażona na tę przykrą dolegliwość.
Zobacz, jak unikać błędów w karmieniu i ich skutków. Obejrzyj materiał wideo o technikach karmienia piersią
Jak łagodzić objawy zatkania przewodu mlecznego?
W przypadku zatkania przewodu mlecznego:
- Staraj się karmić dziecko często, aby zapewnić przepływ mleka w piersi.
- Karmienie rozpoczynaj od piersi, w której pojawił się problem. Pozwól, by nosek i bródka dziecka dotykały zmienionych miejsc na piersi. Przed samym karmieniem delikatnie ogrzej chory fragment piersi, stosując ciepłe okłady.
- Delikatnie masuj pierś podczas karmienia, pomiędzy falami wypływu mleka.
- Gdy skończysz karmić, zastosuj zimne okłady w miejscu gdzie pojawił się problem, co pomoże ograniczyć wytwarzanie mleka.
- Dodatkowo możesz spróbować spokojnej gimnastyki z krążeniem ramion.
Aby problem z karmieniem piersią nie powracał
Choć zatkanie przewodu mlecznego nie jest stanem chorobowym, jego zaniedbanie może prowadzić do powikłań. Najpoważniejszym z nich może być obrzęk piersi, a także zastój pokarmu. Jeśli pomimo stosowania różnych metod, nie obserwujesz żadnej poprawy, skonsultuj się ze swoim lekarzem, położną albo doradcą laktacyjnym.