Bolesne i uszkodzone brodawki

3 min
Dziecko pije mleko mamy trzymajac ja za reke

W czasie pierwszych dni po porodzie obserwuje się nadmierną wrażliwość brodawek sutkowych.

Dziecko pije mleko mamy trzymajac ja za reke
Dziecko pije mleko mamy trzymajac ja za reke
  • To naturalne zjawisko, jest ono wynikiem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety. Na ogół ustępuje około tygodnia po porodzie. Jeśli jednak ból nie mija w momencie uruchomienia się odruchu wypływu pokarmu, utrzymuje się przez cały okres karmienia, a brodawka jest zaczerwieniona i krwawi – mamy do czynienia z problemem.
  • Bądź cierpliwa, porozmawiaj z lekarzem lub doradcą laktacyjnym. Odpowiednie postępowanie pozwoli Tobie i dziecku cieszyć się karmieniem piersią.
  • Najczęstszą przyczyną problemów z brodawkami jest nieprawidłowa technika karmienia piersią, rzadziej są to zaburzenia mechanizmu ssania, nawał mleczny, zastój pokarmu (kiedy z powodu obrzmienia otoczki dziecko nie może prawidłowo jej uchwycić i rani brodawkę), grzybica, zmiany alergiczne.
  • Jeśli ból jest nie do zniesienia, możesz stosować leki zawierające ibuprofen czy paracetamol po konsultacji z lekarzem w kwestii dawki. Leki przyniosą Ci ulgę w bólu.

Ekspert radzi

  • Postępowanie przed karmieniem. Wybierz wygodną pozycję do karmienia i rozluźnij się. Na 3-5 minut połóż na piersi ciepły okład. Rozgrzanie spowoduje rozszerzenie przewodów mlecznych, a to ułatwi wypływanie pokarmu z piersi. Zacznij od odciągnięcia niewielkiej ilości pokarmu w celu zmiękczenia otoczki i pobudzenia wypływu.
  • Postępowanie w czasie karmienia. Zaczynaj karmienie od mniej bolesnej piersi. Skup się na dobrym przystawieniu malucha. Przystawiaj dziecko często, co najmniej co 1-2,5 godziny, by nie dopuszczać do przepełnienia piersi. Zmieniaj pozycje w czasie jednego karmienia, korzystaj z pozycji klasycznej oraz z pozycji spod pachy. Delikatnie odłączaj maluszka od piersi, na przykład wsuwając palec do ust dziecka, aby maluch nie ranił brodawki, przy próbie wyjęcia mu piersi z buzi.
  • Postępowanie po karmieniu. Smaruj brodawki pokarmem, pozwalając mu wyschnąć na skórze. Często zmieniaj nakładki wchłaniające mleko (nie mogą być wilgotne). Ewentualnie zakładaj osłony, tzw. muszle ochronne na piersi.
  • Jak dbać o piersi? Myj piersi raz dziennie ciepłą wodą, delikatnymi ruchami. Niektórzy zalecają przemywanie brodawek po karmieniach solą fizjologiczną, przegotowaną wodą lub naparem szałwii.

Przy bolących brodawkach zrezygnuj z kapturków

W przypadku poranionych brodawek nie zaleca się stosowania kapturków. Podstawą wyleczenia jest doskonalenie techniki karmienia, dzięki czemu mama przekonuje się, że karmienie nie musi boleć. Zastosowanie kapturka w tej sytuacji niesie więcej ryzyka. Oznacza bowiem przyzwyczajenie dziecka, a także upośledzenie opróżniania piersi. Jedyną korzyścią płynącą z używania kapturka jest zmniejszenie bólu.

Zrezygnuj z maści i kremów

Czasem mamy stosują różne specyfiki polecane do smarowania brodawek, należy jednak zachować ostrożność, ponieważ mogą one zakłócać wydzielanie substancji nawilżająco-natłuszczającej z otoczki, której zapach dodatkowo prowadzi maluszka do piersi. Poza tym ich składniki mogą pozostać na skórze i dostać się do ust maluszka. Nie ma również dowodów na to, że goją one brodawki skuteczniej niż mleko mamy, które ma udokumentowane sukcesy i jest bezpieczne dla dziecka.

Zrób sobie przerwę w karmieniu piersią

W sytuacji, kiedy nie możesz karmić z powodu bólu, możesz zrobić kilkanaście, do kilkudziesięciu godzin przerwy, by brodawki podgoiły się. W tym czasie pokarm musi być regularnie odciągany. Jeśli mimo poprawienia techniki karmienia brodawka nie goi się, jest silnie zaczerwieniona i bolesna, powinnaś zwrócić się do lekarza, ponieważ mogło dojść do infekcji. Zwykle brodawki są zakażane gronkowcem, stosuje się wówczas maść z antybiotykiem.

Oceń ten artykuł: