Jak wpłynąć na prawidłowy rozwój metabolizmu Twojego dziecka?

1 min
Usmiechniete dziecko siedzi w krzeselku do karmienia

Do rozwoju mocnego organizmu i zdrowego metabolizmu Twoje dziecko potrzebuje odpowiednich substancji odżywczych, podawanych we właściwych proporcjach już od chwili poczęcia oraz przez kilka pierwszych lat życia.

  Usmiechniete dziecko siedzi w krzeselku do karmienia
  Usmiechniete dziecko siedzi w krzeselku do karmienia

  Metabolizm to całość przemian chemicznych zachodzących w organizmie, dzięki którym składniki odżywcze zawarte w pokarmie i napojach mogą być wykorzystywane do budowy komórek i pozyskiwania energii niezbędnej do funkcjonowania, wzrastania, rozmnażania i odpowiadania na bodźce zewnętrzne.

  W 1000 pierwszych dni, czyli od okresu prenatalnego i w pierwszych 3. latach życia metabolizm dziecka zaspokaja nie tylko bieżące potrzeby organizmu. Dzięki mechanizmom epigenetycznym, metabolizm dopasowuje się w tym okresie do warunków otoczenia, przygotowując w ten sposób dziecko do dalszego życia. Zarówno niedobór składników odżywczych jak i nadmierna ich podaż przynoszą negatywne konsekwencje w przyszłości: zwiększone ryzyko rozwoju takich chorób jak otyłość, cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe i inne choroby cywilizacyjne. Zasady Programowania żywieniowego we wczesnym okresie życia pokazują, jak kształtować środowisko dziecka, by zapewnić mu zdrowy metabolizm, będący gwarancją długiego i zdrowego życia.

  Dlatego właśnie tak ważną rzeczą jest odpowiednia masa Twojego ciała i zdrowa dieta już przed poczęciem i w pierwszych latach życia dziecka.

  Oceń ten artykuł: