Pamięć dźwięków i nauka mowy

3 min
Dziecko uczy się gry na cymbalakach siedzac na dywanie

Odbieranie dźwięków ma wpływ na rozwój mowy. Dziecko zapamiętuje dźwięki już od 4. miesiąca ciąży.

Dziecko uczy się gry na cymbalakach siedzac na dywanie
Dziecko uczy się gry na cymbalakach siedzac na dywanie

  • Dziecko zapamiętuje dźwięki już od 4. miesiąca ciąży. Po przyjściu na świat uspokaja się, słysząc głos mamy, pamięta go jeszcze z życia płodowego. Dziecko wycisza się także na znajomy dźwięk muzyki.
  • Płacz dziecka to narzędzie komunikacji, dlatego nie zawsze musi wprowadzać w domu stan alarmowy. Może maluch chce Cię poprosić tylko o zmianę pieluszki albo kilka chwil pieszczot? Przecież inaczej nie umie tego jeszcze przekazać. Niektóre mamy już po sposobie płaczu rozpoznają, czego potrzebuje dziecko.
  • Dopiero w drugim półroczu swojego życia maluch zaczyna rozumieć, że słowa niosą znaczenie. Dotąd, śpiewając po swojemu „mamama” lub „tatatata”, dziecko po prostu bawiło się językiem i ćwiczyło aparat mowy.
  • Nie strofuj dziecka za błędy językowe. Ważne, by domownicy zwracali się do niego wyraźnie, poprawnie i prostymi słowami. Pozwól dziecku spokojnie wszystko opowiedzieć. Na pewno chcesz, by czuło, że jego przeżycia są ważne, a Ty powinnaś o nich wiedzieć. Partnerski kontakt na pewno zaowocuje w przyszłości.

Pamiętaj

  • Tuż po urodzeniu noworodki są poddawane badaniu słuchu. Dzięki temu można bardzo szybko zdiagnozować niedosłuch i zbadać rodzaj wady. Czasami źródłem problemu jest nie sam aparat słuchowy, ale pień mózgu, który nie potrafi prawidłowo interpretować dźwięków.
  • Zadbaj o to, by maluch nie był narażony na nadmierny hałas. Zbyt duża częstotliwość dźwięków, która dociera do uszu dziecka powoduje u niego niepotrzebny stres. Głośno włączony telewizor, wirująca pralka czy krzyki domowników negatywnie wpływają na rozwój aparatu słuchowego. Postaraj się, by dziecko otaczały spokojne dźwięki z różnych źródeł.
  • Badania pokazują, że dzieci łatwiej przyswajały sobie język, który słyszały będąc jeszcze w brzuchu mamy, nawet gdy po urodzeniu uczono je innego języka. To właśnie w okresie prenatalnym rozwijają się podstawowe organy odpowiedzialne za odbiór i nadawanie mowy.
  • Rozwój mowy u dzieci odbywa się etapami. Niektóre dzieci uczą się mówić wolniej, inne szybciej. Dlatego zamiast martwić się, że Twoje dziecko ma mały zakres słów lub nieprawidłowo wymawia wyrazy, warto więcej z nim rozmawiać, zachęcać do swobodnej wypowiedzi. Gdy mimo starań nie zauważysz żadnej poprawy, zasięgnij porady logopedy.

Komunikacja z nienarodzonym dzieckiem

Słuchanie muzyki w czasie ciąży to nie tylko forma relaksu dla mamy, ale również sposób na wyciszenie dla maluszka. Pamiętaj, żeby nie zmieniać na siłę swoich upodobań. Jeśli do tej pory słuchałaś wyłącznie jazzu i soulu, pozostań przy tych preferencjach. Słuchanie muzyki ma sprawiać przyjemność, nie jest natomiast Twoim obowiązkiem. To, czy dziecku podobają się brzmienia można łatwo zaobserwować. Gdy melodie je denerwują, gwałtownie kopie w brzuszek, aprobatę zaś wyraża zwolnionym rytmem serca i wyciszeniem.

Stymulacja rozwoju mowy po narodzinach

Rodzice mogą samodzielnie stymulować rozwój mowy dziecka. Przede wszystkim czytaj maluchowi jak najwięcej książeczek. Upewnij się, że rozumie wszystkie wyrazy, zadając mu pytania. Zachęć go do śpiewania i recytowania wierszyków. Postaraj się zapewnić dziecku kontakt z rówieśnikami. Nic tak nie stymuluje rozwoju dziecka jak możliwość wchodzenia w interakcje z innymi uczestnikami życia społecznego. Nie ważne czy będzie to przedszkole, plac zabaw, czy klubik dziecięcy. Nie zapominaj o ćwiczeniach słuchowych. Prawidłowa ocena i klasyfikacja dźwięków umożliwia ich późniejszą produkcję. Ważne, aby ćwiczenia miały formę atrakcyjną dla dziecka.

Oceń ten artykuł: