Jak zachęcić dziecko do ssania piersi

3 min
Dziecko uczy sie lapac brodawke piersi mamy

Niemowlę przychodzi na świat z odruchem ssania, więc chwytanie piersi nie powinno sprawiać mu problemów. Niestety w praktyce bywa różnie. Jak karmić piersią, żeby dziecko chętnie ssało?

Dziecko uczy sie lapac brodawke piersi mamy
Dziecko uczy sie lapac brodawke piersi mamy

Nauka jedzenia rozpoczyna się już w brzuchu mamy. Dziecko przystawione do piersi od razu po urodzeniu powinno całkiem nieźle sobie radzić. Czasem jednak noworodek nie chce ssać piersi – odwraca główkę, pręży się, krzyczy albo chwyta brodawkę i natychmiast ją wypuszcza. 

Czemu dziecko nie chce ssać piersi?

Najczęstszym powodem dlaczego dziecko nie chce ssać piersi na początku karmienia jest zbyt szybki wypływ pokarmu.

Przyczyny mogą być różne, ale łatwo je wyeliminować. Dziecku może coś przeszkadzać, np. źle zapięta pieluszka, hałas (np. zbyt głośny telewizor) albo ostre światło. Czasem nie pasuje mu pozycja podczas karmienia. Na ogół jednak – szczególnie w pierwszych tygodniach – problemem jest zbyt szybki wypływ pokarmu na początku karmienia. Noworodek nie nadąża z przełykaniem i się krztusi. Po kilku takich próbach na widok piersi ma prawo protestować. Kiedy jeszcze niemowlę nie chce ssać piersi? Jeśli przyzwyczaisz je do smoczka, który ssie się inaczej niż pierś mamy.

Odmowa ssania może pojawić się też, gdy podajesz dziecku herbatki. Są one słodsze niż Twój pokarm (a więc atrakcyjniejsze dla dzieci, które wolą słodki smak!) i równie sycące, jak mleko. Aby napoić dziecko, po prostu podaj mu na chwilę pierś. W początkowej fazie karmienia pokarm zawiera więcej wody i najlepiej zaspokoi pragnienie dziecka. Jeśli karmisz piersią, przez pierwsze 6 miesięcy życia nie ma potrzeby dopajania niemowlęcia.

Ekspert radzi: jak karmić niemowlę

  • Zwróć uwagę na jakość ssania. Obserwuj, w jaki sposób dziecko je. Zadbaj, aby było prawidłowo przystawione do piersi. Jeżeli masz wątpliwości czy tak jest, skorzystaj z porady doradcy laktacyjnego, który powie Ci, jak karmić niemowlę, by nie przysparzało to problemów.
  • Kontroluj ilość pokarmu. Jeśli mleko wypływa z piersi zbyt szybko i dziecko nie nadąża z połykaniem, może się zakrztusić. Przerwij karmienie na 2-3 minuty, podnieś dziecko do pozycji pionowej i odciągnij odrobinę pokarmu z piersi.
  • Korzystaj z laktatora. W przypadku zahamowania odruchu oksytocynowego (odruchu wypływania pokarmu), przed przystawieniem dziecka do piersi samodzielnie wzbudź wypływ mleka, odciągając niewielką ilość pokarmu.
  • Przygotuj piersi. Jeśli masz wklęsłe lub płaskie brodawki, powinnaś odpowiednio przygotować się do karmienia. Jeśli pierś jest twarda, przepełniona mlekiem, zwłaszcza w okresie nawału mlecznego lub w przypadku obrzęku piersi, zmiękcz otoczkę odciągając odrobinę mleka. 
  • Zadbaj o właściwą dietę. Jeżeli Twoje dziecko nagle zaczęło mniej chętnie jeść, przeanalizuj, co jadłaś w ostatnim okresie. Możesz również skonsultować się z dietetykiem lub alergologiem

Płacz nie zawsze jest oznaką głodu. Niemowlę z pewnością nie będzie chciało jeść gdy ma kolkę, nałykało się zbyt dużo powietrza i boli je brzuszek. Szybko nauczysz się rozpoznawać różne rodzaje płaczu, bądź tylko cierpliwa.

Co robić, gdy dziecko nie chce ssać piersi?

Przede wszystkim dobrze się przygotuj i zrelaksuj. Dziecko wyczuwa i bardzo przeżywa zdenerwowanie mamy. Jeśli jesteś w dobrym nastroju, zwiększasz produkcję hormonów odpowiedzialnych za produkcję mleka.

Weź ciepłą kąpiel (unikaj jedynie intensywnie pachnących kosmetyków – dziecko woli naturalny zapach skóry mamy!), poproś partnera o masaż, posłuchaj muzyki.

Zadbaj też o komfort podczas karmienia. Idealne miejsce powinno zapewniać Wam obojgu intymność. Ważne, abyś mogła przyjąć odpowiednią i wygodną pozycję – dziecko szybko wyczuwa napięcie mięśni mamy i reaguje niepokojem. Postaraj się, by karmienie przebiegało spokojnie i było dla Ciebie i dziecko okazją do budowania bliskości.

Nie czekaj z karmieniem, aż dziecko będzie bardzo głodne. Przystawianie płaczącego i głodnego malucha do piersi zwykle kończy się łykaniem powietrza i problemami z trawieniem. Przed podaniem piersi wyciśnij maluchowi do buzi odrobinę pokarmu na zachętę. 

Nie rób niczego na siłę. Jeśli w ciągu 10-15 minut nie uda się nakarmić dziecka piersią, podaj mu odciągnięty pokarm (najlepiej jak zrobisz to łyżeczką lub kubeczkiem, aby niemowlę nie przyzwyczaiło się do butelki i smoczka). To oszczędzi Wam obojgu stresu. Następnym razem pójdzie łatwiej.

Oceń ten artykuł: