10. tydzień życia dziecka

3 min
Tata trzyma dziecko na rekach tulac je do siebie

Jak rozwija się Twoje dziecko w 10. tygodniu życia?

Co znajdziesz w tym artykule:
 1. 1.Ekspert radzi
 2. 2.Smoczek
 3. 3.Pomyśl o sobie
Tata trzyma dziecko na rekach tulac je do siebie
Tata trzyma dziecko na rekach tulac je do siebie

Twoje dziecko ma już ustalony rytm dnia. Pamiętaj, że codzienna rutyna zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. Na pewno zdarzą Wam się drobne modyfikacje w kolejności dziennych zajęć, ale spróbujcie trzymać się stałych pór posiłków, kąpieli oraz snu.

 • Niemowlę zaczyna wesoło gaworzyć i głośno się śmiać, kiedy jest szczęśliwe. Gdy chce okazać smutek jęczy, krzyczy albo płacze. Coraz częściej i chętniej gaworzy w Twoim towarzystwie – oznacza to, że ma ochotę na rozmowę!
 • Rozwój zmysłów. Twoja pociecha wodzi wzrokiem za kolorowymi przedmiotami, odwraca głowę w stronę, z której dobiegają dźwięki. Reaguje również na głosy bliskich mu osób.
 • Niemowlę uwielbia oglądać świat z perspektywy Twoich ramion. Dziecko jest w stanie utrzymać sztywno główkę jedynie przez kilka chwil, potrzebuje więc Twojej pomocy by oglądać otoczenie – delikatnie ją podtrzymuj. Jeśli chcesz nosić dziecko pomyśl o chuście, która Ci to ułatwi.

Ekspert radzi

 • Gimnastyka dla malucha. Dziecko położone na brzuszku będzie intensywnie prostowało nogi i próbowało się nimi lekko odpychać – jest to doskonałe ćwiczenie, które przygotuje je do raczkowania w perspektywie kilku miesięcy.
 • Zabawa przedmiotami. Niemowlę coraz częściej chwyta różne przedmioty i z radością wpycha je do buzi, badając ich kształt i konsystencję. Pamiętaj, by zawsze kontrolować, co znajduje się w zasięgu rączek dziecka, tak, by miało dostęp wyłącznie do bezpiecznych dla niego zabawek.
 • Wzrok dziecka. Jego wzrok nieustannie się doskonali – ma już poczucie głębi i widzi świat w trójwymiarze.
 • Przewracanie się. Dzieci w 10. tygodniu czasami próbują już przewrócić się z pleców na brzuch. Zastosuj zasadę ograniczonego zaufania – musisz pilnować, żeby maluch nie spadł np. z łóżka, kanapy lub przewijaka kiedy będzie próbował zmienić pozycję ciała.
 • Główka malucha. Dziecko rusza swobodnie główką leżąc na brzuszku i na plecach. Kieruje wzrok tam, gdzie tylko dostrzeże coś interesującego.

Smoczek

W 10. tygodniu życia maluch często zaczyna wypluwać smoczek. Niektórym niemowlakom ten „przyjaciel” towarzyszył od chwili narodzin. Potrzeba ssania u Twojego dziecka będzie maleć od teraz z każdym dniem, dlatego nie przyzwyczajaj go do smoczka, jeżeli nie ma takiej konieczności. Podawaj mu go tylko w wyjątkowych momentach – na przykład dla uspokojenia. Jeśli do tej pory nie podawałaś dziecku smoczka możesz z niego w ogóle zrezygnować.

Pomyśl o sobie

Twoje dziecko ma już ustalony rytm dnia, co daje Ci możliwość zregenerowania sił. Od momentu narodzin dziecka ciągle działasz na najwyższych obrotach – pamiętaj, że Ty też zasługujesz na chwilę odpoczynku i relaksu! Spróbuj zdrzemnąć się wtedy, gdy Twoje dziecko śpi w dzień. Pomyśl o tym, żeby znaleźć towarzystwo innych matek. Wspólne spacery dadzą Ci dużo radości. Jeśli Twój organizm zregenerował się po trudach ciąży i porodu pomyśl o ćwiczeniach fizycznych, które zredukują u Ciebie stres i poprawią samopoczucie. Regularne ćwiczenia pomogą też kręgosłupowi, który od jakiegoś czasu jest bardziej obciążony. Spraw sobie odrobinę przyjemności, zostaw dziecko pod opieką partnera, mamy czy opiekunki, a Ty wyjdź z przyjaciółmi, wybierz się do kina, kosmetyczki.

Oceń ten artykuł: