8. tydzień życia dziecka

3 min
Niemowlak wklada reke do buzi

Jak rozwija się Twoje dziecko w 8. tygodniu życia?

Co znajdziesz w tym artykule:
  1. 1.Ekspert radzi
  2. 2.Skok rozwojowy
Niemowlak wklada reke do buzi
Niemowlak wklada reke do buzi

  • Dźwięki wydawane przez dziecko są krótkie, ale coraz bardziej zróżnicowane. Doskonale poznaje głosy bliskich i odwraca głowę w kierunku źródła dźwięku. Dzieci lubią słuchać muzyki i uspokaja je ludzki głos, dlatego możesz mu nucić ulubione kołysanki. Z pewnością pomoże mu to się uspokoić, poczuć bezpiecznie oraz zasnąć. Dziecko umie już śmiać się na głos. Próbuje nawiązać kontakt.
  • Choć wydawać by się mogło, że to nawyk, który trzeba wyeliminować, wkładanie rączek do buzi jest na tym etapie jedną z form poznawania świata przez dziecko. Uważnie je obserwuj, ponieważ już wkrótce będzie gotowe zastąpić rączki innymi przedmiotami napotkanymi na swej drodze.
  • Na głowie niemowlęcia może pojawić się łysinka. Nie powinnaś się tym jednak martwić. Przerzedzone włoski to nie skutek wypadania włosów ale ich „wycierania”, jest to również przygotowywanie się skóry na przyjęcie włosów właściwych.
  • Występuje drugi od momentu urodzenia dziecka skok rozwojowy – okres intensywnych zmian psychicznych i fizycznych, który w 8. tygodniu życia dotyczy zwłaszcza zdolności rozróżniania dźwięków przez niemowlaka, zapachów i smaków.

Ekspert radzi

  • Stałe pory snu. Niedługo zauważysz, że Twoja pociecha zasypia o stałych porach. Skraca się także czas drzemek, a wydłuża okres nieprzerwanego odpoczynku w nocy. Niektóre dwumiesięczne niemowlęta przesypiają nawet 5-6 godzin. W ciągu doby przesypiają w sumie 11–15 godzin.
  • Nie przegrzewaj dziecka. Pamiętaj, że nie musisz ubierać 1,5 miesięcznego niemowlaka tak ciepło jak noworodka. Jego organizm potrzebuje kontaktu z chłodem, by móc właściwie reagować na niższą temperaturę i budować odporność.
  • Apetyt. Ósmy tydzień życia dziecka to także czas, kiedy znacząco wzrasta apetyt malca. Jest to objaw tzw. skoku rozwojowego i zwiększonego zapotrzebowania na pokarm.
  • Wiercipięta. Dziecko ćwiczy obracanie głowy w różnych kierunkach. Aktywne stają się nóżki i rączki. Ośmiotygodniowe niemowlę potrafi już wyciągać ręce w kierunku interesującego go przedmiotu, wkładać go do buzi. Bywa też, że próbuje już opierać się na łokciach.
  • Ćwicz z dzieckiem. Z pewnością nie raz widziałaś jego zdenerwowanie, kiedy nie był w stanie utrzymać główki w górze i zmęczony opadł na poduszkę lub Twoje ramię. Pamiętaj, że możesz wspierać dziecko w tych ćwiczeniach np. kładąc je przodem na swoich kolanach, tak by pozostawić główkę i nóżki bez podparcia tym samym mobilizując malucha do działania.

Skok rozwojowy

Najważniejszym procesem przypadającym na 8. tydzień życia dziecka jest tzw. skok rozwojowy. Jest to czas, kiedy w układzie nerwowym malucha zachodzą znaczące zmiany umożliwiające mu wejście na wyższy poziom dojrzałości niemowlęcej. Jednak zanim to nastąpi ma miejsce kryzys – dziecko niejako zapomina o dotychczas zdobytych umiejętnościach.

„Skok” przypadający na 8. tydzień życia dziecka zwany jest skokiem wzorów i różnic. W tej fazie niemowlę zaczyna rozróżniać dźwięki, smaki i zapachy. Zauważa też, że rączki, które tak często obserwuje i wkłada do buzi, są częścią jego ciała, którą teraz może wykorzystywać do zabawy.

Przed nadejściem fazy skoku maluch staje się płaczliwy, odczuwa większą potrzebę bliskości, pojawiają się także problemy ze snem nadmierny apetyt lub jego brak. By pomóc dziecku przejść przez ten czas możesz się z nim bawić. Możesz także zmienić ułożenie zabawek, by urozmaicić otoczenie malucha. By dać mu poczucie bliskości noś je w chuście lub na rękach, uważaj tylko by zbytnio go do tego nie przyzwyczaić.

Oceń ten artykuł: